Lymphadenitis akute ose kronike


 • Shkaqet e lymphadenitis
 • Çfarë është lymphadenitis akute
 • Karakteristikat e lymphadenitis kronike

 • Lymphadenitis - një inflamacion i nyjave limfatike të cilat veprojnë si një pengesë, kostum solemn patogjene dhe toksina të tyre, produktet e kalbjes indeve, organeve më të vogla të huaja, etj, ata të marrë së bashku me limfatike.


  Shkaqet e lymphadenitis

 • Gripi, grykët, diatez exudative, pyoderma
 • inflamacion kronik i bajamet (grykët), faringjit, sinusit,
 • karies, stomatit, malcim nullesh (malcim nullesh), glossitis,
 • rhinitis, sëmundjet inflamatore të veshit,
 • infeksionet e zakonshme bakteriale apo virale, tularemia dhe bruceloza,
 • mononukleoza infektive (qafë) dhe rubeola (BTE), infeksion adenoviral
 • dëmtimi i lëkurës ose mukozës së gojës, në vendin e lëndimit krijuar një portë për infeksion, i thatë
 • sarkoidosis (lezione qafës së mitrës, bërryl dhe axillary limfatike nyjet)
 • sëmundjet inflamatore të shpeshta të organeve gjenitale (nyjet limfatike inguinale); infeksionet (sifilizi, herpesi)
 • tuberkulozit (qafës së mitrës, nyjet limfatike axillary dhe submandibular) dhe vaksinimi kundër kësaj sëmundje
 • HIV (shumë grupe nyjet limfatike), etj

 • Çfarë është lymphadenitis akute


  Lymphadenitis akute fillon me dhimbje në njësitë e prekura dhe rritjen e tyre, me ndjenja disa siklet kur lëviz kokën, rraskapitje të përgjithshme, ethe. Nyjet limfatike Rritja është e përcaktuar mirë nga kontakt: ata janë të lëvizshme, jo ngjitur në indet përreth, dhe ata janë më të dhimbshme dhe të shtrënguar - qëndrueshmëri elastike. Inflamacion rrallë shkon në procesin purulent; ajo gradualisht më kalon në përputhje me efikasitetin e trajtimit të sëmundjes themelor shkaktuar inflamacion enëve limfatike dhe nyje. Njësitë gradualisht zvogëlohet në madhësi, janë më pak të dhimbshme dhe të marrë disa javë më formën e tij të zakonshme dhe cilësi.
  Kur kursi i pafavorshëm i inflamacionit mund të shkojnë në purulent. Gjendja e përgjithshme përkeqësohet - rritën shumë temperaturën e trupit, nuk është gjendje e sëmurë, dobësi, ethe, palpitations, dhimbje koke, humbje e oreksit, dhe kështu me radhë D. Një nyjë është i ulur, presion i ngjitur në nyjet e tjera, duke formuar një pako me ta, në zonën qendër e skuqje ndodh postuar. 'conditioner është e nevojshme - një shenjë e akumulimit të qelb. Nyje limfatike përflakur gradualisht shkrihet dhe shkakton formimin e fistulous (kalimin nga sëmundjet kronike) ose zhvillimin e inflamacion purulent e indeve.

  Prognoza për trajtimin në kohë të favorshme. Rezultati është dhëmbëza sëmundje e lidhës zëvendësimin limfoid ind.

  Në disa raste, elefantiazë mund të zhvillohet për shkak të shkeljes së limfatike.


  Nyjet limfatike zgjeruar mund të identifikohen:

 • prapa dhe para veshëve,
 • anët e qafës,
 • nën nofulla të ulët,
 • mbi klavikul,
 • sqetull,
 • në anët e gjoksit,
 • në bërryl,
 • ijë.
 • Rritja e një nyje limfatike nuk shoqërohet me butësi, ethe, rritjen progresive të nyjeve limfatike, jo një shenjë e sëmundjes, dhe sugjeron se kjo nyje limfatike - "qen i punës" është më aktiv se sa homologët e tyre. Kjo rritje është shpesh në sfond ose pas një infeksioni.

  Përfundimisht nyje limfatike mund të kthehet në madhësinë e tyre normale.


  Karakteristikat e lymphadenitis kronike

  Lymphadenitis kronik karakterizohet me rritjen e konsolidimin dhe limfatike nyjet për shkak të rritjes së indeve lidhës, duke reduktuar lëvizshmërinë e tyre.

  Lymphadenitis kronike nonspecific është shkaktuar proces akute ndjesë shkaktuar ose mikroorganizmave më pak aktive. Shëndeti i përgjithshëm i pacientit zakonisht nuk është prishur. Njësitë janë pa dhimbje, por të shtrënguar të mjaftueshme për të prekur disa shprehur qartë. Në të gjatë një burim i infeksionit në nyjeve limfatike gjatë inflamacion kronik, ai gradualisht shkatërrohen, zëvendësohet me ind lidhës.

  Acarimin periodike që çojnë në formimin e një fistula, i cili u mbyll përfundimisht dhe Rumenin. Pastaj ka një gyp aty pranë.

  Lymphadenitis kronik specifik zhvillon për shkak të infeksioneve kronike tuberkuloz, frëngjyzak dhe të tjera. Në mënyrë tipike, i prekur mandibulare, Wharton, zachelyustnye dhe qafën nyjet, nganjëherë me lezione të nyjave limfatike në pjesë të tjera të trupit, duke përfshirë bronkiale dhe retroperitoneale.

  Informacion nga artikullin "Lymphadenitis".

  Diskutoni në komunitet