Ne trajtimin e chiropractor qafëNdonjëherë, në një nga ana e tij i vështirë, e uschemlyayetsya rrënjë nervore. Kjo mund të ndihmojë manual terapist - një specialist që e di njësinë e muskujve dhe ligamenteve. Kjo ndihmon për të rivendosur rrjedhën e gjakut në enët, të relaksoheni muskujt dhe lirimin bllokuar përsëri. Çdo Chiropractor teknikat e tyre. Relief mund të vijë shpejt, brenda disa orëve, por më shpesh - në një ditë ose 2-3 seancë.


Çfarë është chiropractic

Chiropractic - një degë relativisht e re e mjekësisë, edhe pse ajo shkon prapa në antikitet. Referencat në të janë gjetur në popujt e lashtë të Europës, Lindjes dhe Azisë.

Hipokrati në shekullin e pestë para Krishtit argumentuar se duke përdorur terapi manuale mund të kuruar shumë sëmundje.

Merret chiropractic me veçantitë e lëvizjes në hapësirë ​​dhe një në lidhje me pjesë të tjera të trupit të njeriut (tabelë vertebral, organet, etj) dhe rëndësisë funksionale e këtyre lëvizjeve të trupit, si dhe e interesuar si për cilësinë e pjesëve të rrobave dhe hulumton shkaqet dhe pasojat e devijimit nga standardet. Si ka një arsenal i teknikave me të cilat chiropractor trajton shkeljet.

Chiropractic nëpër duar profesionale dhe, natyrisht, përvoja dhe mjek i inteligjencës mund very much!


Për shembull, shpinë - thelbi i qenies sonë në kuptimin tekstual dhe figurativ. Ai i jep një shumë probleme për numrin e madh të njerëzve - njerëz të detyruar të paguajnë natyrën e dhimbjes dhe sëmundjeve të shtyllës kurrizore për sjellje e tij të drejtë.


Metoda Cut

Terapi manuale dhe diagnostifikimit - një sistem i teknikave manuale që synojnë korrigjimin ose eliminimi i manifestimeve patologjike të shkaktuara nga ndryshimet në shpinë, nyje, ligaments dhe muskujve.

Në manipulim justifikim rëndësie të shquar për të rivendosur pozitën normale të rruaza dhe disqe intervertebral. Fakti që hiqet fiziologjikisht nga e tij rruazë vend të caktuar mund të shkaktojë ankth disk intervertebral, rrënjët kurrizore dhe nervat, e cila nga ana shkakton tensionin e muskujve dhe lidhje të bllokuar lëvizjen e tyre, duke çuar në bllokimet venoz në një fushë të veçantë.Manual terapist kryen dosed ndikim lokal në segmente të caktuara të shtyllës kurrizore për të rikthyer lëvizshmërinë normale në të. Është e domosdoshme që procedurat e tilla ka mjekun që të trajnuar posaçërisht.

Për të muskujve dhe ligamenteve mund të rregulluar pozicionin e arritur pas trajtimit, është e nevojshme për të bërë një pushim në trajtim për 40-48 h. Prandaj, trajtime zakonisht mbahen në intervale prej 1 deri në 3 ditë seancë zgjat 20-30 minuta.


Metodat manipulim

Çfarë specifik mekanizmat themelor manipulimin dhe pse ata ndikojnë në trupin e njeriut, nuk është e qartë sot. Chiropractor praktikuar metoda të ndryshme të ndikimit, duke përdorur dhe masazh, dhe me ultratinguj, dhe të ngrohtë, dhe ushtrim terapeutik, por teknikat themelore të manipulimit është mobilizimi dhe manipulim.Kur mjeku i përbashkët mobilizim bends në kufirin e amplitudë të saj, ndërsa manipulimi vazhdon lëvizjen e një pak më shumë se një kufi natyror, kapërcimi rezistencën e joints, muskujt dhe ligaments. Një akt i vetëm i manipulimit dhe quhet korrigjim është ndikimi në çdo pjesë një e trupit të pacientit.

Sipas shumë chiropractor, bazuar në qasjen e tyre ndaj trajtimit të konceptit të dislokimit pjesëve të afërm të paplota ose të pasakta të skeletit. Sipas kësaj teorie, dhimbje, spazma e muskujve dhe mpirje mund të shkaktohet nga zhvendosja e pjesshme të sipërfaqes, dhe si rezultat i durueshëm do të duhet për të kufizuar aktivitetin e tyre.

Me manipulim, të gjejnë një chiropractor, ju mund të rivendosur njësitë e sakta të afërm (Për të vënë atë thjesht - për të vënë ato në vend) dhe në këtë mënyrë të zvogëlojë dhimbjen.

Për të kuptuar qartë këtë pikëpamje, imagjinoni se ju keni filluar gishtin tuaj për të rrotullohen rreth boshtit të saj gjatësisë. Në një moment përpjekjet vraschayuschee fillojnë të bëj joints përtej amplitudë e tyre natyror, ka dhimbje, dhe më shumë ju do të bëhet kthesë gisht, më e fortë do të jetë dhimbje.

Duke iu referuar chiropractor, nuk e lënë pas dore shërbimet e mjekësisë tradicionale. Mjeku do të monitorojë ndryshimet që po ndodhin në shëndetin tuaj, dhe ju paralajmërojnë për veprime të mundshme të pakualifikuar.


Osteochondrosis fillon

Kur dhimbje të ulët mbrapa është vetëm vetëm fillimi, një nga simptomat - rrit tonin e muskujve. Dhimbje ende nuk është fikse mendjen, por ajo tashmë mban poshtë mbrapa, supet, këmbët, forcat të marrë pozicion në të cilin pacienti duket të jetë më e lehtë, por pastaj sjellja e detyruar është e ngjashme me fiksimin sjellje të keqe, i cili krijon stres shtesë në shpinë, dhe pastaj kalon në rruaza për shkak të tensionit të muskujve të pahijshme.

Jo vetëm depletes muskujve spazma e muskujve vetë, sepse puna e saj normal - reduktuar, pastaj relaksohuni. Kështu me anë të muskujve nën ndikimin e tkurrjes së fibrave muskulore nën ndonjë presion të derdhur gjak.

Muskujt të marrë ushqim të mjaftueshëm se forcuar. Ky është kuptimi i çdo trajnimi "pompë" muskujve.

Muskul vrullshëm nuk ka marrë të mjaftueshme të oksigjenit dhe të ushqyerit e dobëson dhe pjesërisht mund të degjenerojë në brute-si mbresë, indeve lidhës.

Pas reduktimit të një rruazë zhvendosur kur shkaku i dhimbjes (compression nervore) hiqet, ju duhet të hiqni ndihmën e vrull muskujve masazh, mekanikisht "pompë" gjak nëpër enët ia zunë frymën deri muskujve fituar mjaft ushqyesve.

Ndodh që në fillim të trajtimit pacienti në vend të muskujve të kërkoj me duar si litar knotted. Këto nyje - ashtu-quajtur fibrozity ose zjarr rumen degjenerimi, degjenerimi i indeve të muskujve gjatë trajtimit resorbed gradualisht dhe të zëvendësohet me, muskujt plotë me gjak të fortë.


Komplikimet manipulim

Kur i papërpunuar, jo i shkathët realizimin e teknikave specifike terapi manuale në çdo nivel, veçanërisht në qafë dhe prapa, janë komplikime të mëposhtme:

 • shqetësim i përkohshëm i qarkullimit të gjakut në tru;
 • goditje ishemike;
 • paralizë dhe parezë e ekstremiteteve (mungesa dhe lëvizshmërisë i kufizuar);
 • frakturat vertebral;
 • hendekut strukturat këpujë-muskujve.

 • Kërkesa të përgjithshme për qëllim të terapisë manuale

 • Instalimi sëmundje, përjashtimin e contraindications për terapi manuale;
 • Përcaktimi i mekanizmit të mosfunksionim të shpinë (bllok, hypermobility, mos balancimit postural rajonal të muskujve, etj);
 • Taktikat Përkufizimi aplikimi i metodave të terapisë manuale;
 • Vendosja e një kontakt pozitiv psikologjik (compatibility) me pacientin.

 • Kundërindikimet për manipulim

  Absolute:

 • Tumoret kurrizore, tumoret malinje e çdo vend;
 • Rëndim dhe kronike infeksionet akute, duke përfshirë osteomielit të shpinë, spodilit tuberkuloz);
 • Lezionet e fundit traumatike të shtyllës kurrizore, gjendjen pas operacionit kurrizore;
 • Jostabiliteti i rëndë i segmentit kurrizore motorike (faza e III-IV) me simptomat e spondylolisthesis, spondiloliz;
 • Sëmundjet akute dhe subakut inflamatore të palcës kurrizore dhe membranat e saj (mielit, meningjiti, dhe kështu me radhë.

  p).;
 • Akut abuse qarkullim kurrizore (pash kurrizore);
 • Trombozë dhe pengim i arteries vertebrale;
 • Cord kurrizore lëndimit dhe operacionet mbi të.
 • Relative:

 • shenja të çrregullimeve mendore;
 • rritje progresive e funksionit simptomat humbje kurrizore rrënjët shkelje të ndjeshmërisë dhimbje, i prekshëm, çrregullim lëvizjes, rregullimin e lëvizjeve;
 • sëmundjet e organeve të brendshme në decompensated (fazën përkatëse të manifestimeve sëmundje të rëndë çdo gjë), dështim të zemrës, dështimi i frymëmarrjes, dështimi i veshkave, dhe kështu me radhë.
 • Informacion nga artikullin "Chiropractic"