Melissa dhe rigonRigon aromatik

Rigon - Origanum vulgare L. familjen Labiatae - Labiatae

Rigon - bimë, e zakonshme në pyll-stepë, stepë dhe në të gjitha fushat e tjera të zonës së mesme i Rusisë Evropiane. Ajo rritet në pyjet e thata, livadhe, gëmusha, hapësirë ​​të hapur.

Rigon - barishte gjithëvjetor në 70 cm i gjatë. Rhizome degëzuar me kontraktorët, rrënjë hollë. Rrjedh i drejtë, të degëzuar lart, katërkëndësh, të kuqe, me flokë.
Lë kundërtën, petiolate, drejtkëndësh ose ovate me një pjatë të tërë. Lulet janë të vogla, të parregullt, purple, në corymbs axillary.

Thatë fruta, ka katër arra. Ajo lule në korrik dhe gusht.

Materiale medicinale para janë bari i mbledhur gjatë lulëzuar. Tharë barin në ajër, në hije apo në tharëse.

Vaj esencial është bimët kryesore aktive parim dhe përmban disa lloj timol, sesquiterpenes biciklike, shpirtrat e lira, heranilatsetat dhe tannins.


Pronat medicinale e rigon

Përdorimi terapeutik i rigon është i bazuar në aftësinë e saj për të siguruar një efekt qetësues në sistemin nervor qendror, të rritur sekretimin e ndihmon tretjen e ushqimit, bronkial dhe djerse gjëndra, të rritur peristaltikės dhe të sigurojë disa qetësues, ju lutem dhe deodorizes.
Pini motherboard në formën e infuzione dhe decoctions jashtmi dhe brenda. Infusions dhe decoctions përgatitura në shkallën prej 1: 10. Brenda caktojë zorrët motherboard ngathtësi, dhe rënie në sekretimit të gjëndrave të tretjes, si dhe një ilaç djersitës dhe expectorant. Rigon është pjesë e akuzave torakal dhe sweatshop.

Së jashtmi pije ekstraktin e rigon barishte është përdorur për inflamacion të mukozën e gojës, faring, dhimbje; me reduktimin e shënuar të dhimbjes, inflamator dhe deodorizing. Barishte rigon përdoren për banjot aromatike.

Vaj esencial i rigon, i njohur si vajra hop, përdoren vetëm nga jashtë.

Ajo është përdorur gjerësisht në industrinë e parfum si pjesë e disa ointments, ajo është përdorur edhe në shije të ëmbël, si ajo ka një erë të fortë dhe të këndshëm.

Në mjekësinë popullore, rigon është i njohur si një bimë medicinale. Ajo është përdorur gjerësisht në një shumëllojshmëri të sëmundjeve.

Infusions e bimëve rigon, gatuar në shkallën prej 30 g gjethe për 1 litër ujë të vluar, të pijë me peristaltikës ngadaltë, funksion të dëmtuar motorike të stomakut. Infusions dhe decoctions rigon mund të jenë të përgatitur si shkallën prej 1: 10 dhe 1: 15 dhe do të marrë 1 lugë gjelle 3 herë në ditë për të fjetur, me depresion, ftohjet, dhimbje fyti, skrofull.

Së jashtmi, siç e thatë (pluhur i bimeve) dhe fasha të lagura, rigon është përdorur në skrofull, vlon, abscese, skuqjen të ndryshme. Zierje të ngrohtë e bimëve të lani kokën me dhimbje koke. Pas larjes rekomanduar për të lidhë një shall kreu. Rigon është përdorur nga njerëzit për të parandaluar rroba nga insekte, duke i hapur rigon mënyrë bar.


Mint trajtim-kënaqësi

Në ditë të ngrohtë vere sillen insektet në kërkim të nektar dhe polen të luleve. Veçanërisht tërheqës janë bimët e tyre të mjaltit të familjes Labiatae - rigon, urtë, trumzë, nenexhik. Lidhur me ta dhe jo inferiore ndaj pronave të dobishme të balm (Melissa officinalis).Në lulëzim nga korrik në fund të gushtit, ajo precipituar bletët aromatik, lule zbehtë blu në whorls 6-10 copë. Corolla tyre i japin formë pak si një këpucëve. Melissa jep mjaltë aromatik dhe e shijshme, ndoshta për shkak se ajo është quajtur këpucë mjaltit apo Medivka. Saj si bletët që vizitojnë. Prandaj emri tjetër - letër Bee pchelnyk-bar, roevnik.

Në paraqitjen ngjan balsam nenexhik. Ajo tetrahedral, silnovetvistyy rrjedhin deri në 80 cm, gjethet janë të kundërta. Bimët e hershme lulëzuar ata bëjnë një erë të fortë e limon (për të cilën ai gjithashtu i quajtur limon balm nenexhik), kohë në të cilën ata janë të korrur dhe.Njerëz limoni nenexhik di nga kohët e lashta. Ajo ishte mbledhur në pyjet gjetherënës të lehta në Evropën jugore, shpatet zhavorr të Krime dhe Kaukaz, ku ajo rritet natyrshëm. Gjethe të freskëta e ca balsam, oe limon dhe me perime dhe peshk të ndryshme salads. Megjithatë, bari duhet të shtoni në ushqimet e gatshme dhe për të shmangur trajtimin e ngrohjes në të cilat cilësinë përkeqësimit.

Gatuan sllovake rekomandoj balsam provë me djathë integruar, qumështi, djathi dhe produktet e mishit. Ajo është shtuar në bizele, peshkut dhe supë me kërpudha. Turshi dhe domate nenexhik limon ofron jo vetëm një lloj shije, por edhe qëndrueshmëri.

Kjo është një recetë liquors dhe likeret.

Ajo ka qenë prej kohësh i njohur vetitë terapeutike të balsam. Në mesjetë, Avicena e përdorur atë si një mjet për përmirësimin e zemrës dhe sistemin e tretjes. Çaj i ngrohtë me ca balsam, oe limon heq dhimbje koke dhe marramendje, ajo është e lehtë efekt bën të dalë djersë, një efekt pozitiv në sistemin e enëve të gjakut.

Si virtyte aromatike dhe medicinale Melissa shkaktohen nga prania në indet e bimëve, sidomos gjethet, vajra esenciale. Struktura përbëhet nga citral dhe piranellol. Numri i vajrave thelbësore në bimë jetojnë ndryshon 0,1-0,5% në varësi të lagështisë, duke rritur në mot të thatë me diell.

Ai ishte më shumë në forma kulturore dhe bimët e hershme lulëzuar. Përveç kësaj, letra zbuloi resins, mukusit, taninet hidhura, acidet organike dhe vitaminë C. lëndëve të para Melissa Mjekësore korrur në mot të thatë, prerja off majat e fidaneve me lule. Ata lidhen në tufa dhe të thata në hije të gjithë.


Melissa në komplot

Melissa officinalis - ngrohje-dashur bimore dhe më të aftë në Rusinë jugore. Në rajonin verior është i qëndrueshëm vetëm kur mbulohet fortë borë. Zonë më të lehtë për të edukoj rhizomes në pranverë.

Easily përhapur nga fara dhe balsam limon, e mban lart thatë arra fruta të vjeshtës.

Ata të pastruar dhe për të ruajtur si normale. Pranvera mbjellë në tokë në një thellësi prej 1-1,5 cm, sasi e vogël me torfe apo torfe plehrash dhe i dha ujë rregullisht derisa shkallët e para. Zakonisht 10-11 ditë fara mbin. Mesatar rritje prej farave të freskëta - rreth 60% pas dy ose tre vjet të magazinimit atë shumë më të humbur. Pas fidanëve duhet të marr mbrojtje nga drita dhe lotim. Në balsam qendror rritet deri në 5 vjet, ndoshta në jug ajo jeton më gjatë.


Gjatë verës së detyrueshme tëharrje të rregullt dhe loosening sipërfaqen e tokës rreth landings. Lëpushkë dobishme të ushqyerit apo pleh i plotë.

Në dimër bimët e strehimoreve të thahen gjethet ose shtresë torfe prej rreth 3 cm.

Informacion nga artikujt "nenexhik Lemon", "Rigon"