Grua shtatzënë dhe toksplazmozës


 • Amësi
 • Të vetëdijshëm për toxoplasmosis
 • Parandalimi i infeksionit


 • Amësi

  Për çdo amësisë grua - një nevojë natyrale dhe një nga pjesën më të bukur të jetës.


  Mësoni rreth "pozitë interesante" grua shtatzënë shpesh ndryshojnë zakonet e tyre, duke i bërë të gjitha përpjekjet për lindjen e një fëmije të shëndetshëm. Në qoftë se një mace shtatzënë, shpesh ajo swoops mori e miqve dhe të afërmve të "këshilla të mira" të hequr qafe Murka në emër të shëndetit të një fëmije. "Njohja" njerëzit trembë tregime për sëmundjet koshatnitsu shtatzënë tmerrshme tolerohet macet dhe vdekjeprurës për fëmijën, dhe tregime i gjatë, si tezen time, mace fqinj u ngjit në djep shtri në fytyrë pafuqishëm fëmijën dhe foshnjen shtypur.


  Tmerruar, nëna e ardhmja derdh lot dhe paguan mace të preferuar në duart e mirë. Një fqinj në repartin e spitalit për të në mënyrë të sigurtë e lindi fëmijën e saj të dytë, kënduar lavde e Barsik e tij tregon se si i mrekullueshëm i parëlinduri i saj merr së bashku me mace, dhe qeshur në supersticioneve pa kuptim në lidhje me macet rrezik për fëmijën. Pra, kush duhet të besojmë? Prania e mirë ose shumë e padëshirueshme të familjes mace që është duke pritur për një fëmijë? Me informata të besueshme në këtë temë, mom nuk do mister mbi dilemën "mace apo fëmijë", e kuptuar se këto dy krijim i mrekullueshëm i mrekullueshëm mund të jetojnë krah për krah.  Të vetëdijshëm për toxoplasmosis

  Kur ju së pari vizitoni mjekun prenatal zakonisht pyet nënën nëse janë kafshë të gjalla në familje. Me të mësuar për praninë e macet, një mjek tjetër, pa shpjegim, vetëm duke kujtuar toksplazmozës pakuptueshme këshillojnë sa më shpejt të jetë e mundur për të shpëtoj prej tij. Ne rekomandojmë për të gjetur një tjetër mjek, më kompetent dhe njohuri. Një mjek me përvojë do të ju tregojnë në detaje rreth sëmundjes dhe masat e grua mund të jetë një test i veçantë i gjakut për toxoplasmosis.

  Kjo sëmundje ngjitëse e njerëzve dhe kafshëve të shkaktuara nga mikroorganizma Toxoplazma gondii.

  Në macet, qentë janë bartës të toksoplazmën, minj, zogjtë, derra dhe dele. Pra, komunikimi me kafshë pothuajse të gjithë e brendshme dhe të fermave potencialisht të rrezikshme. Toksplazmozës në macet në shumicën e rasteve është e fshehur, ndonjëherë ka simptoma jo-specifike: humbje peshe, diarre, skuqje sy, ethe. Patogjenët toxoplasmosis gjetur në feçe të kafshëve dhe në organet e tij dhe indet. Cat infektohet me toxoplasmosis duke ngrënë minj dhe zogj. Pronari, duke ofruar djathë cat mish derri apo qengji, edhe pa dashje të rrisë rrezikun e infeksionit.

  Edhe pse statistikat e sakta mbi këtë temë ekzistojnë, veterinerët besoj se toksplazmozës sëmurë me shumicën dërrmuese të macet e brendshme.


  Në toksoplazmën trupit të njeriut, si shumica e parazitëve të hyjnë nëpër traktin gastrointestinal. Për njerëzit toksplazmozës nuk është e rrezikshme. Shumë rrallë, disa javë pas infeksionit vërejtur ethe të lehtë dhe nyjet limfatike fryrë. Por si rregull, njerëzit nuk dyshojnë sëmundjen. Atëherë ai merr imunitet të toxoplasmosis.


  Në gjak nëpërmjet një analize të veçantë zbuluar antitrupa për toksoplazmën. Prandaj, re "Takimi" me këto organizma është absolutisht e tmerrshme dhe nuk shkakton sëmundje.

  Ju mund të merrni jo vetëm për macet, por të hahet mish të gjallë apo të papjekur dhe skuqur dobët. Sipas mjekëve, sëmundje infektive, imunitet për toksoplazmën ka gjysmë banorët e Amerikës. Në Evropë shifër më sipër, për shembull, në Francë 90% zhvendos toxoplasmosis. Sëmundja e vërtetë është e rrezikshme vetëm për të fetusit dhe foshnjave si mbushur me çrregullime të rënda deri në dëmtime të rënda të trurit. Në shumë më të keq (dhe nuk ka gjasa) sërë rrethanash gjatë shtatzënisë është një grua që nuk është imun ndaj toxoplasmosis, mund të merrni këtë sëmundje dhe infektojë fetusin. Më shumë shtatzënia, aq më e madhe mundësia e infeksionit të fetusit në tre muajt e parë është 15%, rritjen e pastaj.

  Në të kundërt, rreziku i komplikimeve të rënda për të fetusit zvogëlohet gjatë shtatzënisë.


  Për paqen tënde grua shtatzënë mund të dhurojnë gjak për antitrupa të toksoplazmën. Kjo mund të bëhet para se të shtatzënisë dhe në fillim të saj. Përkundrazi, një grua që ka një mace të infektuar tashmë me toxoplasmosis. Atëherë ajo testi serologjik është pozitiv, që do të tregojnë rezistencën ndaj sëmundjeve. Në këtë rast, të pushojnë, të qetë mbart një fëmijë, si gjithmonë, të kujdeset për macen tuaj. Nëse testi ishte negativ, nuk panik dhe shpejt të hequr qafe Murka. Kërkohen vetëm masa e thjeshtë Mos harroni se burimi i toksoplazmën nuk mund të jetë vetëm një mace!  Parandalimi i infeksionit

  Edhe një herë lista mënyrat se mikrobet e dëmshme në trup dhe për të parandaluar infeksionin.


  Rubeola mund të jetë i pranishëm në feçe cat dhe për të marrë në trup, të pastër kutinë e mbeturinave. Prandaj, gratë shtatzëna duhet të udhëzojë apo pastrimin e tabaka mace në ndonjë shtëpi apo pastruar doreza e tij të gomës. Nëna e ardhshme, duke punuar në kopsht, gjithashtu duhet të jetë i kujdesshëm: Cats Outdoor mund të ketë nevojë për kopsht! Pra gërmoj në terren në doreza të trasha të gomës dhe tërësisht të larë dhe kuzhinier rrënjët më të mira karrota dhe si për të shmangur infeksionin.
  Burim i toksoplazmën mund të jetë mish i rrallë ose undercooked. Pritje biftek nënë-lyubyteltsi me gjak duhet të heqë dorë këtë gjellë të mrekullueshme, edhe pse Toxoplasma preferojnë qengji dhe mish derri në një thertore ose restorant kuzhinat janë shpesh një dhe të njëjtin hanxhar, thika dhe bordet e prerjes për dhe derri dhe viçi. Shtëpi pas trajtimit të mishit duhet të lajë duart dhe, por më mirë të besojë këtë pjesë të kuzhinës së burrit të saj. Nëse një grua shtatzënë nuk ka imunitet ndaj toksoplazmën, përveç këtyre masave duhet të kalojë feces mace për analizë. Nëse Toxoplasma gjetur, duhet të respektojnë në mënyrë rigoroze rregullat parandaluese.

  Nëse cat është e shëndoshë, është e nevojshme për të mbrojtur atë nga infeksioni të mundshëm. A nuk e ushqejnë atë mish i gjallë, nuk e le minj gjueti ose zogj, kontakt kufi me të afërmit, por më mirë të mos le të saj jashtë.


  Kështu, toksplazmozës nuk është aq e tmerrshme sa mund të duket në shikim të parë. Pothuajse të gjithë pronarët e maceve padashur u zhvendos sëmundje.
  Pra, pasi kishte mësuar se nëna jetojnë krah për krah me mace për shumë vite, mjeku mund të mos caktojë toxoplasmosis të gjakut, si dhe dhe ai do të tregojë 99,99% imunitet ndaj toksoplazmën.

  Informacion nga Lina artikull Laslovskoy "toxoplasmosis"