Mjekimi i tuberkulozit


 • Simptomat
 • Diagnozë
 • Mjekimi i tuberkulozit
 • Infeksion latent
 • Parandalimi i TB
 • Komunikimi Kultura

 • Simptomat

  Simptomat e tuberkulozit janë: konstante
  temperaturë të lartë (nuk sipër 38S), dhimbje koke, humbje peshe,
  mungesa e oreksit, kollitjes (si e thatë dhe me gëlbazë me gjak në
  pështymë), gulçim, djersitje natën. Ka swings humor,
  nervozizëm, ulur performancën.

  Mund të ndodhë vetëm
  2/1 e simptomeve, ajo nuk do domosdoshmërisht kollë. Prandaj,
  dukuri e një nga këto simptoma nuk e rekomandojmë
  trajtim i vetëm, por për të parë një mjek në kohë të
  të jetë e mundur për të diagnostikuar tuberkulozin dhe fillimet e saj në kohë

  trajtim.


  Diagnozë

  Një test i thjeshtë për tuberkulozin - reagim
  Test. 72 orë pas Testi Mantoux mund të përcaktojë nëse
  Trupi infeksion TB. Megjithatë, kjo metodë është shumë e
  Saktësia ulët.

  Shpifjeve nën mikroskop gjithashtu mund të jetë një pikë referimi:
  Mycobacterium tuberculosis është ngatërruar lehtësisht me llojet e tjera të baktereve dhe
  të bëjë një diagnozë të gabuar.

  Mbjellja e pështymë shpesh ndihmon për të diagnostikuar TB, por
  Bakteret TB "rriten" nuk është gjithmonë kështu, dhe ka një
  Rreziku i analizave të rreme negative.

  Më shpesh, për shkak të mungesës së një më të mirë, për të kontrolluar për TB duke përdorur konvencionale X-ray ekzaminim të mushkërive dhe pacientit.


  Në një klinikë të specializuar mund të bëhet për të përcaktuar titrin e antitrupave
  tuberkulozi. Kjo metodë mund të zbulojë praninë e imunitetit të
  tuberkulozi dhe të përcaktojë nëse vaksinimi efektive bërë.
  Besueshmëria - rreth 75%.

  Metoda më modern - PCR (reaksion zinxhir polimeraza). Kjo
  Diagnoza e ADN kur analiza pështymë e pacientit është marrë. Rezultat
  mund të gjendet pas 3 ditësh origjinalitetit - 95-100%.


  Mjekimi i tuberkulozit

  Trajtoj
  TB nuk mund të jetë në mënyrë të pavarur - me pranimin pakontrolluar
  droga në bacilare (tuberkulozi Mycobacterium) Koch-së zhvillon
  Rezistenca drogës dhe kurë TB është shumë më e

  më e vështirë.

  Trajtimi i normal (të ndjeshëm ndaj barnave) Tuberkulozi nuk është
  më pak se 6 muaj, dhe nganjëherë të zvarritet për 2 vjet. Për ndalimin e infeksionit
  Terapia duhet të bëhet në mënyrë sistematike, pa një pauzë, atëherë nuk ka tuberkulozi
  në gjendje të përparojë.

  Kur tuberkulozi zbuluar, pacienti është vendosur në një spital ku ai
  shpenzon rreth dy muaj - gjatë së cilës kohë ndalon aktiv
  Alokimi bakteret TB. Kur pacienti pushon të jetë
  një kërcënim për shëndetin e të tjerëve, trajtim ambulator zgjat tion.

  Trajtim TB zakonisht kryhet një skemë të caktuar, atë
  përfshin drogat si izoniacid, rifampicin, pirazinamid,

  stretomocinë dhe ethambutol. Doktori zgjedh kombinimin individual
  droga që pacienti duhet të merren 2-3
  muaj të trajtimit të zhvillohet në një spital.

  Nëse pas kësaj
  Trajtimi kohë nuk ka sjellë efektin e dëshiruar ose efekti është shumë i dobët,
  se infeksionet e shkaktuara rezistente të një droge të caktuar,
  kimioterapia rishikuar sipas rastit. Në raste të tilla,
  zëvendësohet nga një ose më shumë drogë apo ndryshimin e mënyrës ata e
  Administrata (intravenoz, mbytje).

  Nëse, përkundrazi, pas 2-3
  muaj plotësim vërejtur efekte pozitive për
  4 muajt e ardhshëm të përshkruara vetëm isoniazid dhe rifampicin.

  Nga
  Fundi i trajtimit pacienti përsëri kalon testet dhe nëse coli
  Koch do të gjenden, pastaj u zhvendos në tuberkulozi
  MDR.

  Trajtimi i formave të drogës-rezistente të tuberkulozit vonuar me vite.
  Në varësi të cilën droga bakteret rezistente
  tuberkulozit, droga kryesore (isoniazid, rifampicin) është shtuar
  të ashtuquajturat droga e dytë-line - ofloxacin, kapriomitsin,
  Ethionamidum, cycloserine, Pasco.

  Droga e dytë-line janë shumë më të shtrenjtë se
  Mjekësi konvencionale për trajtimin e TB dhe ata mund të kushtojë rreth 10
  000 $. Merrni këto barna mund të jetë po aq i ndërlikuar, apo jo

  efekt.

  Kirurgji për trajtimin e tuberkulozit përdorur rrallë sepse efektiviteti i saj është shumë i ulët.

  Më parë një pjesë integrale e trajtimin e tuberkulozit ishte një trajtim spa. Në ditët e sotme trajtim në sanatoriume
  është vetëm një mjet shtesë të kontrollit të sëmundjes.

  Por nëse
  pacienti refuzon shtrimin në spital kur ajo me të vërtetë
  institucion i nevojshëm mjekësor ka të drejtë t'i drejtohet në gjykatë
  pacienti për trajtim të detyrueshëm në klinikat TB. Kjo
  praktikë është përdorur gjerësisht për të trajtuar pacientët dhe i papërgjegjshëm
  shëndetin e kombit.

  Me rëndësi të madhe në trajtimin e sëmundjes është të ushqyerit e duhur.

  Racion
  pacienti duhet të përfshijë mish, peshk, perime dhe fruta. Alkool
  dhe pirja e duhanit është e kundërindikuar në mënyrë rigoroze.

  Që nga viti pacienti shpesh humbet
  oreks tuberkulozi është e rekomanduar për të ngrënë ushqime
  pasur me vitamina, të cilat kanë aftësinë për të nxeh oreksin: ekstrakt
  hips, vaj peshku, kos, kefir.


  Infeksion latent

  Nëse
  njeri ka një imunitet të fortë pas infeksionit ajo nuk është e
  i sëmurë menjëherë, por është pothuajse i shëndetshëm, edhe pse infeksionit
  mbetet në trup. Kështu që mund të zgjasë një jetës dhe
  kurrë të rezultojë në tuberkulozi.

  Shtysë për zhvillimin e tuberkulozit mund të shërbejë për një shumë të stresit,

  mungesa e ushqimit, binges gjata. Shumica e njerëzve nuk e bëjnë edhe
  duke dyshuar në e tij të bacileve gungë trup. Pra, të përpiqen për të mbajtur gjithmonë shëndeti juaj është normale që vetë faktin
  vetë do të luftuar sëmundjen.

  Mund të
  i qetë, të ftohtë të përbashkët shkakton imunitet të ulët, por kjo
  të mjaftueshme për të filluar tuberkulozin. Që të filloni të gungë bacil
  shumohen, dobësimin e imunitetit duhet të jetë e gjatë dhe e kombinuar
  nga kushtet e këqija të jetesës - ushqim të cilësisë së dobët, mungesa e freskët
  ajrit, punë e vështirë në zonat e kontaminuara.


  Parandalimi i TB

  Tuberkulozi - një sëmundje e varfërisë dhe
  kushte johigjienik.

  Për të mbrojtur veten nga kjo sëmundje, ju duhet të kujdeset për
  Imuniteti - një sistem i fortë imunitar i vetëm mund
  mposhtur bacil gungë, dhe nëse prekje. Për të kanë imunitet
  përballimin e sëmundjes, keni nevojë për cilësi të lartë dhe ushqim të larmishëm,
  marrë vitamina, një shumë të ecin dhe të bëni ndonjë sport.

  Rol kryesor në përhapjen e tuberkulozit të drogës-rezistente
  luajnë burgu. Trajtimi i të burgosurve shpesh kryhen gabimisht ose
  shumica e pacientëve të marrë medikamente siç duhet dhe si pasojë e tuberkulozit
  Multidrug-rezistente të shpërndara në
  në mënyrë eksponenciale.

  Pasi në ajër, bacil gungë mund të mbijetojë për 10

  ditë - për shembull, në pluhur të rrugës. Por në mungesë të diellit
  Bakteret jetojnë shumë më gjatë - disa muaj.

  Ju vetëm mund të infektohen nga inhalimi i ajrit, i cili përmban
  pikëza mikroskopike të vogla të pështymës dhe pacientit mukozë. Nuk do të jetë
  infeksion apo jo - varet se sa bakteret merr në
  mushkëritë, trupi mund të shtypur ato apo jo.

  Nëse një kohë të gjatë
  jetë në të njëjtën dhomë me një pacient infektuar me rritjen rrezikut
  në kohë - e cila është arsyeja pse kështu "blooms" e tuberkulozit në burgje. Më keq
  dhomë të ventiluar, më bakteret mbeten në ajër.

  Ju nuk mund të bëhet i pacientëve të infektuar me një shtrëngim duarsh nga rruga.

  Por në
  dhomë ku ajri është pothuajse i palëvizshëm, kontakti i prekshëm dhe
  përdorim të përbashkët rrezikun sende shtëpiake rritje
  infeksion.

  Një person mund të merrni të sëmurë me TB të hahet qumësht nga lopët
  Pacientët TB. Ne rekomandojmë: mos e blej qumësht "në
  amvise "të cilët tregtisë në zonat jo të mbajtura për tregtim - ata
  Produkt nuk është sanitare dhe kontrolli epidemiologjike dhe jo
  ju garanton sigurinë e produkteve të tyre.


  Komunikimi Kultura

  Nëse dikush që është dikush kush
  tuberkulozi Të jetë tolerant e të.
  Njeriu ndoshta vuan
  ajo që të gjithë rreth sharahayutsya anë, ai mezi kashlyane.

  Sigurisht, të gjithë ne tmerrësisht i sëmurë me tuberkuloz, por ne duhet të kujtojmë se
  Personi normal të ndërgjegjshëm kurrë nuk do të shfaqet në
  shoqëri, duke e ditur se i rrezikshëm për të tjerët. Prandaj, pacientët të cilët
  duke punuar apo studiuar me të tjerët, më shumë gjasa, nuk mund askush
  Infektojnë.

  Shumë shpesh njerëzit edhe pas trajtimit të suksesshëm të sëmundjes
  shumë vite të vuajtur marrëdhënie padrejtësisht neveri e të tjerëve.

  Sigurisht, neveri natyrore dhe frika e kontraktimit askund
  të fshehur, por në qoftë se ju ka ndodhur që të bisedoni me dikë që ishte i sëmurë
  TB ende këshilluar që të përpiqen për të gjetur një
  forcë për të treguar qëndrimin e tij për të dhe sëmundja e tij ish-nuk ka

  ajo dëmtojë qëndrimin e tij.

  Informacion nga artikullin "Mjekimi i tuberkulozit."