Masazh për të sapolindur Pjesa 1


 • Çfarë është një masazh fëmija?
 • Fëmijët nga 2-3 javë deri në 3-4 muaj
 • Masazh pas 3-4 muajsh
 • Një grup i ushtrimeve për foshnjat e porsalindura

 • Çfarë është një masazh fëmija?

  Gjatë masazh fëmija merr përdorur për të prekur e nënës së saj, e di kufijtë e trupit të vet, mëson se krahët dhe këmbët nuk mund vetëm të lëvizin dhe dryhaty, dhe mund të jetë shumë më shumë -Shumë interesante. Shkencëtarët kanë treguar gjatë se fëmijët që rregullisht masazh dhe ushtrime që kanë të bëjnë me ta, duke zhvilluar shumë më shpejt dhe shumë më herët se fëmijët e tjerë kanë filluar të eksploruar botën.

  Psikologë të fëmijëve dhe pediatër besoj se masazh dhe ushtrim fizik duhet të shoqërohet me thërrime, i qeshur dhe duke folur.

  Bisedoni me fëmijën tuaj gjatë masazh është një domosdoshmëri, si një stimulim i madh i zhvillimit të gjuhës dhe, natyrisht, komunikimin.

  Feature masazh - është efekti mbi tërë trupin përmes kontakt dhe disa efekte në lëkurë. Në foshnjat shumë të rinj të vegjël ende të pazhvilluara si vizuale, auditory dhe analizues, por Analyzer lëkurës plotësisht të pjekur. Sepse masazh për foshnjat fëmijët veçanërisht të dobishme në se ajo inkurajon zhvillimin fizik, zhvillimin e gjuhës, koordinimin, perceptimi ndijor, dëgjimin, gjuhësor, dhe madje edhe vëmendjen. I butë, i dashur dhe i zhytur në mendime prek duart e nënës së saj të shkaktojë patate të skuqura jo vetëm të lëvizjes, por edhe emocionale dhe pak reagim më vonë predrechevye (gumëzhimë, shrilling, përpjekjet për të hapur gojën vetëm si nënën time, si në qoftë se duke u përpjekur për të përsëritur më lart).


  Ata fëmijë që kanë zhvillimin fizik, si dhe në shëndet nuk ka devijime - deri në një vit të jetës është përshkruar zakonisht tre kurse masazh në ditë. Procedura e masazh mund të besohet ekspert, por ju mund të bëni vetë në shtëpi. Fillim i mirë për masazh në pasdite, rreth një orë pas të ushqyerit. Në qoftë se fëmija nuk është në humor apo jo ndjenjë më të mirë braktisin idenë.


  Fëmijët nga 2-3 javë deri në 3-4 muaj

  Në mënyrë tipike, foshnjat fillojnë të masazh për dy ose tri javë. Duke filluar nga 2-3 javë të moshës dhe pivtoramisyachnoho dëshirueshme që të përdorni masazh më të butë në bazë të stroking trajton, këmbët, gishtat, mbrapa dhe bark.

  Ata fëmijë që kanë lindur me hypertonicity, mjekët zakonisht rekomandojnë duke bërë lëvizjet e njëjta që goditje prapa dhe bark, por përfshijnë lëvizjen e armëve dhe këmbët të gjithë dorën e se efekt i dobishëm për indet e muskujve.

  Kur masazhet fëmijë në çdo rast nuk fuqi ushtrojnë presion dhe mos masazh forcë, që është, pavarësisht nga fakti se protesta e saj fëmijën dhe nuk e pëlqen. Në rastet kur fëmija kundër - masazh gradualisht fillojnë të shkruarit, ndërsa gjithmonë të mirëpritur duke folur me një fëmijë. 5 minuta në ditë në të njëjtën kohë - do të ishte e mjaftueshme. Vetëm për të mësohet dorën e tij për të prekur, një sens të ri.

  Shpejtësia e masazh nuk duhet të jetë i shpejtë, ajo duhet të përputhet me shpejtësinë e limfatike, që është 2 centimetra në sekondë. Vetë masazh duhet të bëhet nga periferia në qendër të ashtuquajturat "vija masazh."


  Masazh është shumë e dobishme për zhvillimin e gjymtyrëve, stimulon dihatelnye fëmijëve, polzatelnye dhe "reflekset e në këmbë", kështu që mos harroni të hekurit (nuk gudulis) këmbët, shuplakat, butësisht gatuaj gishtat dhe këpucë me majë, pasi ato janë një numër i madh i mbaresa nervore stimulojnë shikimin, dëgjimin, proceset e gjuhës, dhe vetëm qetësues të vërtetë të bukur.

  Gjatë masazh është bark stroking shumë të dobishme që promovon tretje dhe thithjen e ushqimit.

  Stroking mbajt në një qarkore software lëvizje të akrepave të sahatit. Ky masazh është shumë shumë i mirë për dhimbje barku. Vetëm mos teproj. Nëse bark juaj fëmija dhemb - në çdo rast nuk shtypni atë në barkun e tij, si mund të përforcojë dhimbje disa herë. Ndonjëherë nëna ime mjaft e thjesht e çoi dorën në dorën e nënës së tij në stomak u bë thërrime të ngrohta dhe të lehta.

  Kur massiruete përsëri, do të përpiqen për të shmangur zonat e shpinë (masazhet jo më të ngushta se 1 cm në shpinë). Nyjet limfatike nën krahët dhe prapa gjunjë gjithashtu injorojnë më mirë, dhe në zemër dhe të mëlçisë dhe të shtypit krejt kategorikisht e pamundur.

  Kujdes maksimal dhe duhet të trajtohen butësisht në qafë dhe në kokë të foshnjave.


  Masazh pas 3-4 muajsh

  Kur fëmija është një pak më të vjetër, 3-4 muaj është e mundur për të shtuar fërkim, trazim dhe perkusion të lehta. Kohëzgjatja e masazh 6-8 deri në 20-30 minuta, nëse fëmija i angazhuar me dëshirë dhe kënaqësi. Por përsëri me kujdes dhe me kujdes.

  Në moshën 3-4 muajsh janë në proces të masazh mund të hyjë hrudnychkovoho ushtrime, në bazë të reflekseve të lindura me shtimin e ushtrimit pasiv. Këto ushtrime jo vetëm të nxitur zhvillimin e fëmijës, por edhe dashuri fëmijët dhe i madh forcuar muskujt, sepse në bazë të tashmë e natyrshme në crumbs reflekset.

  Le të listojnë disa mënyra të klasave që janë të sigurt për të kënaqur dhe ju dhe fëmijën tuaj:

 • Marrë hapin e parë! Për këtë aktivitet duhet të marrë fëmijën për sqetull dhe butësisht tilting atë përpara - t'i japë atij këmbët vpertysya në një sipërfaqe të fortë. Nëse vë në dysheme, mos harroni se seksi nuk duhet të jetë i ftohtë, dhe në qoftë se nuk ka asnjë qilim, është e dëshirueshme për të përhapur nga një batanije. Pasi fëmija zuri gjumi këmbët - ai fillon të bëjë lëvizjet e para hap. A mos presin shumë nga fëmijët e tyre, sepse ai është ende vetëm fillimi për të shqyrtuar krahët dhe këmbët e tyre dhe çdo lëvizje për një mrekulli dhe argëtim.

 • Ushtrimin trajtuar! Le lodra lehta kec, stërvitje refleks tij koprracinë. Le atij gishtat e tyre indeksit. Kështu bëni me të "potyahushky", sikur të paraqesin ulur. Kjo është, në një kohë kur fëmija mban ju vënë gishtat në ju butësisht tërheqë atë gjatë. Kjo do të nxisë dëshirën e fëmijës për t'u ulur vetëm. Të bësh këtë mund të jetë vetëm kur fëmija është duke mbajtur kokën e tij.
 • vendosur prapa. Ndonjëherë kjo mund të jetë. Për këtë qëllim, fëmija i shtrirë në krah, ju mbani gishtin tuaj me një prekje të lehta në linjë juxtaspinal nga pelvisit në qafë. Në këtë procedurë, nuk është një zgjerim refleks të trupit, si dhe trena muskulaturë dorsal.

 • Masazh këmbët dhe trajton. Masazh trajton (shuplakat dhe gishtat) drejtpërdrejt stimulon zhvillimin gjuhësor të fëmijës. Më vonë, kur fëmija bëhet më i vjetër - gishtat e masazh mund të zëvendësohet me balte modelimit dhe lojra gisht, dhe tani - këtë stimulim të opsionit të aftësive gjuhësore për thërrimet - vetëm të përsosur. Këmbët masazh, të tilla si këmbë është gjithashtu shumë i dobishëm si pjellë e bën gishtat wiggling gishtërinjtë.
 • Në moshën prej katër deri në pesë muaj kur fëmija është krejtësisht e mban kokën - shpesh e futi në bark të tij në mënyrë që këmbët ishin afër, të cilat mund të trokas. Mos e vendosni jastëkun. Që nga ajo është e butë dhe prominaetsya vend më të mirë fëmijën me shpresën se këmbët e tij pushuan në mur, dhe fëmija të veshin çorape të trasha që nuk ishin të pounding dhimbshme dhe vazhdojnë.

  Kjo metodë është një trajnim i shkëlqyer para se fëmija juaj fillon të zvarritje. Në vend të kësaj mur apo ndonjë mënyrë tjetër - ju mund të përdorni duart soje, butësisht shtyjnë fëmijën përsëri. Disa prej këtyre procedurave dhe gëzim të vetëdijshëm se ajo është e nevojshme për të ik dhe të fillojnë të tyre.

 • Si në bark të nënës sime. Nga pozita e "të shtrirë në barkun e tij," clasping hips thërrime, kështu që ju mund të heqë atë, duke rënë ndërsa me kokë poshtë. Kjo situatë - është krejtësisht normale për një fëmijë, përveç ajo soothes, si në muajt e fundit të shtatzënisë fëmija juaj është e vendosur në mitër atë mënyrë.

  Ekzekutimi Kjo ka punuar jashtë në mënyrë paqësore dhe pa lëvizje të papritur për të mos trembë, por më tepër për të ju lutem. Nëse fëmija juaj nuk i pëlqen, dhe ai fillon të veprojë deri ose të qajë, atëherë veprim duhet të ndërpritet.

 • Një grup i ushtrimeve për foshnjat e porsalindura

  Është shumë e thjeshtë. Gjëja kryesore është të mos teproj në përpjekjet e tyre për të mos dekurajojë dashurinë e fëmijës për të trajtimeve masazh në të gjithë jetën ostavshuyusya.

  Ushtrime Masazh si më poshtë: Kalimi trajton në gjoks dhe kultivimin e tyre në drejtime të ndryshme, potyahushky lëvizje boks për veten potyahushky lart, përzierjen dhe hips hollim këmbët fëmijës prypodnymanye nga këmbët nga një pozicion të prirur, që përsëritet nga njëra anë në tjetrën (një ose dy herë në secilin drejtim) duke tërhequr mbi gishtat e nënës trajton së kapur në cam.

  Mësimi bark fëmijën - është gjithashtu procedurë shumë e rëndësishme që duhet bërë nga ditët e para të jetës së fëmijës. Mundohuni të bëni këtë çdo ditë, por jo perenapruzhuyte fëmijë, dhe në qoftë se ju ndiheni të lodhur ose fëmija fillon të qarë, apo kapriçioz, kthejnë atë përsëri në shpinë. Shtrirë në stomak ndihmon të stimuluar muskujt e qafës, përmirëson traktit digjestiv dhe gazrat e nisjes parandalon dhimbje barku.

  Lexoni vazhdimin