Masazh për të sapolindur Pjesa 2


 • Çfarë është masazh?
 • Kujt t'i besojë fëmijën tuaj?
 • Parimi i trajtimit të masazh fëmijë
 • Masazh Pros fëmijë
 • Kundërindikimet për masazh fëmijë
 • Fëmijë rritet. Përfundim

 • Çfarë është masazh?

  Adult më e lehtë për të përballuar me shumë sëmundje, si mjekësi sot është e habitshme për karakteristikat e tij të tilla si farmaceutike dhe kirurgjikale. Por fëmija - kjo nuk është një i rritur, kështu që mënyra më e mirë për të parandaluar sëmundjet e shumta të fëmijërisë janë vetëm një masazh.

  Foshnja masazh si diçka ishte kohë shumë, shumë të gjatë, dhe nuk kanë gjasa për të gjetur të paktën një person i cili do të ndërmarrë në kuadër të them saktësisht se kur kjo ka ndodhur në historinë e njerëzimit.

  Që të marrëdhënieve të ngushta të nënës dhe fëmijës masazh qëndron në nivelin gjenetik në lindje. Kjo është jo vetëm duart e nënave të ndjehen të, por edhe komunikimi, duke lejuar mom dhe të fëmijës që të krijojë një më të ngushta, marrëdhënie të butë dhe të ndjeshme. Identifikimi pra, përshkruani dhe sistemojë proceset që ndodhin në trup gjatë thërrimet masazh menaxhuara kryesor physiologists ruse në shekullin e fundit.

  Foshnja masazh - mënyrë të natyrshme për të ndihmuar në zhvillimin tuaj e fëmijëve dhe parandalimin e llojeve të ndryshme të anomalive fiziologjike dhe sëmundjeve nuk janë në kundërshtim me fiziologjisë së trupit të fëmijës. Përveç kësaj, masazh, si shumë barnave farmaceutike dhe potions - pa contraindications.


  Ky proces është e dobishme për shkak se ajo ndihmon për të ngritur dhe puna e koordinuar e të gjitha sistemet e trupit, kështu rivendosjen e funksionit të thyer.


  Kujt t'i besojë fëmijën tuaj?

  Masazh, si çdo ilaç, kërkon qasje të kualifikuar. Nëse pediatër juaj ju ka caktuar masazh, dhe ju doni të bëni vetë fëmijën, e cila çfarëdo arsye, ajo është më mirë në qoftë se mësimi i parë që ju të heqë specialist masazh.

  Nëse e njëjta masazh ju kanë frikë të besojnë fëmijën është, natyrisht, profesionistët më të mirë. Që nga viti, pavarësisht nga fakti se gjatë masazh fëmijë me sa duket nuk është e madhe, dhe të gjitha lëvizjet janë të thjeshtë dhe të qartë, mos harroni se shumë vite përvojë me fëmijët, si dhe të përvojës dhe besimit në veprimet e tyre ndihmojë masazhist të arritur rezultate më të mira.

  Specialist është i saktë, përvojën provuar dhe njohuri nga mekanizmat komplekse të efektit në lëkurën e foshnjës, sistemit nervor qendror, si edhe muskujt dhe nyje.

  Dhe në qoftë se fëmija juaj ka ndonjë variacione në shëndetësi, ndihmë ekspert është një domosdoshmëri për arsyen e thjeshtë se terapist i fëmijëve, duke parafytyruar në mënyrë të detajuar crumbs sëmundjes dhe ndjenja se si fëmija reagon ndaj ndikimit të masazh ka aftësinë për të gjeneruar maksimumin metodë efektive dhe për të marrë një rezultat të mirë.

  Mos harroni se thërrime dhjetor shumë të ndjeshme për qëndrimin e të tjerëve dhe, për këtë arsye, e perceptojnë jo vetëm masazh, por edhe disponimin emocional, kështu që të përpiqet për të gjetur ekspertin tuaj nuk shkaktojnë keni dyshim por emocione të favorshme, kjo gjithashtu varet shumë.


  Parimi i trajtimit të masazh fëmijë

  Parimi operativ i këtij trajtimi është i bazuar kryesisht në marrëdhënien e ngushtë të të gjitha organeve dhe pjesëve të trupit. Sepse shtresa e jashtme e lëkurës dhe receptori sipërfaqësor fëmijë pëlhurë masazh ndikon jo vetëm organet e brendshme dhe strukturën e muskujve, por edhe të rivendosur funksionet e tyre të thyer.

  Masazh ka pothuajse asnjë contraindications, por në çdo rast trajtimet masazh duhet të kryhet vetëm nga një mjek. Në këtë rast, në qoftë se ju keni dëshirë për të ftuar në shtëpi profesionale ose të lënë fëmijën në çfarëdo qoftë ajo ishte qendër për fëmijë shëndetësor ose në shtëpi për profesionist, duhet së pari të konsultoheni me mjekun tuaj.

  Dhe para kurs masazh i trajtimeve duhet të jetë të paktën ekzaminim minimal mjekësor i fëmijës.


  Masazh Pros fëmijë

  Masazh fëmija stimulon të gjitha sistemet e trupit, përmirëson humor, tonet ose përndryshe nxit fëmijën e relaksimit. Ngadaltë, fëmijët joaktive masazh dobishme tonik, hyperactive, nervoz dhe relaksimit lehtë sverhpodvyzhnost emëruar në vend, heq tensionin dhe rrit procedurës tonin e muskujve.

  Massages të përkryer të rritur rezistencën imunologjike ndaj mjedisit të ndikimeve të jashtme. Fëmijët me të cilët rregullisht vizitojnë trajtimet masazh priren të sëmundshmërisë dhe më rezistente ndaj llojeve të ndryshme të infeksioneve respiratore akute dhe proceset tjera inflamatore të ulët.

  Efektet e dobishme të ndodhë dhe mekanizmat e tretjes dhe zorrë dhe traktin digjestiv vetëm në përgjithësi, sepse masazh rekomandohet shpesh kur fëmijët çrregullime të hahet, gastrit, kolit, fryrje. Foshnjat parakohshme vetëm nuk duhet lënë pa vëmendje. Pediatër rekomandojnë porositë kështu që fëmijët me një deficit prej mases muskulore.

  Mbi të gjitha, masazh ndihmon të parandaluar abuzimin e sistemit musculoskeletal, rivendosur sjellje dhe formë, veçanërisht në qoftë se fëmija pësoi një sëmundje e rakit. Masazh është kryer dhe për parandalimin për të shmangur forcimin e problemeve ekzistuese, apo jo akoma filluar zhvillimin e saj të patologjive të ndryshme që më vonë mund të zhvillohet në sëmundje serioze.


  Masazh Baby është një sistem që synon zhvillimin e plotë të fëmijës gjithëpërfshirës dhe të zhvillimit normal stimuluese fizike.

  Masazh fëmija ndikon në sistemin nervor qendror, drejtpërdrejt nëpërmjet lëkurës dhe e vendosi atë në receptorët nervore. Ky efekt nuk është vetëm të përkryer stimulon trupin e përgjithshëm, por edhe ndihmon në eliminimin e çrregullimeve të gjumit, ushqim, probleme gjuhësore. Përveç kësaj, masazh stimulon ndërtimin e muskujve, rrit tkurrshmërisë e muskujve, përmirëson qarkullimin e gjakut, forcon ligamentet e nyjeve, normalizes metabolizmin, si dhe parandalimin e shumë sëmundjeve para zhvillimit të tyre të një ndryshimi të dallueshme.


  Kundërindikimet për masazh fëmijë

  Masazh fëmija është i kundërindikuar: sëmundjet akute febrile; me tuberkuloz aktiv; për kequshqyerja rënda (gërryes); me qelb dhe lezione të tjera akute inflamatore të lëkurës, indet nënlëkurore, nyjet limfatike, muskujt, kockat (ekzemë, impetigo, lymphadenitis, celuliti, osteomielit, dhe kështu me radhë f..); në sëmundjet që përfshijnë brishtësinë e eshtrave dhe ëmbëlsi; me rakit në sëmundjen e pikut dhe akute me simptomat e hyperesthesia; me qelb dhe artritit tjetër akut, tuberkulozi i kockave dhe nyjeve; në defekte të lindura të zemrës që ndodhin me cianozë rënda dhe kompensimin çrregullim; në forma të ndryshme të diatez hemorragjike, veçanërisht hemofili; nefrit akute; hepatit akut; për kërthizës madhe, femurit, hernia inguinale dhe moshonkovyh, me një humbje të konsiderueshme të barkut apo në sensibilitet të rënda ndaj shkeljes.


  Fëmijë rritet. Përfundim

  Si fëmija rritet dhe trupi i tij, po forcon strukturën e eshtrave, dhe në këtë mënyrë rrit shumën e lejueshme për të përdorur teknikat masazh.

  Masazh vazhdon të jetë një procedurë efektive për shumë vite, si për fëmijën e porsalindur, dhe për thërrimet, që tashmë ka filluar të zvarritem, pastaj shkoi me dorezë me nënën time në kopshtin e fëmijëve. Dhe për mjaft një fëmijë rritur, duke praktikuar shumëzimin dhe pjesëtimin në tavolinë e shkollës, masazh - një parandalimin e madhe dhe kënaqësi thjesht i papërmbajtshëm nga prekja krahët e nënës së saj. Pra, në qoftë se fëmija juaj pëlqen këtë procedurë, nuk e kufizojnë atë në këtë, si në çdo rast, ajo është - shansi tuaj për të marrë më afër fëmijën tuaj që sapo ju them ju falënderoj për qëndrimin tuaj të butë dhe të dashur.

  Lexoni fillim