Infeksion Summer si të mbrojtur veten


 • Lani duart përpara se të hahet ... dhe më shumë!
 • Llojet e infeksioneve
 • Si për të mbrojtur veten

 • Lani duart përpara se të hahet ... dhe më shumë!

  Unë jam i sigurt se shumë nga ju kujtohet rastet e helmimit akut nga jeta e tyre ose jetën e të dashurit. Nxitësit kryesorë të këtyre Sëmundjet pakëndshme janë infeksionet e zorrëve. Kryesisht një rrezik për sëmundje akute të zorrëve të merrni njerëzit me sistemet imun të dobësuar që vuajnë nga gastrit, kolit ulcerative dhe sëmundjeve të tjera të traktit gastrointestinal. Për fat të keq, zakonisht më të ndjeshëm ndaj këtyre infeksioneve të moshuar dhe fëmijë të vegjël. Patogjene lehtë mund të shkaktojë lezione të rënda të traktit gastrointestinal, mëlçisë, shpretkë, sistemin nervor dhe sistemet e tjera të trupit dhe organet.  Kapur germs si ju mund të kudo - ata janë të mirë mësuar me celularin, transportit handrails, kartëmonedhave dhe natyrisht në tastierë. Natyra e këtyre patogjenëve është aq e larmishme që disa prej tyre mund të transmetohet dhe ajrore, p.sh. tilla si dizenteria, salmonellozave, tifos dhe kolerës. Këto sëmundje kanë karakteristika dalluese.


  Llojet e infeksioneve

  Dizenteri shkaktohet nga bakteret e gjini "Shigella", e karakterizuar nga një disfatë dërrmuese të zorrëve të mëdha dhe është e shoqëruar me dehje. Sëmundja mund të ndodhë në formën akute dhe kronike.


  Dizenteri akute karakterizohet nga ethe, dhimbje barku, diarre të shpeshta me gjak dhe mukusit. Shpesh shkaktojnë shpërthime masive të infeksioneve të zorrëve të popullsisë ka qenë i kontaminuar nga mikroorganizmave përdorni ujë çezme.

  Salmonellosis zbulohet vjella të shpeshta dhe dehje të rëndë, infeksion me temperaturë të butë të trupit nuk e kalon normën. Kryesisht ndikon në traktin gastrointestinal, ku mikrobet marrë, duke thyer barrierën e parë natyror - acid klorhidrik lëng stomakut. Ashpërsia e sëmundjes varet nga mosha dhe kushtet e mbrojtjes të trupit, specie Salmonella, rrugët e infeksionit, numrin e mikrobeve dhe toksina të tyre të bllokuar në trup.  Ethe tifoide është një formë e salmonelës. Sëmundja zakonisht zhvillohet gradualisht. Pacientët përjeton dridhura, duke rritur ethe mbrëmje, dobësi, pagjumësi, humbje oreksi. Rritja e temperaturave shpesh ndodh gradualisht dhe 4-7-ditore ajo zakonisht arrin një maksimum. Në rritje paralele të temperaturës në rritje simptomat e dehjes dhe shkatërrimin e organeve të brendshme, të zgjeruara lëkurë të zbehtë, dhimbje koke, gjuha trashet, ka një karakteristikë për tifos filmit të bardhë gjuhën veshura (maja e krahinës dhe e saj ende të pastër), fryrje. Kapsllëk mundur ose diarre.  Kolera takon një infeksioneve veçanërisht të rrezikshme. Ajo karakterizohet nga zhvillimi i holluar me ujë diarre dhe të vjella, i cili është i mbushur me dehidratim, i shoqëruar edhe me çrregullim të funksionit të veshkave.


  Si për të mbrojtur veten

  Nëse e gjeni edhe një aluzion të ndonjë simptomë të infeksionit të zorrëve, menjëherë kontaktoni mjekun, gastroenterologist dhe më e rëndësishmja, nuk bëni vetë-mjekoj.
  Vetë-pranimi i analgesics ndryshme dhe antibiotikët të vështira për të diagnostikuar dhe trajtuar sëmundjet. Më shpesh shkaku i viruseve sëmundje janë mjaft të ndjeshëm ndaj këtyre drogave, dhe trupi është vënë humbjet shtesë.  Për të mbrojtur veten e tyre, nëse është e mundur mos e blej ushqim nga duart e tregjeve kërkojnë certifikatat e cilësisë nga shitësit, për të shmangur dyqaneve nuk janë të pajisura me frigoriferë.

  Me pushime në vende ekzotike refuzojnë ushqime ekzotike - viçi papërpunuara terren, steaks me gjak, kebabs dhe enët e tjera të mishit, nuk trajtohet termikisht, mund të çojë në sëmundjet infektive dhe parazitare. Hani testuar vetëm në vende të hahet, do të shmangte eateries rastësor dhe restorantet. Mos pini ujë çezme nga ujësjellësit, puset dhe burime të tjera të ujit. Me kujdes të ndjehen mirë dhe copa të akullit që janë shërbyer shpesh me pije freskuese, lëngje dhe çaj akull.

  Mos blej produkte me njerëz të rastit në vendet e tregtisë në rrugë. Peshku dhe prodhimet e detit të tjera në çdo rast nuk hani të papërpunuara. Lani duart, lahen dhëmbët tuaj, lani perimet, frutat vetëm ujë i zier!