Një burrë pa një shpretkë


 • Kur ajo dhemb shpretkë
 • Nëse shpretkë është hequr

 • Shpretkë, ndryshe nga "fqinjët" e tij - mëlçisë, stomakut, pankreasit, duket trupin shumë modeste. Për një kohë të gjatë, dhe trajtuar atë si një të mitur, të rastit, pothuajse tepërt për njerëzit. Aeskulapiusit emri i lashtë shpretkë "mëlçia e dytë", e cila thekson biliare të zezë, dhe gjeti se ajo pengon humor, duke shkaktuar irritim.

  Ndërkohë shpretkë - një organ i rëndësishëm që rregullon funksionet hematopoiesis, duke përfshirë koagulimit të gjakut, shkatërrimin e qelizave të kuqe të gjakut dhe t E., Si edhe si një filtër për bakteret.. Prandaj, sëmundja shpretkë shpesh përballen hematologët.

  Disa dekada më parë, shpretkë në një sërë situatash, të tilla si lëndimeve ose sëmundjeve të hequra, në fakt, pa menduar, tani përdorin të gjitha mundësitë për të shpëtuar atë.

  "Minor" organ i dhënë rëndësi të madhe, sepse ne e dimë se ajo ka funksionin e pronave imunitare mbrojtëse të trupit. Pothuajse 50% e njerëzve shpretkë e të cilëve është hequr si një fëmijë, nuk jetojnë për 50 vjet, si ky imunitet të reduktuar ndjeshëm. Në këto pacientë, sensibilitet të lartë për pneumoni, proceset e rënda inflamatore dhe qelbëzues ndodhin shpejt dhe shpesh me zhvillimin e sepsa - helmimit të gjakut si ndryshon funksionin mbrojtës të trupit.


  Në dekadën e fundit një shumë e hulumtimit dhe zhvillimit për qëllim bërjen të ruajtur shpretkë në rastet kur kjo është e nevojshme për të vepruar.

  Kur ajo dhemb shpretkë

  Sëmundjet e shpretkës janë për fat të mirë relativisht të rralla, por fakti se ajo ndryshon si ajo është rindërtuar në sëmundjet e enëve të gjakut, të mëlçisë, të gjakut që ushqejnë organet e brendshme - sepse funksioni i shpretkës lidhur me krovetvorenyem. Për shembull, në sëmundjet e mëlçisë ndryshimet e rrjedhës së gjakut shpesh ndërprerë rrjedhjen e gjakut në organet e brendshme, duke rezultuar në shpretkë mund të rritet në madhësi - që në fakt mund të jetë një nga treguesit e mosfunksionim të mëlçisë.  Megjithatë, shpretkë është edhe sëmundje shpesh cysts "vetanake", të cilat bazohen - frustrimi, disa keqformime të trupit apo trauma. Ata mund të ndodhë në njerëzit 20, 30, 40 vjet, por më shpesh ata gjejnë pediatricians. Është e sigurt, cysts neparazytarni, por në qoftë se përmasat e tyre janë të rëndësishme, ata janë të shkatërruar strukturën e shpretkës mund të thyer, nahnoytsya, presioni vënë në organet e afërta, duke shkaktuar një personi shqetësime fizike. Një rralla por gjithmonë jetë-kërcënuese cysts parazitare janë hequr absolutisht e nevojshme. Po aq e rrallë shpretkë tumoret - beninje dhe malinje.  Cysts vogla neparazytarni 5-6 cm në madhësi zakonisht nuk kërkojnë kirurgji. Nëse madhësia e kist qelbëzim më e komplikuar ose ajo shkakton ankth fizik të pacientit, pajisje moderne lejon vetëm përshkon atë dhe bosh. Nën ndikimin e drogës caktuara kist mur të rrinë bashkë, dhe ajo zhduket. Në disa raste, heqja e cysts shpretkë përdorur dhe popullor këto ditë Videolaparoskopicheskaya teknikë e murit të barkut në tre punctures me një diametër prej 5 mm mur kist vysikayutsya. Këto metoda janë minimalisht traumatik.

  Tumor malinj është hequr bashku me shpretkës.

  Ne kemi për të pastruar atë dhe kur tumori ishte goditur nga pankreasi ose stomak, shpretkë siç është me të njëjtën pishinë vaskulare.
  Ajo nuk ka zgjedhje, për shkak se ajo është në lidhje shpëtuar jetën e pacientit.

  heqja e shpretkë, zbulimin sëmundje selezenkiSvoevremennoe sëmundje shpretkë komplikuar nga fakti se në këto sëmundje pacienti pothuajse ndjen dhimbje në trup. Dhimbje ndodh vetëm në zgjerimin e tepruar të shpretkës për shkak të rritjes së cysts ose tumoreve, dhe në fazat e hershme ata nuk janë. Pra, i sëmurë për një kohë të gjatë mund të jetë në dijeni të sëmundjes.

  Megjithatë, kjo vlen për pothuajse të gjitha sëmundjet kronike të zgavrën e barkut, ata janë gjysmë shans.

  Pothuajse çdo pacient i dytë, i cili nuk kishte manifestime akute vjen për t'u marrë me sëmundjen e zbuluar rastësisht. Shumë shpesh, kjo ndodh vetëm gjatë ultrazërit, e cila është mjaft popullore dhe të përballueshme.

  Shpretkë - një trup jashtëzakonisht i brishtë. Kur aksidente, lëndime të barkut, gjoks më i ulët së pari të plagosur mëlçisë dhe shpretkë, dhe çdo gjë tjetër. Substancë e cila ajo është e përbërë - tul - si sfungjer shkumë, mbuluar me një film i hollë e indeve - kapsule. Ndonjëherë kirurgji në një trup aty pranë vetëm të mjaftueshme për të prekur këtë kapsulë, dhe ajo është e dëmtuar.  Stop gjakderdhje shpesh është pothuajse e pamundur. Ju duhet të hiqni shpretkë ose tërësisht ose pjesërisht. Në raste të tilla, ajo është e prerë në copa të vogla dhe të vendosura në pjesë të ndryshme të peritoneum në bark. Dhe pryzhyvlyayetsya ind shpretkë. Kjo fragmente të vogla të shpretkës - 2 × 2 mm - kryesisht të ruajnë trupin për funksionin e tij. Kur ata të arrijnë një diametër prej 1 cm, atëherë plotësoni ato pothuajse tërësisht. Kjo metodë quhet autotransplantation e shpretkës.


  Nëse shpretkë është hequr

  Nëse shpretkë është hequr tërësisht, është e rëndësishme për të mbrojtur kundër hipotermi, ftohjet, sëmundje inflamatore - për shkak të mungesës së një shpretkë në mënyrë dramatike zvogëlon imunitetin.

  Ajo duhet të marrë drogë, duke përfshirë edhe arsenalin e mjekësisë tradicionale që forcon mbrojtjet e imunitetit të përfshijnë në dietën perimet më të gjelbër, stërvitje, forcim, të çojë një mënyrë jetese të shëndetshme. Periodikisht duhet të analizuar treguesit kyç të gjakut.

  Problemi i madh është se dhimbje specifik në sëmundjet e shpretkës janë zakonisht mungon. Ata janë kryesisht të pandara në sëmundje akute e zgavrën e barkut, dhe për sëmundjet kronike simptomat e tilla të papërfillshme. Pacientët shpesh nënvlerësojnë rolin e tregon të vogla.

  Kjo është arsyeja pse kur disa manifestime të dhimbshme siklet dallueshme fituar disa rregullsinë dhe mbajtur më shumë se 3-7 ditë, është e domosdoshme për t'u testuar.

  Për fat të keq, si rregull, është jo vetëm njerëzit, por ndonjëherë Doktor marr guximin t'i përshkruajnë trajtim të bazuar vetëm në ankesat e pacientit. Dhe kur sondazh i fundit kryer, duket tepër vonë. Sigurisht, kjo çështje ka të bëjë kryesisht kancerin.

  Pra, kujtoj pozicionin aktual të mjekësisë për trajtim mund të diagnostikuar në mënyrë të besueshme pas, por jo vetëm duart me sy mjek, dhe e përshtatshme analiza, ultratinguj, etj Ne të gjithë duhet ta pranojnë atë si dogmë, si instinkti i vetë-ruajtje.

  Informacion nga artikullin "Çfarë është heqja e rrezikshme e shpretkës."