Masazh anti-plakje


 • Masazh kokë
 • Masazh fytyrën dhe qafën
 • Hand Massage
 • Masazh këmbë
 • Masazh pas një dush

 • Ai ka një efekt i dobishëm për shëndetin e trupit duke rritur qarkullimin e gjakut.

  Esencë
  Masazh është se lëkura është e bukur mekanik
  acarim, e cila ka një efekt pozitiv në enët e indeve.
  Mbaresa nervore, nerva të vendosura në shtresat sipërfaqësore të lëkurës dhe
  lidhura ngushte te sistemit nervor qendror. Nën ndikimin
  Masazh lëkurës formuar substanca biologjikisht aktive të tilla si
  histamine që përhap aktuale në të gjithë trupin dhe të sigurojë
  efekte të dobishme në organe të ndryshme të trupit.

  Masazh
  mund të bëhen në çdo pjesë të trupit.

  Ndoshta sepse ajo shpesh
  lidhur me erotizëm. Kjo është e madhe! Masazh - është shkëmbimi i domosdoshëm
  energjia, komunikimi i brendshëm midis dy njerëzve. Në një çështje të tillë të përgjegjshme
  qëndrim i rëndësishëm pozitiv dhe besimi i personit të cilit masazh
  në të vërtetë të bëjë. Ai që bën ka për të mësuar rregull bazë -
  duke filluar për masazh, nuk përpiqet për të hequr dorë nga massazhiruemoho trupit
  deri në fund të procesit, për të mos thyer hollë besimin padukshme thread
  i cili është instaluar në ju!

  Masazh kokë

  Përmirëson
  Furnizimi me gjak dhe ushqen kokës. Masazh në vijën e kokës
  Duke filluar në krye dhe ndryshojnë prej saj në të gjitha drejtimet. Masazh


  Flokët duhet shpat drejt flokët dhe shkoj kanalet nxjerrës
  gjëndra dhjamor. Masazh kokë është kryer lëvizjet energjike. Para
  Masazh kokës dhe qafës duhet të fshihen me një shtupë pambuku
  lagur me zgjidhje të alkoolit apo Këln.

  Me përvojë
  Praktikat fillojnë të masazh në kokë, nga balli. Fund
  thumb dhe index gishtat e të dy duarve të kuptoj fish gjithë
  Trashësia e indeve në harqe vetull. Leckë kapur pak
  compressing. Lëvizje e tillë përsëritet përgjatë harqe gjatësi vetull,
  nga hunda në tempuj. Por mos harroni, gishtat I vogël ndryshim mund
  Rezultati në presion mbi shikimet, duke shkaktuar

  ndjesi të pakëndshme dhe madje edhe të dhimbshme!

  Në masazh
  kreu gjithashtu përfshin një qarkore stroking konchikaami përkohshme rajon
  dy ose tre gishta dhe të ngutshme dhe stroking e vetull
  harqeve drejt kufirit përparme të flokëve.

  Para
  lëvizte në masazh kokës, është e nevojshme për të kreh
  Kurora e flokëve në drejtime të ndryshme. Këshilla e dy gishta të dorës së tij të djathtë
  Kryen stroking rrethore përgjatë kryqëzimin nga kurorën me
  kokës kufitar. Pastaj të bëjë të njëjtën gjë për tjetër
  shkëputje. Kështu e tërë masazh kokë. Kohëzgjatja e masazh
  - 10-15 minuta.


  Masazh fytyrën dhe qafën

  Muskujt
  Personi, si muskujt, pa atrofi të rregullt ushtrim
  bëhet i ngadaltë, e butë, ndryshon forma e fytyrës, lëkura droops,
  ka folds, rrudhat. Në një mënyrë krema të shtrenjta - masazh.
  Rezultati i fytyrës dhe të qafës masazh është për të rritur tonin e muskujve,
  të përmirësojë gjendjen e tyre fizike.

  Masazh dhe fytyrës
  qafë përbëhet nga një sekuencë të teknikave dhe ushtrimeve. Kjo ngrohtë,
  shuplaka, fërkim, dridhje. Kohëzgjatja e një seance
  ky masazh - 15 minuta. Masazh duhet të bëhet në një ditë, ju mund të
  3-4 herë në javë.


  Hand Massage

  Masazh
  dorë e mirë se ajo mund të bëjë pothuajse kudo (në shtëpi, në

  punë, transport), dhe samostoya me kujdes. Jashtëzakonisht e dobishme
  masazh gishtat, joints tren dhe fshij ato në ndonjë
  moment rezervë. Energji fuqi Hand më efektivisht
  është përdorur kur ju nuk keni ngrënë me stomak bosh. Gjatë tretjes
  Trupi i zënë vetë dhe ishte në gjendje të enerhokontaktu.

  Masazh
  fillon me rëndë - të njëjtat lëvizje si kur soaping duart.
  Bluarje duhet të kryhet për një minutë. Pastaj
  joints zhvilluara: 10 herë dramatike shtrydh gishtat në një grusht dhe ngadalë
  hap. Pastaj secili gisht në grindje e 2-3 në majë
  bazon në të gjitha anët.

  Dorë më tej ngrohja - nga i brendshëm i saj
  buzë (zona lurriz) të bazës, buzë e jashtme e midline së
  gishtat për dore. Pastaj vetëm ngrohja deri dore. Mbaron
  masazh fërkim duart. Masazh Total brushat dy duart
  rreth 6-10 minuta. Përsëriteni ajo mund dhe duhet të jetë 1-2 për
  4-6 herë në ditë.

  Ju mund ta kryejnë këtë kompleks
  ushtrime, mocionet rrethore për masazh çdo gisht duhet dhe
  të përbashkët, si në qoftë se vënë në doreza. Pastaj përsëri e massiruete
  dorë. Pas, shtrëngon dore e tij, vazhdojnë të masazh, në rritje në bërryl
  dhe deri në shpatullat. Fast por lehtë të bëjë ndjesi shpimi gjilpërash

  bottom up dy gishta - gishtit të madh dhe gisht tregues.


  Masazh këmbë

  I njohur
  se tabanët e këmbëve janë rreth 72.000 mbaresa nervore. Fërkoni
  vetë e majta dhe këmbë të drejtë, ne ngas nervat e një
  pjesët e tjera të trupit të një organi. Duke klikuar në këto pika
  stimulon shumë organe.

  Masazh
  Këmbët duhet të ulen rehat këmbëkryq këmbëkryq dhe më shumë
  vendosjen në këmbët e tij.
  Masazh është bërë e mirë në kryq kryq (p.sh.
  do të thotë, këmbë e drejtë fërkoni dorën e majtë dhe këmbën e majtë - e drejtë
  dorë). Fillojnë në sipërfaqe fërkim së këmbës.

  Masazh mund të jetë
  prodhuar dorën, fytyrën e grusht, furçë masazh.


  Kohëzgjatja e rëndë - për një minutë, dhe pastaj të shkojë në
  trazim gishtat, duke filluar dhe duke përfunduar me gishtin e madh të vogël. Fingers
  Noh rubbed në të gjitha anët, por në fund me shumë kujdes pure
  e këmbë, nga buzë e saj e brendshme (zonë shpinë)
  pastaj të kalojnë në thembra, pastaj gatuaj mes të këmbës
  pesë gishtat.

  Për masazh të mirë këmbë
  përdorni krem ​​hidratues përmbajnë kamfor. E fundit
  stimulon qarkullimin në lëkurë dhe heq këmbët lodhje.

  Anglisht
  një masazh këmbë duhet të zgjasë rreth 3-5 minuta. Pastaj
  Procedura përsëritet në këmbë të tjera këmbë. Ky masazh është e rekomanduar

  bëjë 2 herë në ditë. Masazh të dy duart dhe këmbët mund dhe duhet të bëjë
  të gjithë, çdo ditë, dhe gjatë gjithë jetës.

  Masazh
  mund të bëhet në çdo kohë dhe në çdo vend, por për relaksim total të
  gjithë sipërfaqja e trupit është shumë i dobishëm për masazh pas miratimit të ujit
  Procedurat. Nëse Qasja e saktë për masazh në këmbë në një gjendje të çlirim
  e garantuar!


  Masazh pas një dush

  Ai përbëhet nga dy ushtrime:

  Ushtrim
  1.
  Pas marrjes së një dush, vaske ose dush kontrast të nevojshme për të
  masazh, përmirësimin e qarkullimit. Ky masazh është gjithashtu në dispozicion me
  vetë. Duke përdorur një sfungjer në një fshij rrethore lëvizje e vështirë

  secili këmbën në pjesën e jashtme dhe te brendshme, nga këmbëve.
  Pastaj fshij mirë dhe kofshë fërkim në një lëvizje rrethore
  opustytesya gradualisht në gju.

  Ushtrimi 2.
  një furçë apo sfungjer në një lëvizje rrethore shumë të fshij supet
  prapa dhe krahun - nga shpatulla për dore derisa lëkura bëhet rozë e çelët
  ngjyrë.

  Merrni veten nga rregulli: "masazh dhe gjithmonë
  kudo, çdo ditë dhe të jenë të lumtur! ". Këtu ajo është - eliksir i plakjes dhe
  kurë për të gjitha sëmundjet. Që më ushtrojë mundeni
  mos më e rëndësishmja - nuk do të jetë dembel. A afërmit masazh.
  Shëndeti dhe Bukuria në majë të gishtave tuaj!

  Diskutoni në sooschestve