Morrat pubike


 • Çfarë ndodh?
 • Si të bëhet infektuar?
 • Ku lëkura e morrave të jetojnë?
 • Si është ajo manifestohet?
 • Si diagnostikohet?
 • Si për të trajtuar morrat e kokës?
 • Rreziku i sëmundjeve ngjitëse seksuale tjera


  Çfarë është morrat pubike?


  Morrat pubike (edhe ftyryaz) shkaktojnë morrat pubike (ploschits). Pubike morrat - parazitët e njerëzve, më të vogla se kokës dhe veshjet. Body gjatësi parazit - 1,5-2,0 mm. Morra pubike bashkangjitur në flokë pubike. Në mënyrë që të mbijetojnë, dy herë në ditë ajo duhet të thith gjak. Vezë e preferuar (thërijat) në mënyrë të vendosur i jep flokëve femra pubike. Shpëlaj me ujë thërija pamundur. Morrat pubike dhe vezët e tyre i dukshëm me sy të lirë.


  Si i infektuar morrat pubike?

  Infeksioni ndodh kryesisht gjatë marrëdhënieve seksuale. Megjithatë, për shkak të kontaminimit të mundshme, në shtrat, peshqir dhe veshje.


  Çfarë lëkurë të ndikojë morrat pubike?

  Morrat pubike jetojnë kryesisht në flokë, pubike vendosur, organet gjenitale, rreth anusit. Ndonjëherë ata të përhapet në zona të tjera të lëkurës, me flokë - gjoks, abdomen, sqetull.


  Si funksionon morrat pubike?

  Manifestimi më tipik është kruarje, e cila është zakonisht më keq gjatë natës. Si rezultat i kruajtje të rënda mund të shkaktojë kruarje një morrat kafshoj.


  Ndonjëherë mjeku gjen spote kaltërosh-gri mbi lëkurën e barkut - një reagim të veçantë ndaj kafshon e morrave. Në disa raste, kafshon pubike morrave të shkaktojë një skuqje të lëkurës alergjik.

  Për shkak të konstante kruarje shkelur integritetin e lëkurës dhe mund të bashkohet me infeksion sekondar. Në këtë rast, nuk ka dhimbje, skuqje dhe pustules shfaqen apo crusts verdhë në zonën pubike dhe fusha të tjera të prekura nga morrave të kokës. Kjo mund të rritet dhe të jetë e dhimbshme nyjet limfatike inguinale. Nganjëherë pacientët nuk e mërzit.


  Si janë diagnostikuar me morrat pubike?

  Diagnoza bazohet në prezantimin klinik dhe identifikojnë morrat dhe thërrijat bashkangjitur në flokë.

  Shpesh, morrat pubike pacientët të gjejnë veten në nodules mbi flokët pubike (therrizat).


  Çfarë trajtimi është treguar në morrat pubike?

  Trajtimi lokal. Aplikoni ointments antiparasitic, krem, zgjidhje dhe shampoos. Nga të thjeshtë për të hequr qafe të morrave pubike në shtëpi, por mos harroni se në sëmundje afatgjatë Morrat pubike mund të përhapet në çdo zonë të mbuluar me flokët, underarms, vetullat, qerpikët, nganjëherë poshtë.

  Përgatitja e mirë është "Spray-Pax" (llak për përdorim të jashtëm). Ai mbulua në zonën pubike, organet gjenitale, përreth anusit dhe të lënë për 30 minuta.

  Zonat e trajtuara janë të larë me sapun dhe ujë të lahen tërësisht. Drogës është përdorur 1 herë. Një shishe është e mjaftueshme për të trajtuar 2 persona.

  Droga të tjera:

 • "Pair Plus" spray. Spray zonat e prekura, të larë pas 10 minutash.
 • "Medifoks" 5% e zgjidhje. Apliko për zonat e prekura, të larë pas 40 minutave.
 • "Benzil" 20% probabilitet emulsion. Apliko për zonat e prekura, të larë pas 30 minutave.
 • Ashtu si "spray-Paks" janë në dispozicion në barnatore pa recetë.

  Rruajtje pubike flokët është e rekomanduar zakonisht. Trajtim morrat Efikasiteti është shumë e lartë me të gjitha rregullat. Ajo duhet të mbahet mend se nevoja për të trajtuar me kujdes veshje, në shtrat, mobilje veshur me susta, dyshekë, sepse kontakti me ta zazhyvayetsya person bëhet i sëmurë përsëri.

  Mjekimi gjëra mund të bëhet me sprays veçanta, të tilla si "A-RAP."

  Kërkohet partnerë të rishikimit si morrat referohet sëmundjeve, sëmundjet seksualisht të transmetueshme (SST).


  Rreziku i sëmundjeve të tjera, seksualisht të transmetueshme

  Morrat pubike është një shënues i sëmundjeve të tjera të transmetueshme seksualisht. Prandaj, kur identifikimin e një personi që jetojnë seksualitetin, morrat pubike nevojë për studim SST të tjera.

  Diskutoni komuniteteve:

 • "Sëmundjet seksualisht të transmetueshme"
 • "Sëmundjet e lëkurës"