Ne trajtimin kockat në këmbë


 • Si mund ta di "përplasem"
 • Shkaqet e hallux valgus («farë", "kone" në këmbët e tyre)
 • Parandalimi "farë", "kone" në këmbët e tyre
 • Trajtimit "farë", "kone", në këmbët e tyre (hallux valgus) • Valgus gjë e shëmtuar e këmbë (valgus hallux), ose, siç thonë ata, "kockë" ("përplasem") - sëmundje që shpesh ndodh në seksit të drejtë. Kjo ndikon atyre më të zonjat. Burrat lidhjet më të fortë dhe elastik, kështu këmbë deformuar, zakonisht vetëm të rezultojë në lëndime.

  Shfaqja e "gunga" për ekspertët e këmbëve të shpjegojë fryrë nën lëkurën e kokës së një prej eshtrave. Kur sëmundja është refuzuar gishtin jashtë, dhe nganjëherë vjen mbi të fqinjëve të tyre.

  Si rezultat, ata janë shtrembëruar, dhe vetëm është e shëmtuar. Në vend të këpucëve të bukur që të veshin këpucë grua pa formë e ka shkelur. Me kalimin e kohës, ritmi bëhet e vështirë, atje prihramyvanie. Për më tepër, joints fryrë shkakton dhimbje, ënjtje, blisters dhe inflamacion.

  Por kjo nuk është e gjitha. Deformim i tillë të çon në një shpërndarje jo të saktë të ngarkesës mbi gju dhe hip joints dhe shpinë, duke shkaktuar më shumë probleme shëndetësore, dhe humbjen nganjëherë të plotë të kontrollit.


  Si mund ta di "përplasem"

  Valgux Hallux (HV) (në të përbashkët "përplasem" në gishtin e madh) është e karakterizuar nga një të konsiderueshme gishtin diversion I drejt gishti i vogël në zhvillim normalisht gjatë, gradualisht dhe në mënyrë të qëndrueshme deformimeve këmbë.


  Pavarësisht shumëllojshmëri të opsioneve me ndryshimet individuale, dmth dhimbje dhe maloruhlyvist MOLOTKOPODIBNOYI II blisters gisht, gunga, drithërat, inflamacion dhe të tjerët - ndoshta më të rëndësishme kockave devijim metatarsal, për të cilën unë bashkangjitur një gisht për të midline, në këmbë drejtim të kundërt. Ky rezultat kockëmadh (exostosis, ekzofit, osteophyte) - shpesh të referuara në jetën e përditshme "përplasem ndalesa" apo "gropë ndalesa" në kokë unë metatarsal kockë në bazën e gishtit nuk mund të jetë shumë e madhe. Kjo humbje e elasticitetit të këmbës (lëvizshmërisë, kockat displaceability këmbë), elasticitetin e këmbë si një kompleks të vetëm arkitektonike me tërthor dhe harqe gjatësore të detyrueshme.

  Nuk është në rritje "rasplastannost" Kockat këmbë të tij - fyell - larg dhe tërthor harqe, në fakt, është një faktor i madh në rrëzë të shtrembëruar që pengon ecjen normale: në rritje dhimbje në thembra të bëhet intolerant.


  Shkaqet e hallux valgus («farë", "kone" në këmbët e tyre)

  Shkaqet e valgus hallux deri në fund të paqarta, por vuri në dukje se një rol të rëndësishëm në zhvillimin e gjenetikës luajnë një sëmundje dhe endokrin përçarje (rastësisht aktivisht ecën sëmundje të gjatë menopauzës). Shpesh një familjes vajzat gropë trashëgojnë nga nëna ime apo gjyshja.

  Harqet e tërthor, të cilat shpesh janë të lindura, konsiderohet gjithashtu një faktor rreziku.

  Nëse ka një problem të tillë sa më parë, është e rëndësishme për të apeluar në pedikyrist. Sot ka shumë mënyra për të ndihmuar të ndaluar zhvillimin e sëmundjes. Ka pajisje të veçanta të tilla si insoles që mbështesin harkun e këmbë në pozicionin e duhur dhe në këtë mënyrë të lehtësojnë ngarkimit kur duke ecur. Shtrojë veçantë duhet të zgjidhen vetëm me rekomandim të mjekut, si produkte me cilësi të dobët mund të dëmtojë.
  Përveç kësaj, njerëzit e tjerë duhet të përdorin insoles rregullisht, të tjerët vetëm në ngarkesa të gjata. Duke mbështetur trajtime të tjera përfshijnë stërvitje të veçantë të sheshtë, masazh dhe terapi fizike.

  Shkaku i "gunga" janë edhe mbipeshë, e cila ushtron presion mbi këmbë, duke i bërë ata më e dendur. Kequshqyerja nuk ka gjasa të çojë në gjë e shëmtuar e këmbë, por mund të përkeqësojnë situatën. Kripë tepërt, sheqer, yndyrë dhe mish të dëmshme për nyje. Dietë të dobishme të qumështit dhe ushqime të pasura me vitaminë E (vaj, arra, peshk).


  Parandalimi "farë", "kone" në këmbët e tyre


  "Bones" nuk mund vetëm të jetë i programuar gjenetikisht, por e fituar. Arsyeja për atë - dhimbje të pakëndshme apo këpucë të papërshtatshme size. Podiatrists nuk janë veçanërisht të dhënë takë të lartë dhe gishtërinjtë mprehta. Në këto këpucë ngarkesës është e shpërndarë në mënyrë të pabarabartë, veçanërisht në forefoot, duke rezultuar në deformim të zonës dhe osteoarthritis përbashkët të gishtit.

  Duke u bërë një viktimë e zonjat modës me rrezik më i plotë që lë pas dore thembrat.

  Zgjedhja më e mirë për çdo ditë - këpucë me majë këmbe rrumbullakosura, thembër jo më të lartë se katër centimetra dhe fleksibël jastëk mjaft mirë dhe i vetëm të trasha. Atlete këpucë si këpucë rastësor gjithashtu jo i përshtatshëm - ata kanë nevojë për të ushtruar, dhe më shumë. Në shtëpi ajo është e dobishme për të shkuar zbathur.


  Trajtimit "farë", "kone", në këmbët e tyre (hallux valgus)

  Mjekësisë tradicionale

  Shumë gra janë të gatshëm të vetëm kockat gënjeshtër, vetëm për të hequr qafe të urryer "kockat". Paketa e rodhe lë me terpentinë, lë grimcuar e lakër, qepë, rrjetë yodovye, masazh dhe dush të ngrohtë këmbë me sode buke dhe barishte - jo një arsenal të plotë të teknikave të përdorura në një luftë të pabarabartë.

  Për fat të keq, këto procedura vetëm në kohë të reduktuar inflamacion dhe dhimbje, por nuk e zgjidh problemin kryesor - të deformimit të përbashkët. Megjithatë, gratë vazhdojnë të besojnë në fuqinë e mrekullueshme të mjekësisë alternative dhe të provoni një për një, receta më absurde dhe shumë të rrezikshme (për shembull, bien dakord për të 06:55 pokolachyvat për "shyshtsi" çekiç druri).

  Pajisje ortopedike

  Këto përfshijnë insoles, insoles dhe rollers silikoni interdigital e cila është futur në mes gishtat parë dhe të dytë (në sajë të tyre një këmbë pak të theksuara) dhe proofreaders gisht që vënë brenda natës. Bravo e fundit që mbajnë në pozitën e drejtë, mos i lejuar ata të largohen.

  Në luftën kundër gjë e shëmtuar progresiv i këmbës duke përdorur një bashkues (Kuadrat gjerë elastik për harkun ndër-gungë), të cilat, megjithatë, nuk mund të vishen në të gjitha kohët, si ajo prepyats-tvuet qarkullim normal. Nuk janë pads të veçantë - gomave, duke krijuar një barrierë të rehatshme në mes të këmbëve deformuara dhe këpucë. Kjo lehtëson pacientin dhe lejon armiqësohet një zgjidhje radikale.

  Kirurgji « farë "," kone "në këmbët e tyre (hallux valgus)

  Kirurgji parë për të hequr e "gunga" ishin barbare, kirurgët thjesht spylyuvaly kreu i kockave metatarsal. Më vonë RR kirurg rus

  Rrezikshme propozoi një metodë, për fat të keq, disa përdorim ortopedik atë për këtë ditë. Kuptimi i operacionit është që pacienti është hequr krejtësisht i dalë kockave metatarsal kokë. Si rezultat, thumb humbet kontaktin me këmbë dhe e mban vetëm indet e buta. Edhe pse aftësia për të ecin njerëzit mbahen, transaksioni është në thelb trajton dhe plagosë njerëzit.

  Revolucionar dhe efektive

  Kjo është një operacionet krejtësisht të reja që lejojnë pacientëve të nesërmen pas operacionit të ecin, dhe tre ose katër ditë - shkarkohet nga spitali. Ndryshe nga metodat e përshkruara këtu përdorin një qasje gjithëpërfshirëse.

  Në të kaluarën heqjen e "gunga" nëpërmjet trysantymetrovyh tendons prerë të lëvizur të formuar harkun tërthor e këmbë dhe në këtë mënyrë të zvogëlojë banesë. Dhe e gjithë kjo pa kockave rrethore gishtat! Megjithatë, asnjë suva dhe paterica nuk janë të nevojshme. Në raste të avancuara pa osteotomy (kryqëzimin e kockave) nuk vdesin rregulluar mënyrë modës së vjetër - hala dhe helika të vogla që pastaj të merrni janë të nevojshme. Një javë më vonë, pacientët mund të shkojnë në shtëpi. Duke jetën normale që ata të kthehen në një muaj e gjysmë pas operacionit. Njëzet vjet përvojë globale në transaksione të ngjashme tregoi se rezultatet e shkëlqyera dhe të mira mund të arrijë më shumë se 90% të pacientëve.

  Rikthim në respektimin e rreptë të lindin.

  Informacion nga artikullin "Fingers fan:" Kockat "," gunga "në deformim këmbët, këpucë me majë"