Malaria është jo vetëm sëmundje, por edhe shkencëAnofele

Mushkonja Anopheles gjini - vektorë të malaria patogjen Plasmodium malariae, - mund të ketë qenë për të fajësuar për 50% të vdekjeve nga Epoka e gurit (duke përjashtuar ata që u vranë në luftë dhe aksidenteve). Çdo vit, vetëm në Afrikën sub-Sahariane vdes nga malaria 1,4-2,8 milion. Njerëzit.

Mushkonja specie A. gambiae mbart malaries në Afrikë, tipit A. freeborni - në Amerikën e Veriut. Gati 45 lloje të mushkonjave atje në Indi, duke përfshirë specie A. culicifacies, A. fluviatilis, A. minimale, A. philippinensis, A. stephensi, A. sundaicus, dhe A. leucosphyrushave kryer malarien.

Kjo karakteristikë e llojeve të ndryshme për habitate të ndryshme: mushkonja A. fluviatilis, A. minimale gjenden në ultësirë ​​dhe rrip të ulët malore, mushkonja A. stephensi, A. sundaicus jetojnë në bregdet, mushkonja A. culicifacies dhe A. philippinensis e zakonshme për peisazhet ultësirë. Lloji A. stephensi dhe Related atë përshtatur mirë me ndryshimet në habitatin.


Fakte interesante rreth mushkonjave

Mushkonja Anopheles fillojnë të kafshojë në mbrëmje, aktyvizuyuchys deri në mesnatë. Ata janë më aktive në mëngjes në mes të 5-9,30 orë.

Ata mund të fluturojnë disa kilometra. Ju mos harroni se ata janë të fshehur në automjete, anije dhe aeroplanë, duke i lejuar ata për të kaluar në një distancë me të vërtetë fantastike.
Span mesatare jetën e një mushkonjë 2-3 javë. Nën kushte të favorshme, mund të jetë më e gjatë.

Mushkonja Gëzuar rritur përgjojnë në shtëpi: në anën e pasme e mobiljeve, veshje, perde, të errët dhe të ftohtë në qoshet, ku ata fluturojnë në mbrëmje për të kafshoj. Për ta bërë këtë, të shqyrtojë me kujdes strehim të mundshëm mushkonjë dhe rroba të pastra në dollap për të mbyllur me kujdes.

Mushkonja Anopheles ngjall afër burimeve të ujit të pastër. Ata kanë filluar të shtohen me fillimin e sezonit të shirave, duke marrë pellgje dhe kënetat. Si edukate ata presin dhe Banka e shiut, sepse ata janë gjetur shpesh në zona të deponisë.

Heqja mbeturinat, ne jemi të privuar mushkonja e vende ku riprodhim.

Vezë zhvillohet në një mushkonjë të rritur në një javë.

Avantazhi i mushkonjave që ata banojnë i gjerë dhe shumë e vështirë për të ndikuar disi fuqinë e tyre, pa shkaktuar dëme serioze në natyrë. Kohët e fundit, shkencëtarët kanë zhvilluar një strategji të re kundër mushkonjave, të sigurt për mjedisin. Ata testuar atë në marshimet kripës në Florida - një edukate të preferuar mushkonjë. Insektet vë vezë e tyre në moçal lagështi tokës, por nuk mund të shtyjë ata në ujë. Prandaj, shkencëtarët kanë propozuar për të ndërtuar një digë rreth ligatinave dhe ujit sipërfaqësor për të mbushur ato.Studiues amerikan Helge Ziler, e cila për dy dekada që kryejnë studime të ngjashme në Brazil, vlerëson se në këtë fushë për një minutë ajo mund të kapur (ose të vrarë) 17 mushkonja. Teorikisht, një person mund të zëvendësojë kafshët gjithashtu tërheqës për mushkonjat - kandidati më i mirë është konsideruar të jetë një derr.


Ajo malaria

Sëmundja më e rrezikshme në tokë - është malaria, që vdesin çdo vit nga më shumë se 1.5 milion njerëz.


Si për të rregulluar mushkonja

Biologët Universiteti i Bath (Universiteti i Bath) njoftoi zhvillimin e një metode të re për të luftuar përhapjen e malaries. Por këtë herë ajo nuk është në lidhje me droga të reja apo diagnozë cilësore.

Correct vendosur më mushkonjat.

Për të ndikuar vektorët kundër mushkonjave, hulumtuesit vendosur të përdorë një grimë e një mënyrë të pazakontë - ndihmë baktereve Wolbachia.

Ky mikrob vendosur për të zgjedhur për shkak se ajo është shumë e zakonshme dhe infekton 80% të insekteve, duke përfshirë mushkonja. Ajo është në gjendje të ndryshojë qelizat seksuale të mushkonjave në mënyrë që riprodhimi është e mundur vetëm në mesin e mushkonjave të infektuara. Si rezultat, femrat e infektuara prodhojnë pasardhës, i cili është gjetur edhe i infektuar.

Hulumtuesit besojnë se bakteret mund të modifikohet në mënyrë që ajo bën mushkonja e infektuar në gjendje të transferojë Plasmodium malarjes.Shkencëtarët kryer një hulumtim të tyre në mizat e frutave, në të cilën mekanizmi infeksion është e njëjtë si në mushkonja. Në Drosophila zbuloi dy gjene që shkaktojnë fekondimin. Megjithatë, Wolbachia, të cilat ishin shtyrë në vezë kundër mushkonjave janë në gjendje të anulojë procesin.

Nëse bakter është ndryshuar për herë kështu që ajo do të çaktivizoni aftësinë e mushkonjave për të transferuar të Plasmodium malaries, rezulton se insektet me Wolbachia, konsiderohet i sigurt. I infektuar më tepër me këtë bakter (dhe kështu janë nemalyariynye) mushkonjat mund të prodhojnë pasardhës vetëm në mating me ato të infektuar (dmth, e njëjta nuk mund të tolerojë malaries).Ajo do të duket se gjithçka që është e nevojshme - për të siguruar përhapjen e mushkonjave Wolbachia. Por ka një problem të njohur, siç tregohet nga kreu i hulumtimit dhe Ben Heath (Ben Heath): «Është e vështirë për të arritur rezultate të pa kuptuar plotësisht ndërveprimin e aparatit gjenetik Wolbachia dhe trupin e një mushkonjë".

Mbi vështirësitë e tjera Hyye thotë Pierre (Pierre GUILLET), një anëtar i Programit Malaries Global të Organizatës Botërore të Shëndetësisë (Programit Malaria Global). Ai kujton se mushkonjat janë përshtatur mirë me ndryshimet mjedisore dhe shkuan nëpër shumë forma të seleksionimit natyror.

"Është një teori e mirë, por unë dua të paralajmëroj kundër birësimit përfundimeve shumë të shpejta optimiste," - ai paralajmëroi shkencëtarët.


Green-shkatërrojë malaries mushkonjë

Shkencëtarët britanikë dhe amerikanë kanë sjellë një mushkonjë me sy të gjelbër, shkatërruese të afërmit e malaries. Një specie e re e mushkonja paraqet më shumë vezë dhe sy stolitë e gjelbër e dallon atë nga "prototip". Biologët thonë se kjo do të jetë mënyra më efektive dhe më e lirë për të luftuar malarien.

Rezultatet e punës së shkencëtarëve amerikanë në Universitetin Rockfeller dhe biologët britanikë nga Universiteti i Baltimore publikuar në Proceedings revistën e Akademisë Kombëtare të Shkencave.

Sipas profesor Andrea Krisanti nga Imperial College në Londër, "zbulimi ka potencial të madh dhe do të jetë shumë më pak e kushtueshme nga zhdukjen e malaries", nga e cila planeti është duke vdekur çdo vit mbi një milion njerëz, sipas ITAR-TASS.Ekspertët thonë se mushkonja me ekstra gjen, duke reflektuar sulm Plasmodium (protozoa parazitare që shkaktojnë malarien) mund të bëhet përfundimisht popullsi dominante dhe të zhvendosë tjetër, kështu duke ndaluar infeksionin masiv njerëzor.

"Me sa dimë ne, deri më sot askush nuk ka treguar se mushkonja transgenic janë më të qëndrueshme se zakonisht," - tha në artikullin e tij autorët nga Universiteti Johns Hopkins në Baltimore. Shkencëtarët e para dhe britanikë kishin frikë se gjen parazitoustoychivyy dobësojnë krijuar në mushkonja laboratorike dhe ata nuk do të mbijetojë në liri, raporton BBC. Por problemi ishte zgjidhur, si biologët kanë gjetur, mushkonja e modifikuar madje jetojnë më gjatë dhe të hedhur më shumë vezë.

Por, kur të dy lloje të mushkonjave ushqyer në gjak painfektuar, normat e tyre ishin gati të njëjta.

Gjatë eksperimenteve, dhe një numër i barabartë i mushkonjave të modifikuara ushqehen me gjak normal të infektuar me malaria në minj. Përfundimisht mbijetuar mushkonjat më të modifikuar, dhe pas gjeneratës së nëntë të rreth 70% të mushkonjave mbetura ishin të ndjeshëm ndaj sëmundjes.

Ata gjithashtu siguroi një mushkonja modifikuar gjen të veçantë që i bën dritë e dobët e gjelbër në sytë e tij. Kjo e lehtëson detyrën e numëruar numrin e studiuesve të modifikuara dhe mushkonja konvencionale.

Malaria është transmetuar protozoa gjini Plasmodium, është përhapur në pjesë të Azisë, Afrikë, Amerikën Qendrore dhe Jugore.

Agjent shkaktar transmetohet tek njerëzit kur kafshuar nga një gjini mushkonjë Anopheles. Çdo vit 300 milionë vuajnë nga malaria. Njerëzit po vdesin odym milion. 90% e pacientëve vdesin në Ekuatoriale Afrikë. Ka çdo 30 sekonda nga malaria vrau një fëmijë.


Kimikatet malaria

Studiues britanik nga Universiteti i Aberdinit ka krijuar një insekticide të lëngshme që bën njerëzit të padukshme për të mushkonjave. Fytyra Profesor Jenny-së gjeti se erë insektet zvarrit për njerëzit, dhe që sprapsin. Armatosur me këto të dhëna, ajo krijoi një lëng që kthen njerëzit në "padukshme" për mushkonjat. Mushkonja në të thjeshtë i tyre "nuk e shihni".


"Produkti ynë fsheh aromë të joshur këto insekte - thotë Fytyra e profesorit. - Pra, mushkonja e konsiderojnë njeriun si një "pjatë të gjakut", të cilat mund të jenë të gëzuar. Kjo është një mënyrë krejt të re, sepse ndryshe nga të tjerët, nuk është e nevojshme për të vënë në lëkurë. "

Likuid i ri mund edhe të "bindur" mushkonja fluturojnë në një dhomë ku ka njerëz. Zgjidhja ishte vendosur në një pajisje të veçantë si freshener ajrit. Çdo Device pak minuta automatikisht zgjedh pikat atmosferë të lëngshme. Fytyra e profesorit po shqyrton embedding pajisje të tilla në shtëpi dhe makina.

Informacione nga artikullin "Këto mushkonja të rrezikshme"