Giardiasis në fëmijë nga kafshët shtëpiake


 • Mënyrat infeksion giardiasis
 • Efektet e parazitëve në trup
 • Simptomet e giardiasis kronike
 • Format klinike të giardiasis
 • Teknika diagnostikuese
 • Trajtimi i giardiasis
 • Parandalimi i giardiasis

 • Vvyde formë vegjetative ata janë kryesisht në zorrë e sipërme të vogël, dhe në qoftë se ai hyn zorrë e trashë të kthehet në cysts (forma të spore) që qëndrojnë jashtë nga feces në mjedis. Në kushte të lagësht, hijet, cysts mbajnë jetesën e tyre për 70 ditë në tokë - deri në 9-12 ditë, dhe mungesën e ujit - 4-5 ditë.

  Burimi kryesor i infeksionit është njeri. Megjithatë zbuloi se Giardia parazitet në trupin e macet, qentë, brejtësit e vegjël.

  Nga një fëmijë të sëmurë në ditë me fron qëndron deri në 900 milionë cysts patogjen, ndërsa doza infektive është vetëm 10-100 cysts.


  Mënyrat infeksion giardiasis

  Ka tre mënyra kryesore të transmetimit të giardiasis, ujit, ose ujë dhe ushqim. Lumë i lundrueshëm dominuar. Infeksioni ndodh më shpesh kur përdoret rubinet uji ose ujë pastrohet dobët nga rezervuarët e hapura. Në rastin e rrugës ose të kontaminimit të ujit përmes cysts kontaminuara artikuj shtëpiake, rroba, lodra, enët, etj

  Në fëmijët me zakone të këqija të tilla si gishtat gjiri, lapsa, stilolapsa, gozhdë thumbues, pothuajse 100% e rasteve janë giardia.


  Infeksioni nga gëlltitje të infektuar cysts ushqimeve.

  Duke bërë përmes gojës, cysts pengesë stomak anashkaluar (predha e tyre janë acid) dhe të hyjë duodenum, ku një nga cysts formuar dy forma vegjetative. Villi Ljamblii bashkangjitur mukozës të zorrëve afert vogël. Këtu ata adsorb produkteve të prishen ushqim.


  Efektet e parazitëve në trup

  Parazitëve Giardia në zorrë e vogël e shoqëruar me një numër të efekteve patologjike:

 • Zbatimi në rreshtim të zorrëve të vogla është zhvillimi i inflamacionit në rezultojnë të ndikimit të mbeturinave citopatike parazit saj;
 • inflamacion në rreshtim të zorrëve që lind subatrofichni dhe atrofi, duke çuar për të dëmtuar furçë flokë dhe Zhvillimit malabsorption fermentopathy i mesëm;
 • Shkelja e detyrueshme acidet biliare është shkaku i kruarje e lëkurës, dysmotility zorrëve, dyskinesia tëmth;
 • ulur sinteza e imunoglobulinës sekretore A çon tek inflamacion kronik në traktin gastrointestinal;
 • si rezultat i këmbëngulje Lamblia afatgjatë, të ndikuar metabolitëve të tyre në trupin e formuar nga sindromi kronik të dehjes endogjen, mangësi të mesëm imunitar, sensibilizimit të organizmit.

 • Shumica e pacientëve me giardiasis ndodh në formë subklinikisht.
  Me një pushtim masiv të sëmundjes është simptoma të rënda klinike dhe ka kurs akute ose kronike.

  Giardiasis akute është më e zakonshme në fëmijë të vegjël dhe karakterizohet nga sindromi diarre në një infeksion akut të zorrëve tipike kryesisht ndikojnë në zorrë e vogël. Dehidratim për infeksion akut nuk lyamblioznoy tipik. Sëmundja ndodh në një ambient të temperaturën normale ose subfebrile trupit. Kohëzgjatja e procesit nuk është më shumë se 5-7 dite.

  Giardiasis kronik ndodh kryesisht në fëmijët e moshës parashkollore dhe ka karakter përsëritur.


  Simptomet e giardiasis kronike

  Për formën kronike të sëmundjes është më e karakterizuar nga simptomat e mëposhtme: dobësi e përgjithshme, lodhje, nervozizëm, humbje e oreksit, dhimbje koke, marramendje, gjumë të dobët, pamja e ticks dhe hyperkinesis (në zakonet formë të këqija).

  Ndryshimet në lëkurë:

 • zbehje, veçanërisht të përballet me lëkurën (numrat normale të hemoglobinës) dhe hundën ("mermer" hundë të brendshme të lëkurës);
 • Ngjyra e pabarabartë lëkurës, e kombinuar me subikterichnostyu e saj, ngjyrë kafe-ikterichnost e lëkurës së qafës, sipërfaqet anësore të barkut, axillary folds;
 • pikë folikulare Keratosis, lëkurë të thatë, duke krijuar përshtypjen e të ashtuquajturës "lëkurën e patë" të lokalizuara me preferencë në sipërfaqet muskul zgjatues të armëve dhe këmbët, sipërfaqet anësore të barkut;
 • njollë dhe thatësi e palmave;
 • Buzët humbjen dytësore (nga thatësi të butë ndaj heylita);
 • pezmatim i lëkurës atopic.

 • Simptoma të tjera:

 • Qëndroni gjuhën veshura.
 • Bloating, fryrje, rumbling në zorrë, karrige e paqëndrueshme me rotacion diarre dhe kapsllëk.
 • Prekje Prevalenca barkut në kuadratin e djathtë të sipërm dhe mbi kërthizë, në pikat e projektimit të fshikëz e tëmthit.
 • Rritja e mëlçisë.
 • Dysbiosis zorrëve.
 • Analiza e përgjithshme e gjakut në fëmijë të vegjël ndodh leukocytosis, eosinophilia, monocitozë, anemi, dhe fëmijët më të vjetër - leukocytosis, eosinopenia, monotsitopeniya, norma e ngadaltë e sedimentimit.


  Format klinike të giardiasis

  Në varësi të mbizotërimit të simptomave të caktuara të dallojë format klinike e mëposhtme të sëmundjes, zorrëve, liarna hepatobi, astenonevrotychnyy, toksik-alergjik, anemik dhe të përziera.

  Kur zorrëve formojnë Të sindromeve pesimist e shprehura dhe të barkut. Kjo është një karrige e paqëndrueshme, me rotacion kapsllëk dhe diarre, steatorrhea, malabsorption, dhimbje barkut të butë, bloating, vjellje, humbje peshe, të zhvillimit të vonuar fizik.

  Për format hepatobiliary Giardiasis dyskinesia tipike tëmth me vrull ose ngathtësi muskul unazor, cholestasis. Shpesh mposhtur traktin biliar kombinuar me gastrit, pancreatitis gastro.

  Kur astenonevrotychnyy simptomat formë giardiasis e gastro-intestinale traktin e shprehur në mënyrë të moderuar apo të dobët. Në ballë të dhimbje koke, nervozizëm, lodhje, prish gjumin, dystonia neurocirculatory.

  Forma toksik-alergjik i sëmundjes karakterizohet nga kushte shumë shpeshta akute alergjike (urtikaria, Angioedema). Kursi i alergjitë akute Giardiasis këmbëngulës, këmbëngulës. Është e vështirë për terapi të drogës. Shpesh ka një zhvillim i dermatit atopic, e cila është një vazhdimësi-periodik. Disa pacientë mund të jenë joints prekur.


  Teknika diagnostikuese

  Më të arritshme nga diagnoza laboratorike të giardiasis te fëmijët është studim scatological. Shënim, megjithatë, se cysts lamblia në stol nuk mund gjithmonë të zbuluar.

  Në feces e dëshirueshme për të kryer një studim të përmbajtjes duodenale (pjesëve A dhe B).

  Për diagnozën serologjike të giardiasis duke përdorur metodën ELISA. Antitrupat specifike gjenden në gjak pas 2-4 javë pas infektimit. Mbani në mend se antitrupat protylyambliozni mund të zbulohet në gjak edhe për 4-6 javë pas rehabilitimit.


  Trajtimi i giardiasis

  Të filluar trajtimin e përdorimit kronike giardiasis e drogave Antiparasitic jopraktike sepse ajo mund të shkaktojë dëme të rënda në reagimin me shfaqjen e komplikimeve toksike dhe alergjike dhe acarimit të simptomave klinike. Prandaj, në raste të tilla, trajtimi duhet të kryhet në 3 faza:

  Faza I - Eliminimi i endotoxemia, heqjen mekanike Lamblia, përmirësimin e aktivitetit enzimatik të zorrëve, korrigjimin e mbrojtjes imunologjike.

  Varësisht nga ashpërsia e simptomave të organizojnë I kryer mbi gjera uu 1-2 javë dhe përfshin:

 • dietë që synon të krijojë kushte që dëmtojnë riprodhim lamblia (qull, fruta, perime, vaj vegjetal); kufizuar futje karbohidrate;
 • pritja droga choleretic, me holekinetiki preferencë dhe holespazmolitikam;
 • enterosorbents qëllim (silicë, aluminit, orhanomineraly);
 • fermentoterapiya (rezultatet coprogram);
 • antihistamines.
 • Faza II - Terapia Anti. Sot, për trajtimin e përdorimit giardiasis e kimioterapia me imidazole, tinidazole dhe nitrofuran drogat.

  Faza III - Rritja e mbrojtjet e trupit dhe të krijojë kushte që parandalojnë riprodhim lamblia në zorrë dhe fshikëz e tëmthit.

  Për këtë dietë të caktuar, e cila përmirëson peristaltikės (drithëra qull, fruta dhe perime purees, mollë e pjekur, fruta të freskëta dhe perime, produkte të qumështit).
  Në mënyrë që të krijojë një ambient të favorshëm për cysts shkatërrimi lamblia, rekomandohet buds thupër supë për 2-3 javë, dhe pas një pushimi 2-javor - fara që marrin bearberry supë për një tjetër 2 javë.

  Për të korrigjuar përgjigje imune emërohen adaptogens bimore (Echinacea, xhensen siberian, dhe kështu me radhë.

  n.), komplekset multivitamin. Për të eliminuar dysbiosis zorrëve, fermentopathy përshkruajnë probiotics, prebiotics, enzime. Faza e tretë merr një mesatare prej 2-3 javë.


  Parandalimi i giardiasis

  Për të parandaluar giardiasis duhet të:

 • përdorni ujë çezme i filtruar vetëm ose të ziera;
 • të kryer në grupe të fëmijëve të mbyllura të organizuar marrjen në pyetje të fëmijëve dhe stafit 2 herë në vit, dhe në identifikimin e individëve që prodhojnë cysts lamblia, sanitizing të gjithë anëtarët e familjes;
 • për njerëzit që kanë kafshë shtëpiake, trajtim të rregullt anthelmintic, tableta të paktën një herë në çdo gjashtë muaj, vende të pastra dhe kafshët;
 • ndërgjegjshëm e mënyrave për të kapur dhe të ndjekin higjienës rigoroz.

 • Dhe më e rëndësishmja mos harroni se sëmundje parazitare nuk është shëruar nga herbs, mjetet juridike popullore, Badami dhe "metodat e gjyshes së" (hudhër, për shembull, të irritojë zorrët dhe nuk kuruar sëmundje dhe për të forcuar).