Face Depresioni


 • Stranger Familiar
 • Duke ecur në qarqet
 • Sëmundje krijues
 • Shef, përsëri, zemra ...
 • Frika dhe pagjumësi
 • Iluzion i rrezikshëm


  Stranger Familiar

  Gjendja në depresion kur të gjithë rreth është acarim e shurdhër, të njohura për të gjithë. Është vërtetuar se depresioni mund të përjetojnë edhe bebet.

  Në rusisht fjala "depresion" është një interpretim i lirë. Por nuk e ngatërruar një gjendje e përkohshme e mendjes shëndetshme me depresioni-sëmundje. I parë është konsideruar si reagim normal për çdo ngjarje traumatike dhe kalon shpejt më vete. Një formë më e rëndë që ndodh pas një situatë e vështirë dhe ka shkaqe të brendshme (p.sh., çrregullime në sistemin qendror nervor), duhet të trajtohet.


  Duke ecur në qarqet

  Është lehtë do të njohin depresionin: ajo nuk kërkon pajisje të sofistikuara mjekësore dhe testet laboratorike. Në fakt, sëmundja mund të ndodhë jo vetëm në klasik, por në një formë të maskuar. Dhe pastaj, siç rezulton arsyeja e vërtetë gjendja e keqe, një njeri disa vite duke ecur në qarqet nga një specialist në një tjetër.

  Ankesat kokë apo dhimbje stomaku, të lëkurës itchy, dispepsi dhe presion nuk Pikla konfirmua pas një testi që tregon apo rregull apo mospërputhje të ankesave. Sigurisht, trajtim, i projektuar në bazë të diagnozës të pasakta, nuk sjell lehtësim.


  Një situatë e tillë i trishtuar për diagnozën e rezultateve të depresionit në atë mënyrë pacienti me një specialist atë - një neurolog apo psikiatër - vonuar për 10-15 vjet.


  Sëmundje krijues

  Ndonjëherë depresioni imiton dhimbje të fytyrës. Atëherë ajo tregon ngjan trigeminal apo sëmundjeve glossopharyngeal nervore të dhëmbëve, dhe të përbashkët të përkohshme mandibular. Ndjenja e një ndjenjë të gjuhës pazakontë sertësi, ajo ndjeu mpirje dhe madje edhe "woolliness". Dhimbja mund të jetë shumë i fortë, dhe njerëzit e dëshpëruar të kërkojë nga dentisti për të hequr dhëmbët plotësisht të shëndetshme. Ironikisht, nganjëherë ajo sjell lehtësim të përkohshëm.

  Por procedurë proteze mund përsëri provokojnë dhimbjen.

  Sindromi i barkut manifestuar siklet në bark, dhimbje, trishtim, ndjenjë e ngrohjes apo të ftohtë. Kjo gjendje mund të shoqërohet me vjellje, kapsllëk ose diarre, humbje e oreksit. Ndjenja më e keqe gjatë natës dhe në mëngjes, në pasdite bëhet më e lehtë. Shpesh këto simptoma një person shkon në spital me apendiksit të dyshuar, cholecystitis ose helmimit me ushqim. Trajtim terapeutik dhe kirurgjik që synon luftimin e këtyre sëmundjeve, nuk ndihmon.


  Shef, përsëri, zemra ...

  Dhimbje koke - një tjetër depresion maskë.

  Kur sëmundja e merr këtë formë, dhimbje koke (zakonisht në mëngjes dhe natën) me asnjë lokalizimin qartë. Ajo mund të jenë të ndryshme: kokë si ajo squeezes luajtur vështirë për milingonat e saj zvarritje, ndjeva një ndjesi djegie. Anesthetics në këtë situatë pothuajse të pafuqishëm. Dhimbje e tillë është e gabuar shpesh për migrenë ose dystonia. Por trajtim afat-gjatë nuk sjell ndonjë efekt.

  Ndonjëherë depresioni merr ngjashmërinë dhimbje të nervit shiatik, sëmundjet e joints, dhimbje të muskujve apo nevralgji. Kjo maskë është quajtur arthralgia. Pas X-ray është e qartë se shkatërrimi i nervave dhe nyje në zonën e dhimbjes atje.

  Dhimbje në zemrën time, djegia apo të ftohtë në gjoks, palpitations simulon cardialgia. Për të dalluar këtë maskë nga sëmundje të zemrës së vërtetë, ju mund të bëni një kardiogramë. Kur rezultatet e testimit depresioni nuk e mbështesin ankesën. Droga Zemra zvogëlojë dhimbjen pak, por mos hiqni atë plotësisht. Në depresion, i maskuar si angina, nitroglycerin nuk është efektive.


  Frika dhe pagjumësi

  Kur depresioni është i fshehur prapa maskës së pagjumësi, çrregullime të gjumit janë kryesor ose i vetëm manifestim i sëmundjes. Një njeri zgjohet në mëngjes, të dobët e zuri gjumi. Aktiviteti Peak në orën e tij të zakonshme 12, atëherë ai ndjehet i lodhur dhe pa një filxhan kafe ose çaj nuk mund të vazhdojë.

  Duke mbrëmje ai bëhet krejtësisht e thyer dhe ende nuk mund të bien në gjumë deri natën vonë.

  Fobi - gjithashtu një nga më të popullarizuar maska ​​depresioni. Ajo manifestohet në frikën e sulmeve që ndodhin zakonisht natën dhe në mëngjes. Shpesh ata janë të lidhur me hypochondria, një njeri frikë nga vdekja, dështimi i zemrës, AIDS, sulm në zemër dhe sëmundje të tjera. Në të njëjtën kohë ai e kupton frikën e tij të pabaza. Sulmet Panic nganjëherë ndodhin në metro.

  Në fazat e hershme të depresionit manifestuar çrregullime seksuale. Në të njëjtën kohë, një dobësim i ereksionit, derdhje e vonuar, tendencë për akt seksual të mëngjesit. Për këtë formë të sëmundjes karakterizohet nga dëshira për një stimujve të fortë seksuale.

  Jeta e përhershëm seksi ndalesa të qenë e bukur.


  Iluzion i rrezikshëm

  Por ndoshta depresioni më i rrezikshëm maskë është varësia e drogës. Droga dhe alkooli sjell iluzionin çastit të ndiheni më mirë.
  Por shumë shpejt bëhen të varur për të dopingut. Për këtë formë të depresionit karakterizohet binges për ditë dhe madje edhe muaj. Shfajësimet ardhshme drogës dozë apo alkoolit çojnë në rritjen e depresionit - të ketë mendime vetëvrasjeje, komplekse e dhimbshme faj. Mund të zhvilluar simptoma të depresionit maska ​​tjera.

  Informacion nga artikullin "Face e depresionit."