Acne Treatment


 • Cilat janë aspektet shoqërore të sëmundjes?
 • Pra, pse është atje puçrra fytyre të tilla urrejtur?
 • Çfarë mekanizmash që rregullojnë sekretimin e gjëndra dhjamor?
 • Cilat metoda mund të kuruar aknet?
 • Cilat janë aspektet shoqërore të sëmundjes?

  Sipas statistikave, 60-80% e të rinjve të moshës 12 deri në 24 vjet
  puçrra fytyre prirur. Ajo do të duket se ekziston kjo? I zakonshëm
  Fytyre! Megjithatë, ata janë shpesh shkaku i
  ankthi patologjik, dhe në disa raste edhe
  provokojnë zhvillimin e depresionit. Njerëzit që vuajnë nga puçrra fytyre, zakonisht
  kanë vështirësi përshtatjen ndaj mjedisit social, duke përfshirë më i lartë
  Përqindja e të papunëve dhe të vetmuar.

  Prania e blackheads në fytyrën tuaj jep
  Ndikimi nganjëherë aq i fortë në psikikë e djalë apo vajzë që drejton
  përfundimisht të tentimeve për vetëvrasje. Banorët kohët e fundit rinj
  Gjermania bëri një anketë që kishte për qëllim për të përcaktuar efektin
  lëkurë të vetë-vetëdijes për vajzat. Ajo u gjet se prania e
  Lëkura normale të lumtur dhe të ndjehen tërheqëse 75%
  të anketuarit. Megjithatë, vetëm 1,5% e vajzave të lëkurës e të cilit është ekspozuar
  puçrra fytyre, mund të them se ai ishte i njëjtë. Por 35% e tyre
  të ndjehen në depresion, 35% - i pasigurt, dhe 30% - edhe
  i shëmtuar.


  Pra, pse është atje puçrra fytyre të tilla urrejtur?


  Themelor
  Arsyeja është në shkelje të gjëndra dhjamor, të cilat
  gjendet në lëkurën rreth follicles flokët. Ato janë veçanërisht të shumta në
  Personi në ballin, hundë, mjekër dhe gjoks dhe shpinë.
  Kjo është arsyeja pse këto janë puçrra fytyre më të prirur të lëkurës. Ajo
  shfaqet kur gjëndra dhjamor të fillojë prodhimin e sebum
  brenda kufijve normale, dhe përbërja e tij kimike është gjithashtu ndryshon.

  Ajo duhet
  thonë se gjëndra dhjamor përkasin holokrinovomu gjëndra lloji. Kjo
  do të thotë se qeliza që sekretojnë yndyrë, pastaj vdes dhe kthehet në
  peshore me brirë, që vjen nga lumen të gjëndër në sipërfaqe

  lëkurës. Kur shpejtësia fytyre keratinization i qelizave në mënyrë të konsiderueshme
  ngritur, ata nuk kanë kohë për të çliruar kancerin kanal, kanal gojë
  bllokuar, dhe gjëndër akumulon një sasi të madhe të lëkurës
  proshutë. Kështu imazhi i akneve. Ata në asnjë mënyrë nuk mund të tregojnë veten e tyre derisa e tyre
  jo bakteret "zënë".

  Fakti se gjëndër e flokëve -
  favorite fytyre Corynebacterium qëndrimit, e cila në
  Latinisht do të thotë "puçrra fytyre." Riprodhim i saj çon në përçarje
  Integriteti i epiteliale gjëndër bllokimet e IT produkteve aktiv
  Jeta e baktereve, të cilat janë ndërmjetësues të inflamacionit. Dhe në
  proces patologjik mund të përfshijë dy sipërfaqe dhe

  shtresat më të thella të lëkurës, në fakt, e bën të ndryshëm
  foto klinik.


  Çfarë mekanizmash që rregullojnë sekretimin e gjëndra dhjamor?

  Duke folur për përçarje e gjëndra dhjamor dhe problemet me të
  lidhur me këtë, ne nuk të kemi prekur ende pyetjen më të rëndësishme: rregullojnë
  sekrecion i tyre? Ka dy mekanizma për "menaxhimin" e procesit.
  Së pari - neurogjenik. Ne e dimë se shumë mendor dhe nervor
  Sëmundja mund të shoqërohet me rritjen e lëkurës me vaj dhe vegjetativ
  çekuilibër - një lëkurë shoqërues i shpeshtë me vaj.

  Mekanizmi i dytë -
  hormonal. Nga hormonet që stimulojnë sekretim e sebum,
  përfshijnë kortikosteroidet - hormonet e lëvore veshkave, dhe

  androgens dhe progesterone. Efekti i kundërt është i estrogjenit -
  ata pengojnë jashtëqitje dhjamor. Në trupin e një vajze të re gjatë
  Formimi i përmbajtjes ovarian e hormoneve seksuale mashkullore -
  androgens - mund të rritet. Ata ishin funksion shkak të zgjeruara
  gjëndra dhjamor.


  Cilat metoda mund të kuruar aknet?


  Aktualisht, ekzistojnë edhe tretmane efektive për forma të ndryshme
  puçrra fytyre. Në sëmundje të butë fokusi është në
  Kujdesi i duhur të lëkurës, procedurat e rregullta higjienike. Në
  ata rekomandojnë përdorimin e sapun antibacterial,
  spastrim i veçantë dhe gels lëkurës qetësues, kremra, tonics,

  pure ujë-alkool. Zgjedhja e dermatologjike jashtme
  droga mbetet për cosmetologist, për këtë çështje,
  dhe vendimi për procedurat e përshtatshmërisë pilinhovyh. Në këtë
  pacientët duhet gjithashtu të jetë i kujdesshëm në zgjedhjen e
  kozmetike dhe kozmetika është më e mirë për të blerë nga
  duke shënuar «noncomedogenic».

  Trajtimi i formave të moderuara dhe të rënda
  sëmundja kerkon sistem takimesh të farmaceutike, siç
  antibiotikët, hormonet, etj Nëse ka dëshmi gjerësisht
  përdorur edhe trajtime fizike dhe kirurgjikale e puçrra fytyre dhe të tyre
  Efektet. Pra, nuk ka nevojë për dëshpërim, aknet mund të trajtohen në mënyrë efektive.