Program arsimor për lentet e kontaktit


 • Çfarë është veshin
 • Lente të Përditshëm
 • Zgjatur veshur lente Mode
 • Kur shokët asnjë marrëveshje
 • Zgjedhja e profesionistëve
 • Lente kundër astigmatizëm
 • Kjo duket për të marrë lentet e kontaktit më të lehtë se kurrë, nuk është e syze, të cilat kanë të vuajnë për orë të tëra, picking up kornizë. Megjithatë, kur është fjala për të vizituar mjekun e syve, ne të bëhet i shqetësuar ... Sytë shpërndaj i diversitetit dhe konsulent konfuz kushte të arsyeshme, emrat e firmave dhe materiale.


  Çfarë është veshin

  Tani tregu rus i lentet e kontaktit më shumë se e mjaftueshme. Më e famshme: Johnson Johnson, Vizioni Care, CIBA Vision, Bausch Lomb, Maxima.

  Pothuajse të gjitha prej tyre ofrojnë një linjë të plotë - nga një ditë në regjimin e zgjatur veshin lente.

  Nga rruga, një ditë (e disponueshme) lente dhe ato që mund të vishen pa hequr janë drejtimet prioritare të prodhuesit kryesorë të kërkimit shkencor. "Daily" të tërhequr konsumatorët për lehtësinë e tyre - "vënë hiqet, hedhur", "afat-luajtur" - që "vënë dhe të harrojmë."


  Lente të Përditshëm

  Disavantazhi kryesor "schodenok" - mungesa e lagështisë dhe oksigjenit materiale ulët pėrshkueshmėrisė. Prandaj, prodhuesit pa pushim trillime humidifiers, "ngulitur" në lente dhe u lirua gjatë ditës, ose, përndryshe, shtoni përbërësit për të ndihmuar në ruajtjen e një lagështi ekzistues.


  Këto lente janë bërë nga materiali Biocompatible që siguron sigurinë e tyre dhe rehati.

  Megjithatë, në vitet e fundit të tregut rus nuk është risi të dëmtuara "schodenok" - më të përparuara janë lëshuar disa vjet më parë «Fokus përditshmet All Day Comfort», «1-Dita Acuvue Moist» dhe «Maxima 1-Day».

  "Daily" - më i shtrenjtë në treg me lente. Kjo është arsyeja pse mjekët shpesh nuk ofrojnë pacientëve të tyre një provoni. Dhe për arsye të mirë. Në fund të fundit, secili nga ne vetëm mund të planifikoni buxhetin tuaj pa ndihmën e mjekëve. "Daily" janë ideale për njerëzit me alergji, ata të cilët zakonisht vesh syzet dhe lentet përdoret vetëm me raste, fëmijët, udhëtarët dhe dembel.

  Këto lente sipas mjekëve - më të sigurta.


  Zgjatur veshur lente Mode

  Lente Më parë i bërë nga një material të quajtur hydrogel - ata gjithmonë kishte për të marrë jashtë në natën dhe të vënë në një zgjidhje dezinfektues, dhe përsëri të vënë në në mëngjes. Të gjitha përpjekjet për të flenë në këto lente përfundoi me dështim - në pacientët chervonily dhe sytë nabryakaly, rrit rrezikun e sëmundjeve të syrit. Ky ishte rezultat i pėrshkueshmėrisė ulët të oksigjenit të hydrogel. Kjo sigurisht që është më e lartë se "schodenok" (që absolutisht nuk mund të fle), por ende i pamjaftueshëm për sytë rehati për një kohë të gjatë.

  Moderne lente gjatë-bixhozit janë bërë nga një material të mirë - hidroxheli silikoni.

  Këto lente kanë pėrshkueshmėrisė të lartë të oksigjenit, e cila lejon për të rritur komoditetin gjatë veshin e vazhdueshme - lente sy në atë "merr frymë".

  Arritjet në të tjera zhvilluesve Silicone Hydrogel kontaktoni lens-- «Acuvue OASYS me Hydraclear Plus». Ajo është e përbërë shtohet ashtuquajturës agjenti i lagësht. Ajo parandalon tharjen e syve dhe në këtë mënyrë rrit lente rehati.

  "Moisturizers dhe breathable" lente mund të vishen pa hequr shtatë ditë, pasi që ata të shkojnë në plehra. Askush nga të lëshuara më parë lentet Hydrogel silikoni hidratues agjentët janë të lirë, kështu që paraqitja e produkteve të reja, do të ngjarë të detyrojë prodhues të tjerë gjithashtu vijnë me diçka lloj.


  Kur shokët asnjë marrëveshje

  Për fat të keq, pavarësisht nga të gjitha risitë dhe shpikjet, unanimitet të plotë midis prodhuesit e lentet e kontaktit dhe ophthalmologists ende.

  Të gjykojë për veten tuaj. Informacion reklamat nga disa prodhues, lente Hydrogel silikoni mund të vishen pa hequr brenda 30 ditëve. Kështu, organizatë vërteton japë leje për një kohë të gjatë i tillë veshur, por mjekët fuqishëm kundër! Modeli i fundit - tashmë u përmend «Acuvue OASYS me Hydraclear Plus» dhe i krahasueshëm me "O2optix", e cila u shfaq pak më herët, i projektuar për veshin e vazhdueshme vetëm për 6-7 ditë. Shih dallimin?

  Mjekët paralajmërojnë se lentet e vazhdueshme veshin më të gjatë se 7 ditë mbushur me komplikacione të rënda (deri në ulcerat corneal).

  Nëse ju jeni tepër dembel për të ndjekur kushtet messing me zgjidhje dhe kontenierë nuk sjellë veten në një gjendje të Gogol-së Vii (nëse unë ndonjëherë do të jetë në gjendje për të rritur çdo mëngjes neprekrasnyy) - blej një "çdo ditë".


  Zgjedhja e profesionistëve

  Nga pamja e lentet e kontaktit fituar të gjitha. Dhe njeriu me syzet nga fëmijëria zadraznennye shokët e klasës jo të mira, dhe njerëzit me shikim shumë të dobët, syzet të cilat shpesh duken të shëmtuar për shkak të trashësisë së xhamit, dhe ata që kalojnë orë vyryachyvsya ekran, dhe sa prej jush.

  Besohet se ulem në kompjuter në lentet e kontaktit shumë më të rehatshme se veshur syzet. Ata blikuyut, dhe fushën e mendimit më shumë.

  Në anën tjetër, përdoruesit e kompjuterit, i veshur me lentet e kontaktit, shpesh ankohen për sytë e thatë. Kjo është për shkak të faktit që njerëzit në kërkim në ekran, keq rreth 3-4 herë më pak se normale. Përveç kësaj, sytë e thatë të ajrit të kondicionuar zyra dhe pluhur Grimcat. Plus avullimi nga sipërfaqja e lente është më e lartë se sipërfaqja e syrit. Aq shumë për "sindromi thatë sy" me ndjenjën e rërës, pluhuri, sytë e djegur. Prandaj, ekspertët rekomandojnë për punë kompjuter lentet veshin që të mbajë lagështi mirë, që është zhvillimet shumë të fundit.

  Jo pamjen më të rehatshme e lentet e kontaktit atletë të fituara (dhe njerëzit që të çojë një jetese aktive).

  Imagjinoni një lojtar futbolli apo syzet biathlonisti ... qesharake! Por lentet e kontaktit ata janë edhe për ballë. Edhe notonin mund të mbajnë lente kontakti. Për më tepër, lente të mbrojtur sytë nga pishina klor ujit. E vetmja gjë në linzonositeli shpend uji rrezik - të dalë pa lente. Në lente uji thjesht mund të "notuar" në sy, dhe të kërkoni për atë në humnerë kaltërosh gjasa të ketë sukses.

  Lentet e kontaktit që mbrojnë sytë nga rrezatimi ultravjollcë, ajo nuk është e pazakontë. Por ndërkohë që edhe prodhuesit nuk mund të vendosë nëse kjo ka kuptim për të bërë elementet materiale UV-filtër apo jo. Për shembull, kompania «Bausch Lomb» ende nuk ka një UV-absorbimit ndonjë lloj një nga lentet e kontaktit prodhuar.

  Kompania beson se lente me UV-Amortizatore nuk ofrojnë sytë absolute e mbrojtjes nga rrezatimi ultravjollcë.


  Lente kundër astigmatizëm

  Kohët e fundit, tregu rus një risi unike - Toric lentet e kontaktit të buta projektuar për të korrigjuar astigmatizëm.
  Kjo është pothuajse një revolucion në botën e lentet e kontaktit, si më parë për mundësinë e korrigjimit të kontaktit të astigmatizëm vetëm mund të ëndërrojnë.

  Sot, shumë dyqane optik rri postera në të cilën është pikturuar me goditje dielli simbolike, dhe nën titullin: Sytë alternuar zamruzhuyetesya djathtë dhe të majtë. Nëse disa prej rrezeve të diellit "" ngjyrë të ndryshimit - ju urgjentisht duhet të shihni një mjek për diagnozën dhe risi.

  E drejtë të thuhet se ne kohët e fundit me një mik në një poster Zhmury. Si rezultat, risi kishte për të shkuar të dy - dhe ajo ka kohë që janë diagnostikuar me astigmatizëm, dhe unë vetëm optometrist cila konfirmoi mungesën e saj të plotë. Mjekët Pra besimit, jo reklamat poster!

  Informacion nga neni Pauline Barkodi "program arsimor për lentet e kontaktit."