Lymphadenitis shëndetin nën kontroll


 • Lymphadenitis kundër infeksionit
 • Rritja nyjet limfatike - të marrin masa
 • Ndihmë "asistent" tuaj

 • Lymphadenitis kundër infeksionit

  Inflamacion i nyjave limfatike - lymphadenitis, nuk është e pazakontë gjatë të ftohtit të vjeshtës.

  Nyjet limfatike, këto balls pak me një diametër prej 0,1-2,2 cm - bazat origjinale ushtarake. Ata kanë një qelizat mbrojtëse të gjakut - limfocite formuar njësi për qëllime të veçanta që të patrulluar hapësirën e brendshme të trupit dhe të kryejnë kontrollin imunologjike. Nyjet limfatike janë të ndjeshme ndaj infeksionit si ndërhyrje nga jashtë - përmes lëkurës thyer dhe brenda trupit - nga dhëmbët e pacientit, sinuseve përflakur ose bajamet.  Ata marrin goditje e parë të agjentëve infektivë (zakonisht streptokoket dhe Stafilokoket). Pa dhënë armikut të depërtojnë thellë në trup, ata rriten, trash, të bëhet e dhimbshme në të prekur - me pak fjalë, tregojnë fort në lidhje me kërcënimin e shëndetit. Pra, ka lymphadenitis akute.

  Kur një dhimbje të fytit ose një dhëmb në nofullën e poshtme është zakonisht zinxhir detektueshme e bizele të vogla - Nyjet e rritura submandibular (për procese të rënda infektive, ata bëhen madhësinë e një kokërr dhe më shumë). Në inflamacion të veshit të mesëm (otitis media) reagojnë nyjet pranë veshit, gjoksin (Inflamacioni i gjirit) - axillary, organe gjenitale të jashtme - inguinale ... Në sëmundjeve të përgjithshme inflamatore, të tilla si infeksion adenovirus ose sepsë (infeksionit në gjak) në mbrojtje përfshin të gjitha nyjet limfatike në një të vetme.

  Rritja nyjet limfatike - të marrin masa

  Nëse nuk ndërmerren veprime në rritje e para gjëndra, shëndetësor fillon të përkeqësohet, do të ketë një dhimbje koke, të dridhura, temperaturat do të rritet në 39-40 ° C. lëkurës mbi nyjet zgjeruar limfatike të kuqe, dhe pjesa më e fortë e hekurit nga tenderi përmes formuar në plehu i tyre. Në raste të tilla, kirurg nevojë për ndihmë. Është shumë më e lehtë për të shmangur acarohet pa e çuar çështjen përpara operacionit.

  Të kujdeset mirë për jod, jeshile të shkëlqyer ose përndryshe, të gjitha abrasions, gërvishtjet, shkurtime, scrapes, skuqje pelenë. Infeksion që ka depërtuar përmes lëkurës së dëmtuar shkon drejtpërdrejt në nyjet limfatike;  Gjetja nyje të zgjeruar, shihni mjekun tuaj.
  Nëse mjeku nuk e sheh nyjet limfatike fryrë për ndonjë sëmundje të tjera serioze, ajo ka të ngjarë të këshillojë të zbatohet për të fytit vend të nxehtit të thatë, të japin referime për fizioterapi (UHF dhe procedurat e tjera) të këshillojë duke marrë stimuluesve natyrore imunitar - përgatitjen e një ekstrakti të Echinacea purpurea. Dozimi - 15 - 20 pika në një lugë gjelle ujë apo lëng 3 herë në ditë, pas ngrënies të valë deri gjëndra nuk janë ulur në madhësinë e mëparshme.


  Ndihmë "asistent" tuaj

  Në nyjet limfatike dhe është një pronë e pakëndshme. Duke përfunduar e infeksionit, ata janë në asnjë nxitim të bjerë dhe të mbetet javë fryrë dhe pak të dhimbshme pas shërimit, dhe në fëmijët më të gjatë pse të rriturit.

  Ka shumë mënyra të thjeshta për të përshpejtuar këtë proces të gjatë.

 • Disa herë në ditë për 30 minuta të trajtuar nyjet limfatike zgjeruar compress reflektuar pak nga gjethet lakër.
 • Vizatoni në lëkurë, nën të cilat ata zdulysya, të shpeshta neto në fund shkopinj jod përfundoi në leshi pambuku.
 • Mjekët amerikanë besojnë mjetet më efektive të nyjave limfatike zgjeruar zhovtokorin Kanada (Hidrastis). Bold në një mulli kafeje rrënjë e thatë të kësaj bime dhe të marrë në majë të një lugë çaji në mes të ngrënies. Sepse droga janë jashtëzakonisht të hidhur, ajo ndërrime me mjaltë (nëse nuk alergjik në të) ose sheqer pluhur.

  Hidh pluhur në anën e pasme të ashtu - quajtur rrënja e gjuhës (ka më pak të receptorëve që perceptojnë hidhërim) dhe të përpiqet të gëlltitni atë sa më shpejt si uji zapyvshy mundshme pak. Një orë më vonë, hani një spoonfuls pak e kos.
 • Informacion nga neni N. Kuznetsov "Lymphadenitis -. Vjeshtë të sëmundjeve të ftohtë"

  Diskutoni në komunitet