Chiropractic - një mrekulli


 • Dy fusha të terapisë manuale
 • Në të vërtetë mrekulli
 • Kjo nuk është e rrezikshme?
 • Manipulim histori
 • Dy fusha të terapisë manuale

  Deri kohët e fundit, mjekët të cilët ishin të angazhuar në terapi manuale, diplomës rrezik. Tani, për gëzimin e ndërsjellë dhe profesionistët dhe pacientët, chiropractic specialitet të njohur mjekësore. Njohur në mbarë botën. (Nga rruga, Hipokrati shkruan për trajtimin e shpinë me dorë.) Shkollat ​​grup chiropractic. Disa erdhën nga Lindja dhe ngjajnë artet marciale, të tjerët të zhvilluara në Evropë dhe Amerikë. Por ata të gjithë e praktikuar kryesisht dy fusha - Osteopathy dhe chiropractic.

  Duke punuar me shpinë, Osteopaths përdorim me të gjitha përparimet në mjekësinë moderne. Chiropractors janë të bazuara kryesisht në duart e tyre. Maksimumi i asaj që ata marrin nga arsenalin mjekësore - një x-rrezet.

  Në të vërtetë mrekulli

  Pavarësisht tij "monumentale" shpinë shumë të shkathët, sepse ajo përbëhet nga shumë nyje. Ata na lejojë të ndryshojë në mënyrë dramatike sjellje - bend, përkulet, hidhen në tavan, etj etj Kompensuar nyje, madje të vogla, mund të tendosje muskujt dhe ligaments dhe, natyrisht, shkakton dhimbje, e cila është piloti dritë paralajmëron për rrezikun.


  Nxitur nga ajo, ne nxitojnë te mjeku duke shpresuar për një mrekulli. Dhe ajo është - ndonjëherë - ndodh. Njeriu solli në zyrën në një Gurney, dhe ai shkon jashtë me këmbët e tij. Por mrekulli është një mrekulli. Megjithë përvojën e gjerë dhe regimens e trajtimit të ndryshme, ende nuk ka konsensus mbi mekanizmin e manipulimit.

  Sipas një teorie, kur manipulohet artificialisht zhvendoset në të përbashkët, deri në subluxation, dhe kjo shkakton muskujt e për t'u çlodhur. Nga ana tjetër - gjatë seancës si mjeku do të zvogëlojë një "rënë" rruaza (prandaj përtyp frikshëm gjatë procedurës). Megjithatë, efektet e të shëndosha nuk janë një garanci e trajtimit të suksesshëm.

  Nuk është një zakon mjaft e keqe thesar i veçantë gishtat neurotike YouTube. Disa prej tyre i ka ndihmuar ndonjëherë? Chiropractic është e vështirë subjekt i një hernie diskale, por kur osteochondrosis pakomplikuar ajo mund të jetë shumë efektive. Megjithatë, mjekësi tradicionale është ende metodë panjohur radikal i trajtimit të njëjtin hernia. Por chiropractor mund të bëjë në mënyrë që sëmundja do të pushojë të shqetësojnë jetojnë.

  Nuk ka gjasa që ndonjë manualet e trajtimit mjekësor qafe ulcerat stomak ose hemorroide. Ndërsa në lidhje me trajtime të tjera të mëdha chiropractic këtu mund të japin rezultate të mira.

  Sepse "të gjitha sëmundjet e nervave", domethënë pleksus e tyre rregullojnë veprimtarinë e organeve të brendshme, ajo është në këto mënyra në shpinë dhe truri merr sinjale për nevojat dhe kërkesat e stomakut apo mëlçisë.

  Kjo nuk është e rrezikshme?

  Me përdorimin e duhur të chiropractic nuk ka contraindications. Ajo mund të shkojnë në çdo moshë, edhe shtatzënë ajo nuk është e ndaluar. Megjithatë, para se të hedhur shpinë tuaj në duart e një chiropractor, sigurohuni që është duart e profesionistëve.

  Zakonisht, trajtimi përbëhet nga 10 seanca. Secili zgjat të paktën 20-30 minuta. Miri kaloni procedurat ditë, si çdo manipulim të shpinë - stresit në trup.

  Nëse pas dy javësh ju ndiheni përmirësim, atëherë trajtimi i mëtejshëm është thjesht një humbje të parave dhe kohës. Provoni diçka tjetër.

 • Kostopravstvo - Metodat tradicionale që nuk kërkojnë arsim special (mentor mësim). Rasti Kostopravnyh përfshin elementet e masazh, duke përfshirë vend, shënon shtrirje, gunga, dhe ... ngrohja spells.
 • Osteopathy - Një sistem i diagnostikimin dhe trajtimin e shteteve të sëmundjeve të shkaktuara nga trazirat mekanike. Para së të gjitha Osteopaths "marrë në" indeve të buta, pastaj të kalojnë në joints. Një pjesë e rëndësishme e trajtimit të tyre - ushtrim.
 • Chiropractic ndodhur rreth njejten kohe si osteopathy.

  Dallimi është se chiropractors punojnë kryesisht me nyje. Ata duket për të "kliko" çdo rruazë. Trajtimi i chiropractic më të ashpra, më e mprehtë, shpesh e dhimbshme sesa osteopath.
 • Manipulim histori

  Chiropractic është shfaqur si një degë e mjekësisë - në krahasim me "sharlatan" metoda joshkencore të ekspozimit manual. Ajo merr hua qasjet dhe teknikat nga burime të ndryshme (në vitet e fundit, dhe kërkimin dhe zhvillimin). Mjeku bëhet chiropractor do kurs 2-mujor të teorisë dhe praktikës. Shënim nga mënyra se Osteopaths dhe chiropractors edhe edukimi mjekësor ka nevojë për të paktën një trajnim vit.

  Historia e chiropractic ishte në rrugën e tyre. Ne kishim gjykimet e profilit të lartë, të cilat janë aq të pasura me chiropractors historisë botërore. Por ishte i qetë, këmbëngulës, neproshibaemoe njohin manipulimit nga ana e mjekësisë zyrtare (të përmendin Dr. Kassian).

  Në mënyrë tipike, terapi manuale përdorë me osteokondroza kurrizore (në të gjitha format e saj). Mjerisht, probleme fillon me shpinë në moshë pune - 30 deri 50, edhe pse ka raste të sëmundjeve degjenerative disk te fëmijët.

  Shenja e parë e osteochondrosis - dobësi në mëngjes, si në qoftë se ju dëboi të gjithë me ujë natën. Përsëri nuk do të të bëj edhe një herë, dhe madje dantella deri çizmet - dëshmor miell.

  Megjithatë, gjatë ditës ju rozhodytesya dhe në mbrëmje përsëri ndjehen pothuajse të shëndetshme. Osteochondrosis i rruaza të qafës së mitrës shoqëruar nga dhimbje në qafë bends, kufizim të lëvizjes në shpinë qafës së mitrës dhe gjymtyrë e sipërme, mpirje e tyre (sidomos duart); ndjenja e ndjesi shpimi gjilpërash, ndjesi shpimi gjilpërash në majë të gishtave.

  Marramendje kur duke e kthyer kokën, tringëllimë në veshët, çrregullime vestibular, ulur mprehtësi vizuale, dhimbje koke të vazhdueshme - të gjitha simptomat e osteoarthritis, gjithashtu, si, nga rruga, dhe cardialgia. Pacientët me cardialgia - dhimbje akute në zemër - si rregull, nuk do të gjejnë ndonjë ndryshim në EKG.

  Kjo i jep arsye për të dyshuar mjekët për pacientët e varfër në simulim. Por ju keni për të parë këto "imitues" kur pas një sesioni të dhimbjes manual terapi në zemër, torturuar aq shumë kohë ato skadojnë para syve tanë!

  Më në fund gjeti Ministrinë e Shëndetësisë së terapisë manuale dhe aprovuar zyrtarisht atë. Kudo krijuar qendra chiropractic. Megjithatë ... mjekësi zyrtar po shtyjnë, dhe padyshim, chiropractor të kollitem. Rregulloret përshkruajnë rregullat e pabesueshme: ekspert duhet të marrë një orë të paktën tre persona. Nëse ju ndarë 20 minuta për person, duket se 10 minuta është shpenzuar në shkresa, pikëpamje X-ray diagnostifikimi dhe duart, dhe 10 të mbetur ... mund të mbajë një seancë të plotë 10 minuta?!

  Më i lartë