Lymphogranulomatosis - jo një fjali


 • Pjesa e parë: diagnoza e tmerrshme - "sëmundje Hodgkin"
 • Pjesa e dytë: "test për jetën"

 • Pjesa e parë: diagnoza e tmerrshme - "sëmundje Hodgkin"

  Unë jam 35 vjeç. Sot unë e kishte harruar ndjenjën e shpresës dhe boshllëkut që dikur unë u mbushur deri në krye. Unë nuk e mbani mend se ka shpresuar për të festuar tridtsatipyatiletie. Unë nuk e mbani mend herën e fundit të qarë. Pas të gjitha problemet që ndodhin në jetën time tani, unë të takohet me një buzëqeshje. Këto problemet zbehtë në krahasim me atë që unë shkova me pesëmbëdhjetë vjet më parë.

  Në 20 vjet, unë u diagnostikua me "Lymphogranulomatosis."

  E tëra filloi innocently. Një ditë, unë papritmas vënë re një ënjtje në qafë, e cila nuk ekzistonte më parë. Në të vërtetë, 2-3 muajt e fundit, unë ndihem kjo nuk ka rëndësi - diçka marrë temperaturën në mbrëmje, edhe pse nuk kishte të ftohtë, natë djersitje shumë, dhe forca ishte më i vogël. Pas zbulimin e ënjtje në qafë, unë shkova në klinikë. Terapist, më pyetën, ka dërguar për këshillim oncologist. Ditët e ardhshme unë kujtoj shumë e keqe. Së pari, ata ishin shumë të pasur - ultratinguj, të gjakut dhe testet e urinës, X-ray e mushkërive, nyje limfatike birë (të cilat ata u rrit mbi qafën time, siç doli) mënyrën biopsi dhe diçka tjetër, të cilën unë nuk e mbaj mend .


  Por më e rëndësishmja, unë filluan të kuptojnë se sëmurit diçka serioze, ndoshta edhe të pashërueshme. Pas pesë ditë në ekzaminimin klinikë ishte përfunduar. Diagnoza u konfirmua.

  Unë nuk e di as se si sëmundja ime është trajtuar, ose trajtohen në të gjitha, nuk e di edhe se të thuash të drejtën ajo nuk është e lidhur me kancerin. Unë kam kancer .... Unë kam kancer .... Më shumë se çdo gjë që unë mund të mendoni. Në konsultim me punishte barnash në spital oncologic unë nuk shkoj. Më shumë se çdo gjë në atë moment unë kisha frikë se diagnoza është e konfirmuar. Për disa arsye kam menduar se nëse fshi në shtëpi të relaksuar pije dhe gjumë, unë zgjohem në mëngjes dhe kjo nuk do të ishte se kjo është e gjitha një ëndërr.

  E pra, ajo nuk mund në njëzet vitet e mia që të jetë e ardhmja! Por çdo mëngjes u zgjova përsëri dhe përsëri në të njëjtin realitet ...

  Pastaj kam vendosur për të shkuar në Cancer Center. Sinqerisht, isha i habitur disi, duke qenë atje. Para se, unë ndjeva se nuk ishte diçka si ndalesa e fundit para varrezave, i dhimbshëm dhe i trishtuar. Por në fakt ajo ishte një spitali të zakonshëm me njerëz të zakonshëm në linjë. Oncologist ishte tepër i përsosur një njeri i zakonshëm. Ishte prej tij kam mësuar në detaje se i sëmurë, se si është trajtuar, sa kohë do të zgjasë dhe çfarë vështirësi do të jetë i lidhur. Kam mësuar se sëmundja ime quhet klamidia, ajo nuk ka të bëjë me kancer (për rritje të përkryer me qelizat e tjera), ajo është trajtuar vetëm me kimioterapia dhe rrezatimi dhe, dhe mjaft sukses.

  Kam mësuar se unë duhet të disa kurse të kimioterapia që unë do të bien të gjitha flokët që mund të jetë përzier dhe të vjella që e gjithë kjo merr rreth gjashtë muaj ose më shumë. Natyrisht, e gjithë kjo informatë ishte shumë serioze dhe madje e frikshme. Por, për habinë time, pas dëgjimit të mjeku, unë qetësuar ndjeshëm. Qetësoi sepse i panjohur frikëson shumë më tepër se të qartë "foto të ngjarjeve."  Pjesa e dytë: "test për jetën"

  Dhe pastaj filluan trajtim. Po, kimioterapia - një manipulim i rëndë dhe i vështirë. Flokët është rënë pas vitit të parë. Shumë mirë, e dija që më parë se ajo do të jetë, dhe ishte gati për të.

  Shami të modës dhe parukë mirë më ndihmoi të përballuar me këtë problem. Të përzier dhe të vjella mjaft të mirë duke ndihmuar drogë veçanta të forta antiemetic, të emëruar me kimioterapi. Gjatë trajtimit, unë u përpoq më shumë shëtitje në ajër të pastër, shkoi të takohet me miqtë, kinema, vetëm një shumë të ecje, shkoi në shesh patinazhi gjatë pjesa tjetër shkoi për të vizituar. Rol shumë të rëndësishëm ka luajtur nga mbështetja që kam ndjerë nga familjen time dhe miqtë. Por më e rëndësishmja - Unë vetë pashë se veprat e trajtimit. Pasi e dyta nyjet limfatike vit në qafë nuk janë promatsuvaly! Ata u zhdukën!

  Nuk ishte e ngrohjes dhe natën djersitje. Nëse mjeku im ka shpjeguar se është e nevojshme për të përfunduar të gjitha kurset e trajtimit dhe pastaj i nënshtrohen rrezatimit për të siguruar efektin, unë do të kishte rënë gjithçka pas 2 kurseve të kimioterapi. Por kjo rezulton, nëse jo plotësisht prolikuvatysya si ajo i takon të gjitha rregullat, gjasat për një rikthim të sëmundjes është shumë e lartë.

  Ajo është ende e mbaj mend shumë qartë ditën kur kam mbaruar trajtim. Kjo është një mijë herë më të lumtur se sa për të kaluar seancë shumë të rëndë në institut, sepse tani kam dhënë provimin për jetën. Një ndjenjë e pabesueshme e lehtësim, okrylennya, lumturi - kjo është ajo që është. Tani unë kam një të ardhme!

  Unë do të vij rregullisht të kontrolloni në punishte barnash në spital oncologic, por unë besoj se nuk ka asgjë të keqe nuk do të. Sëmundja më bëri të mendoj rreth asaj që unë jetoj, unë vetëm thjesht u ndal dhe lejoi veten që të mendojnë rreth, madje në një mënyrë të tillë të tmerrshme! Vetë në dashuri!

  Tani unë jam 35 vjeç. U deshën 15 vjet që nga momenti që unë u bë i onkologjisë i sëmurë. Për fat të mirë, trajtimi është i suksesshëm dhe me kontrolle të rregullta të gjeni asgjë të keqe. Tani unë e di se unë kam një të ardhme dhe unë uroj të gjithë ata që janë në fillim të kësaj rruge, e bëjnë të denjë dhe i plotë.

  Ajo është vetëm do rrugën tuaj, ju mund të gjeni se çfarë është në fund të rrugës!

  Informacion nga artikullin "Lymphogranulomatosis - zbulesës. Unë e bëri atë! Pjesa e parë. "

  Diskutoni në komunitet