Mate është një shijshme dhe të shëndetshmeNëse ju pyesni dikë që pi ai preferon për të pirë gjatë ditës, ka të ngjarë që përgjigja do të dëgjoni një "çaj" ose "kafe". Ne nuk mendoj për veten time pa këto pije, ata kanë qenë të gjatë, fjalë për fjalë, për çdo vend.

Dhe fakti habitshme që në vitet e fundit ata kanë një konkurrentët serioze! Njëri po fiton me shpejtësi çaj martohem popullaritet.
Ndërkohë, pije ka qenë prej kohësh i njohur dhe të dashur në Amerikën Latine dhe është vetëm duke fituar fansa të rinj në mbarë botën.


Njihuni, Mate

Në fakt, nëse gjykohet në mënyrë rigoroze, ne shpresojmë mat është as ndonjë mënyrë. Nëse çaj - një bush çaj lë, mat - ajo e lë dhe rrjedh e bimëve me gjelbërim të përjetshëm Yerba mate.

Kjo pemë branched shkurre me lëvore të lëmuar bardha që rritet në të egra dhe 15 metra të lartë. Por këto pemë plantacion shkurtuara për të formuar një shkurre zoti deri në dy metra për të lehtësuar më vonë e fidaneve të rinj.

Kjo bimë është e zakonshme në xhungël e Paraguajit, Brazil jugore dhe pjesë të Argjentinës. Botanists referohen atë të ashe, farmacistët fabrikë të quajtur Mate Folium, dhe autoktone banorëve të xhunglës, Quechua dhe Guarani Indians - Ka-a.

Yerba mate A do - emri i pijes në të vërtetë rrjedh nga shkurret. Shkencëtarët ende nuk kanë arritur një konsensus në theks të parë ose të dytë të fjalës rrokje, kështu që le të shpallin dhe "shoku" dhe "shoku".


Vërtetë, connoisseurs e vërtetë njohin theks në vetëm rrokjen e parë, siç thonë ata në Amerikën Latine, në shtëpinë e yyerba.

Në mate mirë duhet detyrimisht të jenë pluhur i pranishëm, e cila është një masë e tharjes duhur, pjesë të vogla të rrjedh dhe gjethet janë të brishtë. Sigurisht, në mënyrë ideale mate yerba duhet të paketohen në vend që është e drejtë në Amerikën Latine. Pra, duke blerë çaj Paraguai, i kushtoj vëmendje të veçantë për këtë.


Historia e pije të lashtë

Sipas legjendës, zot dritë-skinned (e cila është e habitshme për Amerikën Latine!) Dhe blu me sy shtresa Paya (ose Paya zhurmë për versionet e tjera) dhe shpura e tij udhëtoi dhe qëndroi brenda natës në një kasolle humbur në pyje.

Pret që janë burrë shumë i vjetër dhe i tij vajza pakrahasueshëm bukuri, u dha atyre të gjitha furnizimet e tyre të jetesës.

Për Paya falënderoi shtresa e vjetër. Mësoni se ai e zhyt vajzën e tij nga njerëzit ai premtoi për ta kthyer atë në një fabrikë, të pajisura me pronat magjike që e duan të gjithë botën. Ajo u shfaq Ca dhe gjethet e të cilit u dha forcë dhe sëmundje ztsilyaly.


Përbërja Mate

Mate ka një përbërje të vërtetë unik. Kjo mahnitshme pije vitamina dhe minerale, me të vërtetë ka veti shëruese të mahnitshme. Sipas shkencëtarëve nga Instituti Pasteur të Parisit dhe të Shoqërisë Shkencor në Paris, ai përmban vitamina A, C, E, R, të gjitha vitaminat e B (me një përqendrim më të madh sesa mjaltë bletë mitrës!), Magnezi, kalcium, hekur, bakër, sulfur, niacin, acid pantotenik, dhe më shumë.Në mate Yerba përmban matein cili, duke qenë i ngjashëm me veprimin e caffeine privuar nga efektet e saj anësore të tilla si normë rritje të zemrës, dridhjet dhe duart nervor dridhur.

Matein - stimulator të dy fizike dhe veprimtaria mendore e njeriut, dhe të butë dhe jo-Addictive. Ajo i ndihmon një person të qëndrojë i mbledhur i freskët dhe është zhytje në një gjumë të thellë. Pra, nëse keni nevojë për të fjetur mirë për një sasi të vogël të kohës, pini mate.

Çaj Paraguai redukton shenjat e depresionit, neurozë, sindromave të ankthit, rregullon ciklin e gjumit. Shumë shkencëtarë theksojnë efektin imunostimulues e pije dhe madje insistojnë në përdorimin e tij nga ana e banorëve të qyteteve të mëdha, si oksigjenit dhe klorofil përmbajtur në bashkëshortor, të ndihmojë të pastruar gjakun.Në këtë kombinim të pabesueshme të pasura me vitamina dhe minerale, rritjet martohem me densitet të lartë lipoprotein nivele, që do të thotë një rritje të HDL-kolesterolit (colloquially "kolesterolit të mirë"). Kështu studiuesit vini re një rënie të shënuar në të njëjtën "i keq», LDL-kolesterolit. Është ky mekanizëm është parandalimi më i mirë i sëmundjeve kardiovaskulare dhe disa lloje të kancerit.

Në të gjithë këtë ka vetëm një "por": Stafi i Institutit Onkologjik e Montevideo (kapitalit Uruguaj), duke pirë mate nxehtë të quajtur "ndoshta kancerogjene". Besohet se duke pirë pije të nxehtë mund të çojë në kancer të ezofagut.

Megjithatë, në drejtësi, unë duhet të shtoj se dëmtimi termike në ezofag, e cila mund të çojë në kancer, janë të shkaktuara jo vetëm shoku i shumë të nxehtë.

Kështu zgjidhje është: mos pi shoku në një temperaturë prej metali shkrirë, siç është bërë në Paraguajit.


Mate brewed

Sigurisht, ju vetëm mund të hedhin pluhur në një filxhan, krijoj atë me ujë të nxehtë, saharku bie, llokoçis dhe pini. Por pastaj, përveç rrezikut të zalisur e garantuar për të gjithë tifozët e pije, ju rrezikoni një herë dhe nuk e vlerësojmë martohem shije.

Për të pirë mate me enët veçanta - calabashes (emri i pranuar kungull uji, pagur) përmes një bombylyu tub metal (ose bombizhyu).

Klasike kungull uji - një të vogël kungull-dolblenki.

Por tani përveç kungull bërë nga druri, metali dhe madje edhe calabashes plastike. Tube-Bombilla bërë gjithmonë nga metali, çelik inox ose argjendi, por një kohë të gjatë më parë dhe rrotullon ishin vetëm bosh rrjedh e bimëve. Bombilla, i drejtë apo lakuar, por ajo gjithmonë përfundon në një banesë, në krahasim me pjesën tjetër të tub, dhe një sitë të gjerë.

Ekspertët thonë se ju nuk mund vetëm të blej një kungull uji dhe vetëm u kthye në shtëpi për të pirë nga ajo martohem. Së pari ju duhet për të përgatitur enët. Flaka "matepitiya" të kryejë pastrimin komplekse duke përdorur kallam vodka, raki apo qymyr.

Por për fillestar, ne rekomandojmë mënyra më e lehtë për të pastruar. Në mate kungull uji derdh gati 2/3 e anijes. Hidh ujë të nxehtë, por në çdo rast jo ujë të valë!

Jo të mbuluar, të lënë kungull uji në ditë dhe pastaj derdh infuzion dhe me kujdes, mundësisht me një leckë të butë kungull uji pastër.

Por paketimi është e përgatitur, ju mund të filloni të martohem gatim. Rrjedhimisht, kungull uji pluhur mate yerba vënë specie e zgjedhur, që është i vendosur i madh, nga klasike tek luleshtrydhe ose limon. Mate dhe i mbuluar në 2/3 calabashes, duke mbyllur pëllëmbë e saj dhe butësisht lëvizje e lehtë. Tani pjesë e madhe rënë në fund.Kungull uji predisposes për të gjithë zsypalasya saldim mjeshtërisht në një mur. Tani futur boshllëkun nën një bombylyu mur dhe butësisht të kthehet në pozicionin e kungull uji vertikale. Pas asaj ujë të nxehtë, por jo të valë (temperatura ideale e 70-80 gradë) butësisht derdh lë çaj, por jo plotësisht, dhe pluhur kalimit nivel dhe Bombilla. Kjo vrimë Bombilla duhet të plug gishtin tuaj për të mos bien në tub saldim grimca të thatë.

Le të qëndrojë për një minutë apo dy për të plotësisht saldim me lagështi dhe pak spresuvaty dhe pastaj me kujdes shtoni ujë pothuajse në krye të calabashes. Në procesin e pirja mate bombylyu nuk luaj nga vendi dhe nuk llokoçis gjethet e saj çaj!


Ne të pirë Mate

Mate pinte, pirja e njëjtë pjesën e pluhur vetëm në humbjen e shijes. Është thënë se të martohem më të shijshme pas pirja e katërt. Nëse e dëshiruar, shtoni sheqer ose shurup të pini qumësht ose akull, ju mund edhe të gatuaj martohem. Megjithatë, në qoftë se keni nevojë për një enë të veçantë për zogth gatim.

Nëse pini shoku i rrallë, pas përdorimit të anijes dhe të lajë atë dhe e vënë bombylyu qafën kungull uji poshtë për të qelqit të lirë të ujit në mure. Dhe në qoftë se ju pini martohem çdo ditë, kungull uji nuk mund të lani dhe pije vetëm, të mbajtur lagështi, përveç kësaj pidchyschayuchy para çdo vendas.

Mate - një pije e shijshme dhe unike që ka veti shëruese pamohueshme.

Ne ju rekomandojmë që të provoni çaj Paraguai dhe e vënë atë në mendimet e tyre. Dhe ndoshta kjo pije edhe të jenë në gjendje që të shtypni me çaj e tij të zakonshme të pozitës dhe kafe!

Informacione nga artikullin "çaj Mate, pirja dhe të pijshëm rregulla"