Mjekimi mjetet juridike popullore lyablioza


 • Lyablioz
 • Përdorimi i mjeteve juridike popullore në trajtimin e giardiasis

 • Lyablioz

  Giardiasis - një infeksion ljamblii ndodhin në formë parazytonosiystva,
  dhe si disfunksion zorreve.

  Patogjen - lamblia intestinalis (Giardia lamblia) - i referohet thjeshtë.
  Nuk është në formën e parasite dhe tsystnomu format. Forma vegjetative parazit
  në zorrë e vogël, poshtë në të trasha, formimin cysts ndarë
  në feces në mjedis.


  Burimi i infeksionit është njeri invazirovannyy ljamblii.
  Cysts Giardia excreted në feces dhe mund të ruhet për një kohë të gjatë në pjesën e jashtme
  mjedis. Në feces lagësht ruhen deri në 3 javë, dhe në ujë - deri në 2 muaj, ata janë rezistente

  klor (ne nje koncentrim prej 1 mg / l cysts janë vrare vetëm pas 72 orë). Gllabërim
  me ujë nga disa për 10 cysts po çojnë në zhvillimin e infektimi të njerëzve.
  Shumica shpërthimet e giardiasis është uji në natyrë.
  Transmetim
  mund të kryhen nëpërmjet ushqimit, e cila cysts lamblia dyqan
  Qëndrueshmëria e 6 orë deri në 2 ditë. Dhe transmetimi i mundur nga personi në person.
  Kjo mënyrë e infeksionit është veçanërisht i përhapur në qendrat e kujdesit ditor,
  ku invazuvannya ljamblii shumë më e lartë se në mesin e të rriturit.

  Giardiasis - një sëmundje e duarve të pista. Prandaj, në qoftë se ju nuk doni tuaj
  Fëmijët që vuajnë giardiasis - mësohet tyre për të larë duart e tyre shpesh.


  Në meshkujt homoseksualë giardiasis mund të transmetohet seksualisht. Manifestimet e giardiasis është kryesisht për shkak të përkeqësimit të përthithjes yndyrë,
  karbohidratet dhe vitamina. Ljamblii nuk mund të jetë shkaku i çrregullimeve të rënda të mëlçisë, holetsistoholanhitov
  (Për shkak diskinezi ljamblii vrerit kontribuon vetëm layering
  Sekondare bakteriale infeksion) lezione te sistemit nervor. Shumica e giardiasis infektuara ndodh pa asnjë simptomë.

  Periudha e inkubacionit zgjat 1 deri në 3 javë. Sëmundja mund të fillojnë
  Shfaqja akut i holluar me ujë të lëngshme e karrige pa ndonjë përzierje e mukusit dhe gjak. Karrige

  erë, papastërtitë noton në sipërfaqe të yndyrë. Keni dhimbje në
  Rajoni epigastrike. Prodhojnë sasi të mëdha të gazit që fryn zorrë,
  gromësij. Nuk keni humbje e oreksit,
  të përzier, të vjella mund të jenë, në disa pacientë temperatura ngrihet pak
  trup. Kjo fazë zgjat 5-7 ditë giardiasis.

  Shumica e simptomave të sëmundjes zhduken vetvetiu brenda 1-4 javësh
  dhe sëmundja bëhet kronike, të cilat shfaqet periodikisht
  bloating, dhimbje në rajonin epigastrike, nganjëherë mund të jetë i rrallë
  karrige. Shenjat tipike të vitaminës A mangësi - lëkurë të zbehtë, blu
  nën sytë mund be'll vini në qoshet e gojës, skuqje të lëkurës alergjik.


  Përdorimi i mjeteve juridike popullore në trajtimin e giardiasis


  Trajtimi i mjeteve juridike popullore giardiasis është shumë e rëndësishme për të ndjekur dietë.
  Ljamblii shumohen në mënyrë të përkryer të ëmbël në mjedis dhe ndjenja të këqija në
  acid. Prandaj, trajtimi i giardiasis është e rëndësishme për të përjashtuar të ëmbël, dhe ushqim
  pidkyslyaty. Për acidifikimin çdo ditë për të ngrënë qumësht i thartuar
  produkteve, mish (jo suxhuk, të tilla si mish).

  Mirë për të bërë tyubazh (procedurë larje). Fëmijët tyubazh
  kryhet me ujë mineral (numri Essentuki 17).

  Në trajtimin e mjeteve juridike popullore giardiasis përdorur një nga recetave nizherekomendovannyh:

 • Merrni rrikë qull me miell misri dhe hudhër në pjesë të barabarta.

  Çerek
  filxhan përzierje shtoni 0,5 litra vodka, këmbëngulin 10 ditë. Tendosje.
  Merrni 1 lugë gjelle 2-3 herë në ditë 20 minuta para ngrënies,
  i holluar me pak ujë.
 • Lule Helichrysum, rrënjët konfuze Comarum bar,
  nenexhik barishte - në mënyrë të barabartë. Përgatitja: koleksion 2 lugë pour 0,5
  l. ujë të vluar, të lënë gjatë natës në një termos. Merrni 1 / 3-1 / 2 filxhan 3-4
  herë në ditë. Kursi i trajtimit - 1-2 muaj.
 • bar
  Repeshko, bari celandine, buds thupër, verr kone, rrënjë
  Burnet, centaury bar - në mënyrë të barabartë. Përgatitja: 2 tablespoons
  koleksion lugë pour 0,5 litra ujë të vluar, të lënë gjatë natës në një termos. Pranoj

  1 / 3-1 / 2 filxhan 3-4 herë në ditë. Kursi i trajtimit - 1-2 muaj.
 • veshka
  thupër, bari, yarrow, bar celandine, rrënjë luleradhiqe, bar
  nenexhik - në mënyrë të barabartë. Përgatitja: koleksion 2 lugë pour 0,5 litra
  ujë të vluar, të lënë gjatë natës në një termos. Merrni 1 / 3-1 / 2 filxhan 3-4
  herë në ditë. Kursi i trajtimit - 1-2 muaj.
 • Për fëmijët është e rekomanduar për të përgatitur infusions dhe decoctions në dozën e ardhshme të përditshme
  Mbledhja e thatë medicinale: 1 vit - 1/2 - 1 orë lugë, 1 deri në 3 vjet - 1 orë..
  lugë, 3 deri në 6 vjet - 1 lugë ëmbëlsirë, 6 deri në 10 vjet - 1 tbsp. lugë mbi
  10 vjet dhe të rriturit - 2 tbsp. koleksion lugë.

  Collection i bimeve mund të përdoren në kombinim me të ilaçeve të tjera.

  Para se të pranojë një koleksion të veçantë, dua të lexoni contraindications
  të bimëve që janë pjesë e këtij koleksioni të Herbalist.

  Para se të përdorni recetë, konsultohuni me një specialist.
  Informacion nga artikullin "Giardiasis".