Mjekimi kropyvyanky mjetet juridike popullore


 • Urtikaria, shkaqet urtikaria
 • Mjetet juridike popullore trajtim

 • Urtikaria, shkaqet urtikaria

  Urtikaria - një lloj reaksion alergjik të lëkurës i menjëhershëm, të cilat mund të shkaktohen nga faktorë të ndryshëm të brendshëm dhe të jashtëm. Sëmundja është përhapur. Pasi urtikaria astma është e dyta në shpërndarjen e frekuencave dhe mund të ndodhë në çdo moshë.

  Shpërthimet në krapinnitse për shkak të rritjen e permeabilitetit kapilar dhe edema hapësirë ​​akute okolososudistoho. Kjo është për shkak të lirimit të trupit (në përgjigje të futjes së alergjen) substancave biologjikisht aktive (histamine, serotonin, etj).  Urtikaria mund të zhvillohet kur të hyjnë proteina të huaja, serum terapeutik, qumësht, vaksinat pas transfuzionit të gjakut. Shkaku i sëmundjes mund të jetë kolit, enterit, mëlçisë dhe traktit biliar, sëmundje të veshkave, diabet, etj

  Ka dy lloje të urtikaria, alergjike dhe idiopatike. Forma alergjik ka mekanizëm ymunnolohycheskye formimit, shkakton formë idiopatike nuk është i instaluar.

  Në praktikë, kosheret janë shpesh të klasifikuara në bazë të: ushqim, mjekësi, ngrohjes, etj Shpesh zhvillimi i urtikaria për shkak të mosfunksionim të organeve të brendshme, veçanërisht të mëlçisë (pushtimi hlystyani, inflamacion).

  Tipar kryesor është pamja e koshere në çdo pjesë të lëkurës e shumë skuqje të lëkurës, të ndritshme rozë, shumë itchy, të paturit e një cilësi të dendur dhe konturet e paqartë. Në sfond të ndritshme trëndafili që ka blisters, skuqje të lëkurës të cilat nuk do të zgjasë gjatë (1-2 orë), dhe pastaj ata zhduken. Zakonisht skuqja zgjat disa ditë, por nganjëherë sëmundja zgjat disa muaj. Në periudhën akute, pacientët ankohen për dhimbje koke, gjendje e sëmurë, të dridhura.

  Sëmundje në fëmijët në zhvillimin sfond exudative diatez, tas në yskusstvennykov dhe fëmijët ngopem. Sëmundja mund t'i atribuohet një grupi të alergjive ushqimore.

  Fëmijët urtikaria mund të ndodhë si kafshon kafshëve, foci kronike të infeksionit (grykët, sinusit, etj).

  Në ekzaminim tregoi një numër të madh të nxituar ashpër që organizohet shpejt në tufa e rozë dhe kafe, konik apo formë hemispherical. Në krye të çdo rruzull është një flluskë e vogël (seropapul).

  Lokalizimi i preferuar i elementeve të një shpërthim - mollaqe, trungu, në kullotat e mëdha në gjymtyrë e sipërme. Pacientët janë vazhdimisht të shqetësuar për kruarje të rënda, lëkurë ata zakonisht scratches shfaqen erozionin dhe crusts përgjakshme. Fëmijët shqetësuar, kapriçioz, gjumë humbasin dhe oreks, humbin peshë.

  Ndonjëherë atje diarre dhe të vjella.

  Në raste të rralla, puçrra përhapet në të gjithë trupin dhe gjendjen e pacientëve edhe më keq. Sëmundja zakonisht zgjat 6-7 vjet, por ka raste kur ai bëhet i dermatit atopic kronik. Fëmijët kosheret duhet të jetë në gjendje të dallojë zgjebja, si simptomat janë shumë të ngjashme.

  Mjetet juridike popullore trajtim

  Në trajtimin e urtikaria së pari të përpiqen për të eliminuar alergjen që e ka shkaktuar sëmundjen. Cakto një antihistamine dhe agjentët desensitizing, kalcium shtesë, laxatives dhe diuretics, qymyr druri aktivizuar në doza të mëdha.  Së jashtmi mjetet që të lehtësojë kruhet (zgjidhje e dimedrol salicili acid, zgjidhje alkoolike të mente, etj).

  Në urtikarie akute detyruar nga administrata e me gojë e drogës apo ushqim, ju duhet së pari të caktojë laxatives, sulfate magnezi, vaj pluhur dhe substanca bimore medicinale, përzierjet zorrëve, celandine, kumak zierje, përgatitjet nga algat.


  Mjekësisë tradicionale rekomandon që urtikaria mëposhtëm ilaçe bimor.

  Rrënja e madhësisë Glycyrrhiza glabra e një kokërr 1-2 herë në ditë.

  Karamele mente. Përgatitja infuzion: 2 lugë mendër derdh 300 ml ujë të vluar për 1 orë.

  Merrni 50 ml 3 herë në ditë.

  Shurdhër Hithër (i shurdhër hithër). Ajo është përdorur në koshere në një sallatë të lë të rinj apo si infuzion ose zierje e lule grimcuar në një pluhur. Përgatitja ekstrakte të pjesëve ajrore (1 lugë gjelle për filxhan me ujë të valë). Merrni 1/3 filxhan 3 herë në ditë

  Borzilok. Përgatitja ekstrakt (200 g bimore 2 litra ujë të valë) dhe përdoret për banjot (infuzion derdh në vaskë për larje).

  Veshtull. 1 lugë çaji i lë në gotë me ujë të ftohtë. Insistojnë 12 orë, ikjen. Glass - Doza ditore.

  Rrikë. Lëng rrikë dhe mjaltë të përzier në doza të barabarta. Merrni 1 lugë çaji 3 herë në ditë.  HOPS. 1 lugë gjelle për filxhan me ujë të valë. Merrni 1/3 filxhan 3 herë në ditë.

  Për trajtim lokal (dush, derdhje, qyl, kremra) përdoret decoctions dhe infusions e dushkut (leh), dëllinjë, kamomil, liri (farë), arre (lë), elderberry.


  Thumbues hithër (kështu emrin "koshere") është dhënë në formën e infuzionit: 1 lugë gjelle për çdo 200 ml ujë të valë. Brew çaj dhe pije.

  Zvarrit trumzë. Shkalla e përgatitur infuzion i 2 teaspoons në filxhan me ujë të valë. Mbush 1 ore, thahet. Pini 1/2 filxhan tre herë në ditë.

  Përgatitja taksë: HOPS, balsam limon (bar), sanëz (rhizome).

  Merrni të gjitha komponentët që 20 g grimcuar. 1 lugë gjelle e përzierje, derdh një gotë me ujë të vluar për 1 orë, ikjen. Marrë 1/3 filxhan tre herë në ditë.

  Efekti i mirë në urtikaria jap lëng selino, e cila të marrë 1 lugë gjelle 4-5 herë në ditë. Lëng selino mund të përdoret me sukses për poultices.

  Si një mjet për të ulur tonin e lëkurës duke përdorur supë me bathë (20 g për litër). Aplikoni për fasha apo banjot.

  Rodhe. Used ekstrakt rrënjë rodhe (1 lugë gjelle rrënjë grirë në gotë me ujë të valë).

  Përgatitja taksë: Wort barishte Shën Gjonit - 15 g, lule tansy - 10 g lë tryfoly - 10 g, lule Helichrysum - 20 g nenexhik lë - 5 vjet.

  Të gjitha përzierje, pres. Dy lugë përzierje derdh 300 ml ujë të valë dhe mbush për një orë. Tendosje. Merrni 1/2 filxhan tri herë në ditë para ushqimit.

  Ekstrakt Lulesahati të marrë 30 pika tre herë në ditë.

  Duckweed. Duckweed thata merren në pluhur 1 lugë gjelle 4 herë në ditë (ju mund të jam ose mjaltë).

  Supë me duckweed 1 lugë gjelle njëpasnjëshëm algave në 100 ml ujë të vluar për 30 minuta dhe pini menjëherë.

  Lule bli - 25 g barishte Woodruff - 20 gram arre lë - 5 g, përzierje, pres: Mbledhja. 1 lugë gjelle e përzierje, derdh një gotë me ujë të vluar për 1 orë, ikjen.

  Pini 1 filxhan tri herë në ditë para ushqimit.

  Përgatitja taksë: jargavan lë - 10 gram, pemë gjethe fiku - 10g, rrënjë luleradhiqe - 10 g, rrënjë çikore - 10 g, bar Repeshko - '20 përgatitjes dhe aplikimit, si në recetë e mëparshme.

  Përgatitja taksë: gjethe arre, bari vjollcë trengjyrësh, rrënjë rodhe. Total në mënyrë të barabartë, pres, përzierje. 1 lugë gjelle e përzierje derdh 300 ml ujë të vluar, 1 orë, ikjen. Merrni 1 lugë gjelle 3-4 herë në ditë para ushqimit.

  Informacion nga neni "koshere".