Masazh që do të bëjnë të bukur


 • Pyetja numër 1
 • Pyetja numër 2
 • Pyetja numër 3
 • Pyetja numër 4
 • Pyetja numër 5
 • Pyetja 6
 • Pyetja numër 7
 • Pyetja numër 8
 • Pyetja numër 9
 • Pyetja numër 10
 • Pyetja numër 11
 • Pyetja numër 12

 • Thotë profesori, korrespondues Anëtar i Shkencave të Natyrës, Përgjithshëm
  drejtor i Moskës, por "Qendra kompensim" Vyacheslav I. Kondrashin.

  Pyetje № 1. Si te zgjidhni një masazh të mirë?

  Obscheukreplyayuschyy , ose siç është quajtur,
  masazh higjienike për qëllim pampering, lodhje apo
  stresi emocional, për parandalimin e sëmundjeve të ndryshme. Ai
  mund të jenë të përgjithshme dhe lokale, manual apo hardware, të mbajtur në
  vende të ndryshme: dush rus në qendër mjekësore.

  Ajo mund të jetë
  i kombinuar me ushtrime të mëngjesit, dhe trajnimin në palestër.

  Massage Therapy -
  mjet efektiv për trajtimin e sëmundjeve të ndryshme, efekte
  Lëndimet, shërim i organizmit pas operacionit. Ky lloj i
  masazh zakonisht e kombinuar me elemente të terapisë manuale, terapeutike
  terapi fizike, fizioterapi. Ajo është bërë e mirë në
  specializim zirovalo qendrat mjekësore.

  Sport Massage dërguar
  për të përgatitur atlet për konkurrencë, ndihmon në parandalimin e lëndimit
  dhe sëmundjet e joints, ligaments, muskujt dhe shpinë.


  Pyetje № 2. Për çfarë qëllimi bëni masazh të legenit?

  Masazh gjinekologjik i referohet efekteve terapeutike.


  Ajo zvogëlon
  dhimbje në organet pelvike. Përdorin atë për të rritur tonin e mitrës dhe
  aftësia e tij shtrëngohet, hiqni të ngjitet, i gabuar i saktë
  pozita e mitrës dhe të shpëtoj nga kolit, që shpesh shfaqen pas
  ofrimit. Për fat të keq, gjinekologët tanë ata nuk e përdorin në mënyrë
  sepse disa prej tyre kanë trajnim të veçantë.


  Pyetje № 3. Sa shpesh keni nevojë për një masazh?

  Sigurisht masazh i përgjithshëm shëndetësor zakonisht shkon 8-15
  seanca. Një grua që shikon veten pas një kurs të tillë duhet
  të bëjë një seancë çdo 7-10 ditë. Kjo është e mjaftueshme për të
  të mbajtur veten në formë.


  Pyetje № 4. Kur masazh nuk sjell asgjë, por dëm?

  Nuk është një listë e contraindications. Kjo përfshin kancerit
  sëmundje, thrombophlebitis dhe trombozë, gjinekologjik akute
  sëmundje - adnexitis, vaginitis. Kjo nuk është mirë për masazh në sëmundjet
  gjakut, artriti në fazën akute, fungale dhe pustular
  sëmundjet e lëkurës.


  Pyetje № 5. Si për të dalluar profesional në mesin e shumë të tjerë, nuk e kanë kontaktuar ende procedurën?

  Para së gjithash, ne duhet të pyesim se a licencën e duhur në
  masazh ose një qendër ku ai ka punuar. Kjo posaçërisht vlen për ata
  i cili mban një praktikë private. Nëse në sauna ose në plazh, duke e bërë
  masazh tonik, ju filloni për të bëj trupin, duke përdorur teknika

  manipulim - është shkak për alarm.

  Manual masazh - shumë
  trajtim kompleks. Ndonjëherë diagnoza duhet X
  images apo studime kompjuterike.
  Nuk ka gjasa që ju të merrni ato me ju në
  sauna. Pra, nuk e pajis keq në masazhet, kontaktin më të mirë
  institucion profesional ose me një profesionist të cilët janë vetë
  themeluar. Shumë mirë, në qoftë se ju e dini ka qenë në këtë
  masazh, sepse licencës vetë - jo një qind për qind
  garanci.

  Përveç kësaj, profesional duhet të mbajë të saj
  diagnoza, edhe në qoftë se ju shkoi tek ai me emërimin e një mjeku. Ai
  ai duhet të fut dhe kontrolloni çdo gjë.

  Kjo ndodh se pacientit
  ankohet për këmbën dhe të ulët mbrapa problem. Masazh terapeutik është zakonisht
  nuk është i tërë trupi, dhe fusha të problemeve. Pacienti duhet të dini se
  në qoftë se ai ka një këmbë të lënduar, atëherë masazhin dhe ajo dhe kyçin e këmbës. Nëse ajo dhemb
  këmbë, masazhin saj, dhe kofshën.


  Pyetje № 6. Si duhet të duket masazhist profesional që ai duhet të jetë " pajisje " ?

  Para së gjithash, ajo është gjithmonë e dorës në rregull. Në thonjtë të shkurtra qethur shkurt
  nuk ka papastërti, gërvishtje, Nicks. Asnjë unaza, shikon dhe rrathë,
  kjo është e gjitha që mund të plagosë lëkurën e pacientit. Veshje - të pastër,
  i përshtatshëm, të shkurtër-sleeved, shpesh një fustan mjekësor.

  I dytë
  kusht paraprak - në profesional duhet të jetë i veçantë
  tryezë masazh. Edhe ata që të shkojnë në shtëpi. Që të ju ofrojmë një masazh
  në shtrat apo në tavolinë ngrënie vetëm do të pakualifikuar
  masazhist.

  Përveç kësaj, një grup profesional gjithmonë në dispozicion të krem,
  ointments, vajra, e cila provë vijim për alergjitë ai zgjedh një mjet të nevojshëm për ju. Një tjetër pikë e rëndësishme:
  gjatë një sesioni terapist kurrë nuk do të vihem në gjithë trupin tuaj. Nëse
  masazhin mbrapa, këmbët duhet të mbulohen me, dhe anasjelltas. Kur
  disa pjesë të trupit të ketë një pushim pas masazh, ajo mbështetet ngrohjes
  fshehur - për shembull, pëlhurë me lajle para-nxehtë.

  Kjo lejon
  mbajtur ngrohtë dhe e rehatshme. Pas sesionit ju nuk do të
  duhet të jetë bruises në trup, ose të paktën metodat përdorur
  masazhist. Disa thonë, "Oh, se në krahët e mi të forta
  masazh, përsëri në të gjithë zezë dhe blu! ". Kjo dëshmi
  punë të pakualifikuar.


  Pyetje № 7. Dhe çfarë janë kërkesat për pacientët?

  Masazh duhet të bëhet jo më parë se një orë pasi të hahet. Para
  Seanca duhet të marrë off të gjitha bizhuteri, është e dëshirueshme për të hequr
  kozmetikë. Pas masazh duhet të pushojnë për 15-20 minuta ose bëni ndonjë gjë shumë
  ngadalë. Ju mund të zakrutytysya kokën, por kjo është në rregull. Nevojë
  ulem, e mbështjellë me një filxhan të ngrohtë çaj bimor.

  Ndonjëherë duke tërhequr në
  gjumë, e cila është gjithashtu e mirë. Nëse është e mundur, të merrni disa fle. Jump,
  veshin një pallto dhe menjëherë të drejtuar në rrugë nuk është e nevojshme, ajo është e dëmshme.


  Pyetje № 8. Çfarë duhet të ndihet një grua gjatë masazh?

  Heat derdhur nëpër trupin e saj. Gratë duhet të jenë të vetëdijshëm se
  muskujt e saj jo vetëm stroke por edhe të kapur zbutur lart mbi ta
  Puna, dhe në sekuencë. Rreth klassnosti
  terapist masazh thotë se ai ka një procedurë pune kur një të tillë
  normalisht pason tjetri, jo vetëm në një seancë, por edhe për
  kurs i masazh.


  Pyetje № 9. Disi siklet apo dhimbje mund të shoqërohet me masazh?

  Masazh Restorative është zakonisht jo. Pas sesionit
  ndjesi normal - lehtësinë dhe relaksim. Disa thonë se
  trupit ata "unazë", të tjerët - se ajo theu, apo, anasjelltas,
  ton. E gjitha varet nga çfarë qëllimesh përbën një terapist masazh.
  Gjatë ose pas një pacient terapeutik masazh mund të ndjejnë
  parehati dhe ndonjëherë dhimbje. Megjithatë, seanca e tretë dhe të katërt ata
  zhduken nëse metodë trajtimi është zgjedhur si duhet. Sa për
  anti-celulitit masazh, kurrë nuk duhet të ketë asnjë dhimbje
  ndjenjat. Duart masazh thjesht "fluturojnë", rrëshqitje mbi pacientit në

  mirëpritur-lulling ritmin. E njëjta gjë vlen Anti venë variçe dhe
  masazh.


  Pyetje № 10. Çfarë duhet të jetë kohëzgjatja e masazh?

  Kjo varet nga të ashtuquajturat njësi masazh. Ju mund të keni një krah
  masazh, dhe mund i tërë trupi. Allowance dhe peshë. Më i durueshëm
  më mirë, më shumë kohë që e merr. Nëse një grua peshon 65-70
  kilogram, trajtim tonik masazh pa elemente, të gjitha të
  Trupi i bërë për 35-40 minuta. Zona të veçanta gjatë trajtimit
  Masazh gjithashtu të marrë pak kohë, prapa - 15 minuta kular
  Zona - 20 duart dhe këmbët - 15-20 minuta.

  Më në rusisht
  Ora klasike masazh - 01:00.

  Gjatë kësaj kohe, profesional
  në gjendje për të. Këtu masazh Thai zgjat 2-2
  orë e gjysmë. Parimi i tij - të punojnë me të linjave të energjisë. Ai
  Mendja dhe të gjitha llojet e ushtrimeve me yoga, deflections, shtrihen
  shpinë. Interesante, nëse llojet e tjera të pacientit masazh
  plotësisht ose pjesërisht ekspozuar, gjatë trajtimit Thai masazh
  ai veshur plotësisht. Në tuta, i cili është i përshtatshëm për të përkulem.


  Pyetje № 11. A mund të përdor masazh për të humbur peshë?

  Nëse ju premtojmë të tërhiqet nga kofshët shtresa 10-cm e celulitit apo
  humbasin 10-15 paund - kjo është qesharake. Vetëm krem ​​dhe masazh
  e pamundur të arrihet.

  Gjatë trajtimit të rritet masazh
  qarkullim, furnizimi me oksigjen muskujve, metabolizmi. Në
  rezultojë ju humbni peshë duke forcës kilogram e gjysmë - dy. Bëhuni i hollë
  vetëm nëpërmjet masazh pa kombinim me nje sistem veçantë të energjisë,
  joreale.

  Nëse ju të humbni peshë të shpejtë, keni nevojë për një masazh i parë
  në disa pjesë të trupit - qafë, gjoks ose axillary
  depresioni - nuk vidvysaly. Lëkura do të forcohet në përdorim të vazhdueshëm. Pastaj
  Si dhe anti-celulitin masazh. Kjo është bërë nga special
  Metoda e krem ​​të veçanta dhe vajra. Dhe ju mund të arritur humbje peshe
  vetëm në lidhje me dietën. Në përvojën time, ka pasur raste kur njerëz

  humbur 5-7 kg në muaj me këtë kombinim.


  Pyetje № 12. A duhet të ndryshojë dhe të provoni teknika të ndryshme masazh?

  Terapist i tij - kjo është gjinekolog tuaj ose terapist. Prandaj,
  Nëse ju gjeni një profesionist që ju përshtatet, nuk ka nevojë të nxitojnë,
  shkoni në një person. Ajo është e ditur trupi juaj mund të ju ndihmojë më mirë
  tjetër.