Mastopatia


 • mastodynia
 • Sëmundje Fibrocystic gjirit
 • Nëse jeni të diagnostikuar me gji

 • Ndërkohë, ka një larmi të madhe të proceseve patologjike në gjasat e gjirit të proceseve malinje është i vogël. Por të pushojnë, gjithashtu, nuk është: duhet të jetë një faktor në vëmendjen e sëmundjes.


  mastodynia

  Bëni një ditë "zbulim të frikshme", duke marrë, për shembull, një dush, mund ndonjë vajzë e re. Përkundrazi, ajo mastodynia, të cilat janë shpesh të parë e zhvillon në gratë e reja.

  Prevalenca, vulë të vogël, parehati, të paqëndrueshme rritje e vëllimit ndjesi plotësia e gjirit (bllokimi i qumështit) zemrat e pakëndshme.

  Zakonisht këto simptoma ndodhin disa ditë para menstruacioneve ose në mes të ciklit menstrual dhe zhduket me muajin e ardhshëm.

  Ata mund të jetë shkaktuar nga ciklit menstrual, çrregullime hormonale, inflamacion i shtojca, sëmundje tiroide, nuk janë të një natyre të përhershme dhe të hiqet lehtë me trajtim adekuat. Efekti i mirë jep drogë gatshme PHYTOTHERAPEUTIC dhe të ndryshme bimor.

  Sëmundje Fibrocystic gjirit

  Kur mastodynia është një nga simptomat e mastitit, ajo jo vetëm që ndjen dhimbje. Ind i gjirit bëhet vilet e pabarabartë të dendura duken të rritur në vëllim të strukturave të gjëndrave, shpesh në seksionet e tyre të sipërme të jashtme.


  Rritjet e prevalencës, nganjëherë është vetëm e dhimbshme.

  Në fazën fillestare të sëmundjes, këto simptoma zakonisht shfaqen në gjysmën e dytë të ciklit menstrual (më të ngushtë në hënë). Me kalimin e kohës, me rritjen e proceseve patologjike mund të marrë i përhershëm. Në këtë sfond, ka shpesh formimi me gunga - të vetme ose të shumëfishta. Të shpeshta dhe shkarkesë nga dalë.

  Formacioni me gunga tregojnë se gjirit lëvizur me Shperndare (sëmundje e hershme fazë) në më të rëndë - formë qendror. Tumoret me gunga në gji më të qartë se sa mastitë difuze, lehtësisht Preket fëmija në këmbë.

  Ata mund të jenë të vetme ose të shumëfishta, të ndikojë në një ose të dy gjinjve. Ajo Fibrocystic formë mastopathy mammologist veçanërisht i shqetësuar sepse ata kanë një tendencë për përparimin dhe mund të shkaktojë nevojën për të marrë masa drastike.


  Nëse jeni të diagnostikuar me gji ...

  Konsulenti: Larissa Burdin, Profesor, MD, kreu i degës klinikës mamolohichnoho Moskës

  Mos të jetë nervoz - rritje të strukturave të indeve shpesh është e lidhur direkt me reagimin psychopathic të grave.

  Të gjitha forcat counteracts stresi. Doni veten, të mësojnë për të shijuar jetën, të jenë të kujdesshëm, gjërat?% B

  9te paraqet veten me apo pa shkaktojë, të udhëtimit, të shkojnë në teatër, koncerte ...

  Nuk ka nevojë për të shkuar për të gjysheve, psikologji dhe mrekulli të tjera, truket magjike rripa dhe vulave të qarkut është eliminuar - ju humbni kohë të çmuar.

  Që prej 35 vjetësh, çdo grua duhet çdo vit, dhe nëse të gjithë është e qetë një herë në çdo mammologist 1,5 vjet treguar.

  Mos u shqetësoni nëse ju keni gjetur formimin e vogël me gunga. Në arsenalin e mjekut shumë barna efektive që mund të mbajë një "situatë të mirë" në gji. Shpesh ata e bëjnë të mundur për të trajtuar edhe me një numër të madh të grupimeve të nyjave që nuk kanë qenë më parë subjekt i trajtimit konservativ.  Të jetë i sigurt për të ruajtur rezultatet e testimit. Ata do të jenë të nevojshme për të përcaktuar ndryshimet dinamike që ndodhin në gji.

  Mos harroni, një rezultat pozitiv është i mundur vetëm nën shumë të sakta, të qëndrueshme dhe të kujdesit afatgjatë skemës së rekomanduar nga mjeku juaj.

  Në një fazë të hershme të pacientëve shpërndara dhe me gunga mastopathy emëruar zakonisht nga fitoplankton, vitamina, drogës përshtatura hormonale, produkte natyrore që përmban jod. Sipas shkencëtarëve kryesorë, ky mineral ka shkëlqyer veprim anti-inflamator dhe zgjidhjen.

  Një nga drogat më të efektshme për trajtimin e mastodynia dhe formave të shpërndara të mastopathy fibrocystic është një droge medicinale fitohomeopaticheskiy Mastodinon kompanisë farmaceutike Bionorica (Gjermani).

  Në sfondin e dhimbjes drogës u ankorua, pengon zhvillimin e proceseve patologjike në gjëndrrat e qumështit.

  Trajtim minimal Mastodinon - 3 muaj. Kombinimi i masave konservative jep rezultate të mira, redukton ënjtje dhe dhimbje në gjoks, kufizon të vuzloutvorennyam.

  Por për të shtypur sëmundje në rrënjë, ju duhet qasje me kohë në një mjek. Metodat moderne të ekzaminimit mund të zbulojë sëmundjen në fazë të hershme, të ndjekur zhvillimin e saj të mëtejshëm dhe për të marrë masat e duhura.