Mjekimi i plagëve


 • Ndihmë me lëndime
 • Mjekimi i plagëve në shtëpi

 • Ndihmë me lëndime

  Plagët janë të prerë, shqyer-bllokuar, goditje me thikë, armë zjarri, djegiet, kafshuar. Përveç kësaj, në gjoks dhe bark mund të jetë plagë nepronykayuchi dhe zhbirues në gjoks ose në zgavrën e barkut (veçanërisht të rrezikshme janë këto vende plagët me thikë). Plagët e kafshuar zakonisht të shëruar dobët dhe infeksion i rrezikshëm me egërsi.

  Shumica e zonave të kërkojë plagosje viktimën në një institucion mjekësor. Vetëm plagë të vogla sipërfaqësore në insistimin e viktimës mund të trajtohen në shtëpi.

  Në mënyrë tipike, gjakderdhje plagë vërejtur intensitet të ndryshme.

  Prandaj, duke ofruar ndihmën e parë, para së gjithash, për të ndaluar gjakderdhje.

  Kur arterial gjakderdhje të gjakut të kuqe të ndritshme, qëndron jet elastike impuls (rrjedhin). Në rast të gjakderdhjes së rëndë në dorë ose parakrah, duhet të jetë e mundur për të bëj bërryl; gjakderdhje në këmbë dhe këmbë të ulët - përkulem këmbën në gju (maksimal). Kur arterial gjakderdhje kofshë - kapëse për ndaljen e gjakut (kthesë) në këmbë poshtë ijë; mbi supe - parzmore (kthesë) mu nën shpatullën përbashkët.

  Kur venoz lumë gjaku gjakderdhje rrjedh në mënyrë të barabartë të errët ose pothuajse i zi. Për të ndaluar këtë gjakderdhje të mjaftueshme për të rritur gjymtyrë maksimale dhe imponojë të shtrënguar (shtyn) fashë.


  Pas ndalimin e gjakderdhje plagë edges si të mundshëm zgjidhjeje yndyrat jodit apo yodonata, ose zgjidhje 1% e gjelbër të shkëlqyer (bojë jeshile), mbuluar me plagë garzë ose një peshqir të pastër leckë dhe aplikoni një fashë fashë, një pjesë e materies, rrip etj

  Në ofrimin e ndihmës së parë në rast të lëndimit absolutisht nuk mund të:

 • Ujitur plagën;
 • Ekstrakt ndonjë trupave të huaj;
 • Vënë në plagë leshi ngjyhet në jod.
 • Në raste urgjente, ju mund të marrë një pjesë në leckë të pastër (një shami, një pjesë të një këmishë, etj), e vënë atë në plagë dhe në mënyrë të vendosur shtypni dorën mbajtjen e kështu të gjithë transportit e të objektit.


  Mjekimi i plagëve në shtëpi

  Larë Morning 3% peroksid hidrogjeni zgjidhje, rroba sterile me kujdes të thatë për të procesit plagën edges jod ose bojë të gjelbër dhe të shërohen edges mirë zblyzyvshy plagë, disa shirita të ngushtë të konvencionale (jo baktericid) suva të gjithë plagë. Boshllëqet në mes të strips trajtojë përditshme 2-3 herë bojë përditshme e gjelbër. Trajtohen në mënyrë më të mirë për të mbajtur plagën e hapur. Në fytyrën e një emërtim të tillë duhet të pushojë 5-6 ditë, 7-8 ditë diku tjetër. Ne trajtimin e plagës lagësht nuk mund.

  On abrasions apo plagë të vogla djegur (Në blisters pushim apo shkëputje të lëkurës) është mirë të vënë u ashtuquajtura tre-shtresa fashë (tre pjesë të barabarta Madhësia e fashë garzë ose mbivendosur mbi njëri-tjetrin), lagur me një zgjidhje të furatsillina (1 tavolinë.

  pound furatsillina, derdh një sasi të vogël të ujit të nxehtë, të shpërndajë dhe derdh një gjysmë gotë me ujë të ftohtë për të). Ky patch duhet prybyntuvaty. Nën këtë plagë salcë mirë dhe thahet shërim të shpejtë. Fashë është prisyhaet zakonisht për të hapur plagë dhe nuk është e nevojshme, ajo do të lëvizin larg nga plaga si ajo është shërim. Nëse fashë merr lagësht, ju duhet për të ndryshuar atë të nesërmen, pa hequr, pozicionimin dhe prodhues fusha.

  Plagët nuk më pëlqejnë (dhe mikrobet - në të kundërtën) FA SHAT trasha. Më e vogël për dressings plagë, më mirë dhe më shpejt ajo do të shërohet.

  Kujdesi i plagëve me sutures.

  Bazuar në sa më sipër, në vijim është më e mirë për të mbajtur plagën e hapur, duke i trajtuar ato 2-3 herë në ditë zgjidhje e shkëlqyer e gjelbër, deri në heqjen e qepje.
  Kjo nuk është për të thith plagën.

  Kujdesi plagët purulent. Plagët ekzemë oozing duhet të lidhë deri çdo ditë dhe ndonjëherë disa herë në ditë dressings si lagësht dhe ndotja. Në këtë periudhë fashë më mirë me një furatsillina zgjidhje dhe zgjidhjen hypertonic në 1: 1 me ujë ose ointments (Levosin, levomykol etj). Shumë mirë 2-3 herë në javë për të larë plagën, plaga njomet zgjidhje pak të ngrohtë rozë e Permanganat kalium (nëse plaga është e madhe, heq pjesën e prekur të trupit në një enë me një zgjidhje të Permanganat kalium); leckë garzë sterile, me shkumë sapuni ekonomik 72% sapun (kozmetike sapun kundërindikuar për shkak të pranisë së një aditivëve parfum që shkaktojnë alergji), butësisht larë sipërfaqe plagë; pastaj pije me një pjesë të re të zgjidhjes sapun të Permanganat kalium.

  Atëherë plagë të thatë leckë steril dhe aplikoni një fashë të ilaçeve mësipërme.

  Ju nuk mund të vendosë në një fashë të hapur plagë me krem ​​Vishnevsky!

  Në periudhën e shërimit plagë kur ajo më nuk merr lagësht dhe fillon për të mbyllur edges, plagë lagësht nuk mund të salcë bëhen një herë në dy ose tri ditë e fashë me vaj erëkëndëshëm shpjegueshëm apo solkoserilovuyu, aktovehinovuyu melhem dhe vynylyn etj

  Në të gjitha rastet e dyshimit gjithmonë të kërkojë këshilla nga një kirurg.

  Informacion nga artikullin "Kujdesi për pacientët të cilët kanë plagë."