Ne trajtimin e nevralgji në shtëpi


 • Lechyte nevralgji saktë
 • Recipes shtëpi
 • Çfarë e bën ilaç bimor
 • Fuqia Mjekësi e parafine
 • Do të ndihmojë perime
 • Provoni masazh
 • Magic Magnet

 • Lechyte nevralgji saktë

  Ju uleni në një projekt të shërohen nga gripi, u kthye i pasuksesshëm. Kjo mund të shkaktojë dhimbje neurologjike ose inflamacion në një nervore të thjeshtë. Simptomë kryesor i nevralgji - dhimbje. Kur trajtimi është kryesisht agjentët e përdorur anti-inflamator dhe analgjezik. Por nuk e marrin analgesics, veçanërisht pasi që ata nuk kanë gjithmonë të ndihmojë me këto lloje të dhimbjes. Mos harroni për arsyet e sëmundjes - kohë për të trajtuar dhëmbët dhe mishrat, hundë, sinuseve, të shmangur hipotermi, ftohjet dhe infeksionet, të shikojnë si shpinë.

  Nëse një natyrë traumatik nevralgji, kontaktoni mjekun tuaj, ai ndihmoi për të adresuar shkaqet e dhimbje nevralgjike. Përdorur në trajtimin e objekteve nevralgji duhet të sigurojë jo vetëm efekt irrituese dhe qetësues, por edhe përmirësimin e qarkullimit të gjakut, të hequr inflamacion. Gjithashtu, mos harroni të përdorin ekstrakte bimore për përdorim oral - kështu që ju mund të dorëzojë një efekt mbi nervore përflakur dhe indet përreth, dhe prandaj ka të ngjarë që të lehtësojë dhimbjen. Kjo është veçanërisht e rëndësishme në qoftë se dhimbja nevralgjike ishte rezultat i dehjes ose çrregullime metabolike. Në raste të tilla, çhelmoj trupin, të marrë vitaminat dhe mineralet si perime të freskëta, bimeve dhe frutave.

  Recipes shtëpi


  Në shtëpi ju mund të përgatisë vetë pluhur e tyre krem ​​me 1 buds pjesë të thata e jargavan dhe 4 të pjesëve të brendshme derri yndyrë. Përhapjen gjithë përbërësit dhe fshij vaj të parfumuar në pacientët me vend nevralgji.

  Hidh 1 lugë gjelle shporta lulesh urtë tsytvarnoho 1,5 gota me ujë të vluar në një termos. Le të qëndrojë për 2 orë dhe tendosje. Rub e solucionit të përftuar - ajo ka veti analgjezik.

  Mblidhni buds thupër napivrozpustylysya dhe për të marrë 1 grusht lëndëve të para. Hidh 0,5 litra vodka dhe le të krijoj. Përfunduar tretësirë ​​fshij njollat ​​e lënduar ose të bëjë një kompresë në këtë tretësirë.
  Për të siguruar biodegradueshme, zbavitje dhe rritjen e veprimit rrjedhjen e gjakut nevralgji nervore zverku përdorni paketë e mëposhtme. Merrni bardhë e një vezë, shtoni në të 1 lugë gjelle terpentinë rafinuar dhe trazim. Rezulton emulsioni është vënë në çarçaf dhe aplikoni një shtresë e hollë në anën e pasme të qafës. Letër Top compress dhe të aplikojnë lidhë një shall. Pas ndjesi djegie duket, të mbajë ngjesh për 10 minuta, pastaj hiqni atë dhe fshij pastër me një qafë peshqir. 6 orë përsëris imponim kompresë përsëri.

  Për fërkim i dhimbshëm i vendeve nevralgji të përdorur tretësirë ​​e rrënjëve dhe fara e Colchicum vjeshtak (mos harroni se ajo është një bimë helmuese). 1 pjesë grimcuar zhardhokët thata të përziera me 12 pjesë të uthull dhe le të qëndrojë për 2 javë.

  Ose 10g copëtuar rrënjët derdh 50 ml prej 50 - 60% alkool, le të krijoj për 3 - 4 javëve në një vend të errët, lëkundje herë pas here. Fshij faqet dhimbshme infuzion.

  Heq ënjtje dhe ndihmon në lehtësimin inflamacion i indeve të brendshëm Arnica. Nëse ju nuk mund të blejnë ilaçet Arnica homeopatik në pika homeopatik ose bizele, përdorni Arnica bimore tufë lulesh. Merrni 100 gram inflorescences të bimëve dhe pour 1 litër vodka ose alkoolit (ju mund edhe 70%). Le të qëndrojë për disa ditë do të thotë dhe të përdorni për bluarje nevralgji.

  Vlim rinj leh Aspen dhe derdh supë tensionuar në dush.

  Merrni një dush terapeutik çdo natë për 5 ditë - 7 ditë.

  Gjatë dhimbjes sulm nevralgjike të vënë në një liri të rregulloj disa gjethe e gjelbër dhe barbarozë prybyntuyte në vend lënduar, top shall përfundojë leshi. 2 - 3 herë për të zëvendësuar gjethe të freskëta. Healers tradicionale pohojnë se pas 1,5-2 orë subsides dhimbje.

  Disa nevralgji njerëz ndihmon të bashkangjitur letër rodhe. Merrni gjethe të freskëta të rodhe dhe atë të bashkëngjitni vend me gëzof anë të fytit, të lidhur një shall leshi apo shall. Mbani atë brenda natës për të reduktuar dhimbje dhe inflamacion heqjen nevralgji.

  Ilaç më i famshëm për nevralgji konsiderohet vezë të ziera.

  Gatuar prerë nxehtë vezë në gjysmë dhe të dy gjysmave të vënë menjëherë në vendet më të dhimbshme. Kur veza fitilin poshtë, dhimbja do të kalojë.


  Çfarë e bën ilaç bimor

  Nevralgji derdh 1 lugë gjelle e barishte Yarrow në 1 gotë me ujë të valë dhe le të qëndrojë për 1 orë, para-përfundoi. Tendosje gati infuzion dhe për të marrë 1 lugë gjelle 3 - 4 herë në ditë para ushqimit. Ajo siguron efekte anti-inflamator dhe analgjezik.

  Hidh 1 lugë çaji barishte Lycopodium clavatum 2 gota me ujë të valë dhe le të qëndrojë për 20 minuta - 30. Merrni 1 lugë gjelle infuzion 3 - 4 herë në ditë.

  Pini nevralgji një gjysmë gotë me lëng mishi karamele mente, i njohur për vetitë e saj anti-inflamator.

  Për ta bërë këtë, derdh 1 lugë gjelle e bimëve në 1 gotë me ujë të valë dhe kuzhinier për 10 minuta, pastaj tendosje. Merrni zierje 2 herë në ditë - në mëngjes dhe në mbrëmje para gjumit.

  Për përdorim brenda nevralgji mirë të përshtatshme dhe gjumë-bar. Hidh 2 teaspoons e dhimbje mesi barishte zbuluar (gjumë-bar) 1 filxhan ujë të vluar, le të krijoj dhe pini gjatë ditës disa herë 50 ml, por mos harroni që përdoren për infuzion i lejuar vetëm barit të thatë, si i freskët - helmues.  Fuqia Mjekësi e parafine

  Nëse ka një parafine e bardhë, nalamayte në copa të vogla dhe ngrohje në një banjë me ujë rreth ngrohjes ulët me kapak me radhë.

  Për të përgatitur një dush me ujë, vendin dylli në një tenxhere të vogël, që vunë në e madhe. Midis pots hapë edhe pika druri. Hidh ngadalë në një tenxhere të madhe me ujë të nxehtë, por sigurohuni që ai nuk ka depërtuar dylli. Kur dylli i shkrirë, le të ngrohtë deri në 60-70 gradë, pastaj qetësohuni, duke lënë 1 orë. Temperatura e shkrirë parafine prej rreth 55-60 gradë, e vënë në lëkurën në vendin e dhimbshme, por kapjen dhe zonat e afërta të shëndetshme. Për këtë shpifje shtresat e tij të hollë duke përdorur një pikturë të sheshtë furçë. Aplikoni shtresa nga shtresa aq kohë sa trashësia e përgjithshme e banjot parafine bëhet e barabartë me 1 - 2 cm.

  Për të vënë parafine letër dylli apo leckë vaj, pastaj zakutayte vend i lënduar në leshi. Të mbajtur dylli mbi trupin e 30 - 60 minuta. Temperatura e parafine gjatë aplikimeve të tilla është 50 gradë dhe e mbante atë për një kohë të gjatë. Pra leckë të ngrohtë thellë dhe në mënyrë të barabartë.

  Ju mund të kryejnë procedurat e mëposhtme për çdo ditë apo çdo ditë të tjera, ajo është e mirë për 1.5 - 2 orë para gjumit. Nëse seanca është në pasdite, pas saj janë në shtëpi dhe pushim për të paktën 40 minuta.


  Do të ndihmojë perime


  Kur zverku nevralgji të marrë një qepë, shtoni patate dhe një turshi. Bluaj gjithë rrugës deri, të prerë në të vogla dhe pour 1 litër uthull holluar, le të qëndrojë 2 orë, herë pas here lëkundje enë për përzierje terapeutik.

  Mëngjes dhe në mbrëmje, të vënë në ballin dhe qafës përfundon që mbajnë lëkurën për 1 orë.

  Përdorur tradicionalisht pronat nevralgji të bezdisshëm dhe analgjezik të rrikë. Vende të dhimbshme të bashkëngjitni slurry e rrikë integruar në skuqje. Shmangni acarim dhe të lënë ferr gjithë natën nën fashë që nuk ishte një reaksion alergjik.

  Gjithashtu shumë i mirë lëng i zi rrepkë. Fshij atë mbi rende dhe shtrydh lëng dhe fshij së bashku nervore të pacientit. Çfarë qëndroi lëng nuk është më i përshtatshëm për përdorim.

  Ftohjet nevralgji përdoret për të trajtuar nevralgji përzierje të rrikë dhe rrepkë rrënjët. 200 g rrikë dhe të njëjtën rrepkë (mundësisht të zezë, por ju mund të ndonjë tjetër) fshij në rende, përzierje me 1 lugë gjelle kripë, 1 lugë gjelle e vajguri dhe të njëjtën sasi e uthull.

  Le përzierje të qëndrojë për 10 ditë.
  1 lugë gjelle e produktit të përfunduar, vendosni një shtresë e hollë e garzë, vënë në kopertinën kokë dhe letër nënshkrimin. Mbani kompresë në shfaqjen e ngrohjes së shqiptuar, por në qoftë se shumë tym, rimbursim i qartë dhe e vënë atë në zonën e prekur deri të nesërmen. Kjo do të thotë që ju mund të përdorni mëngjes dhe mbrëmje.

  Nëse ju keni përdorur për trajtimin e masazh lokale apo klasik, atëherë pas, të bëjë një vë llapë e një përzierje e lëng i zi rrepkë dhe mjaltë. Përgatitja e një tretësirë ​​me 1 filxhan lëng, 2 lugë mjaltë dhe 1 lugë çaji kripë.

  Të gjitha komponentët e përzierje dhe pour 1 / vodka 4stakana (40%). Për këtë tinctures dhe fasha të bëni para se të shkojnë në shtrat pas një masazh gjatë javës.

  Një nga mjetet më të popullarizuara të mjekët popullorë - lëng panxhar të kuq. Në nevralgji trigeminal zakapayte lëng panxhar veshit ose panxhar integruar fshij, përfundojë atë në napë dhe vendin e shtupë në vesh me panxhar.


  Provoni masazh

  Në nevralgji të gripit zverku nervore apo ftohjet masazhet kronike zonën e qafës dhe përgjatë vijë e flokëve dhe qafës - çdo ditë për 10 minuta 3 herë në ditë. Para masazh për 5 minuta zonë të ngrohtë pad ngrohje dhimbshme - ajo do të shpejt të të hequr qarkullim të dobët.  Pas shtrihen rrëshqitje masazh pikë dhimbje acupressure. Vazhdoni të shtyjë gishtat nuk janë shumë të forta, por jo i dobët për 5 minuta në çdo pikë të dhimbshme. Pas masazh në kokë dhe qafë të hedhur një paketë e trefishtë e Këln.

  Në rastin e trigeminal nevralgji pure parë fytyrë dhe në kokë, pastaj bluaj ato dhe pastaj të filloni butësisht shtyjnë pads gishtit dhe gishtin tregues mbi njollat ​​e lënduar. Në fund përsëri lehtë pure gjithë fytyrën me duart e tij.

  Masazh kombinohen trajtim termik. Nevralgji më të mirë të ngrohjes përshtatshme thatë - të përdorni një jastëk të ngrohjes, apo tharëse flokësh kripë të nxehtë të thatë, të mbështjellur me rroba.
  Magic Magnet

  Ju mund të kombinohen masazh magnetike terapi. Magnet duhet të marrë formën e një pikë topin. Shtoni magnet në anën e pasme të qafës (nevralgji zverku në) të siguruar patch e tyre për disa ditë (zakonisht 3 - 5 ditë nëse nuk ka acarim). 3 - 4 herë gjatë klikoni ditore mbi secilën nga magnet në allçi për 1 - 2 minuta. Përveç veprimit anti-inflamatore e magnet, kështu që ju do të keni për të siguruar masazh dhe efekt terapeutik, përmirësimin e qarkullimit të gjakut.

  Informacion nga artikullin "Nëse nevralgji torturuar."