Pronat medicinale e produkteve të bletëve


 • Polen
 • Pelte mbretërore
 • Beeswax dhe Propolisi

 • Polen

  Polen - Natyra përqendrohen të gjitha të nevojshme për zhvillimin normal të organizmit. Polen Total gjetur në më shumë se pesëdhjetë substancave të ndryshme biologjikisht aktive që kanë një efekt të ndryshme në trupin e njeriut. Në mjekësinë popullore, polen është përdorur si një ilaç pronat shumëpalëshe.
  Recommended pacientët polen anemi, inflamacion të prostatës, impotencë.

  Studimet klinike dhe eksperimentale e pronat medicinale të polenit të tregojë se ai e bën efekt të mirë terapeutik në sëmundjet e mëposhtme:

 • anemi dëmshëm
 • gastrit
 • kolit (inflamacion i zorrës së trashë)
 • kapsllëk
 • hipertensionit
 • neuroses
 • sëmundjet inflamatore të sistemit nervor
 • përdhes
 • çrregullimet e sistemit endokrin
 • Kohët e fundit, shkencëtarët tërhequr një tjetër produkt të prodhuar nga bletët e mjaltit - Ambrosia që bleta polen është përgatitur me të. Perge efektive në një numër të sëmundjeve të traktit gastrointestinal, hepatiti, goiter endemike, atherosclerosis, adenoma e prostatës, nervozizmi, depresioni, pagjumësia, përdhes. Shumë duke zbuluar në veprim dhe pa cerago është efekti i përgjithshëm tonik.


  Pelte mbretërore

  Gjëndra faringut e bletëve punëtore prodhojnë çështje të veçantë vysokozhyvylni çfarë ata mëndë këtë larvë e mitrës të ardhmen.


  Kjo substancë është quajtur edhe pelte mbretërore. Royal bletë pelte përgatitur nga cerago. Për qëllime mjekësore, ajo është marrë nga mbretëresha nezapechatanyy që paraqet bletët në verë, në përzgjedhjen e këtyre femrave.

  Fresh Royal Jelly është një konsistencë verdhë-bardhë lëng i butë, shije të thartë.

  Përbërja kimike e pelte mbretërore është shumë komplekse. Ai përmban ujë 65%, 14-18% të proteinave, 9-19% karbohidratet, yndyrna 1,7-5,7%, faktorët e rritjes, hormonet, minerale, elementët gjurmë, shumë vitamina.

  Pelte mbretërore ka veprim bakteriostatik dhe baktericid. Është shumë e dobishme si një ilaç tonik i rraskapitur dhe debilitated pacientët.

  Rezultate të mira janë marrë në emërimin e pelte mbretërore për fëmijët me ushqim zvogëluar.

  Pelte mbretërore normalizes presionin e gjakut. Një efekt i mirë terapeutik vërejtur pas pectoris dhe infarkt miokardi.

  Pelte Royal është përmirësim në gjendjen e pacientëve me tumore malinje. Besohet se efekt anti-kancer i pelte mbretërore është për shkak të pronave të saj radioaktive.

  Themeluar që pelte mbretërore ka një efekt i dobishëm në disa sëmundjeve mendore që përfshijnë fenomenet e depresionit. Efekti i mirë vërejtur në emërimin e grave të tij me çrregullime mendore gjatë menopauzës.

  Shumica e hulumtuesve vuri në dukje efektet e dobishme të pelte mbretërore në të moshuarit. Ai siguron një efekt të shënuar në lodhje, duke çuar në rritjen e performancës fizike dhe mendore.


  Beeswax dhe Propolisi

  Wax është prodhuar nga gjëndra të veçanta dylli të vendosura në underside e barkut të bletëve të punës. Nuk janë bletët vetëm i ri dylli.

  Beeswax është përdorur në mjekësi. Kjo është pjesë e disa patches, ointments, krem. Lëvizje lëkurën absorbohet mirë dhe i jep një pamje të butë dhe delikate, kështu që ajo është përdorur gjerësisht në mjekësi kozmetike.

  Propolisi është një ngjyrë dhe shije e hidhur ngjitës rrëshinor errët gjelbër, shkarkohet lehtësisht në clumps dhe ka një erë të këndshme specifike erë e thupër.

  Përfundimisht Propolisi bëhet e errët, madje edhe ngjyra e zezë dhe bëhet më e dendur, duke humbur erë. Propolisi burim është substancë rrëshinor mbledhura nga bletët nga bimë të ndryshme.

  Përbërja kimike e Propolisi është komplekse. Ai përmban resins, balsamet, vajra esenciale, NDRYSHME, polen. Propolisi është lehtësisht i tretshëm në alkool dhe ujë të keq.

  Në mjekësinë popullore, propolis ka kohë përdorur si një ilaç për trajtimin e plageve. Ajo ka një veprim të theksuar anestetik lokal.

  Propolisi ka gjithashtu efekt baktericid. Përgatitjet e rekomanduara Propolisi për administrim oral në pneumoni, grykët, dhe madje edhe në trajtimin kompleks të tuberkulozit.

  Propolisovaya krem ​​i përgatitur me vaj vazelinë, e rekomanduar për mbytje në proceset inflamatore në traktin e sipërm respirator.

  Themeluar që Propolisi forcon smaltin e dhëmbëve, duke parandaluar zhvillimin e kariesit.

  Aktualisht, nuk ka dyshim se të gjitha produktet e prodhuara nga bletët është vlerë e madhe për mjekësinë.

  Helm Bee, mjaltë, mbretërore pelte, beeswax, polen, ambrosia, Propolisi - ilaçe të bukura natyrore. Ata janë duke sfiduar përbërjen e substancave, dhe për këtë arsye kanë një efekt të ndryshme në shumë funksione të trupit të njeriut.

  Me përdorim aftë të gjitha produktet bletësh mund të jenë të dobishme në trajtimin e sëmundjeve të caktuara.

  Informacion nga neni "Apitherapy"