Medicines dhe barëra aleatë apo armiq


 • Phytotherapeutist Own
 • Merrni, por mos përzierje
 • Phytotherapeutist Own

  Shtojcave sot të bimëve janë duke u bërë
  më shumë popullor. Ata janë të shitur pa recetë, dhe ne përshkruajnë ata për veten e tyre,
  jo në konsultim me mjekun tuaj. Përse jo - nuk është "kimi" dhe "bari"!


  Por përbërësit aktiv të përfshira në rrënjët dhe bimeve, asnjë
  jo krejtësisht e ndryshme nga substanca që rrjedhin industriale
  Metodat e Dhe pastaj, dhe një tjetër -. Një armë e fuqishme, dhe aplikuar së bashku, ata
  nganjëherë të gjenerojë një reagim të papritur.


  Për shembull, burrë 50-vjeçar vendosi të marrë xhinko biloba ekstrakt
  për parandalimin e përkeqësimit të lidhura me moshën e memories.

  Në të njëjtën kohë, një mjek, nuk
  të vetëdijshëm për këtë, urdhëroi atë nga acidi acetilsalicilik
  probleme të zemrës. Pacienti ka marrë në mirëbesim dhe të bëjë të dyja - dhe
  disa muaj mbi pash duhur ... Si për të shmangur një skenar të tillë?

  Së pari, paralajmëroj
  mjeku për të gjitha bimeve dhe shtojcave ju jeni duke marrë. Ne
  përshkruajnë vetitë e disa bimë të njohura, por i sigurt
  Efektet anësore janë pothuajse të gjithë.

  Së dyti,
  do të ishte mirë
  siguruar dhe gjithashtu të konsultohet me një të kualifikuar
  phytotherapeutist. Ai e di në lidhje me pronat e dëmshme të bimëve më shumë se zakonisht
  Mjeku.

  Dhe së treti, gjithmonë pini
  droga dhe bimëve veç e veç, në kohë të ndryshme të ditës (të themi, një mëngjes,


  mbrëmje tjetër), për të shmangur "takime". padëshiruar


  Merrni, por mos përzierje

  Echinacea. Ajo ka aktivitet antibacterial dhe antivirale. Ajo është përdorur
  për parandalimin dhe trajtimin e gripit dhe sëmundjeve të frymëmarrjes akute dhe përmirësuar imunitetit.

 • Mos e merrni Echinacea me drogë antifungal: një kombinim të toksik të mëlçisë.
 • Mos pini Echinacea së bashku me barnat që shtypin sistemin imunitar, ata neutralizoj njëri-tjetrin.
 • Rreptësisht e ndaluar pacientëve Echinacea sëmundjet autoimune, tuberkulozi dhe AIDS.
 • Rrënjë sanëz. Një mjet popullor për të përmirësuar gjumin dhe luftën me forma të butë dhe të moderuar të ankthit.

 • Mos e merrni drogë rrënjë sanëz së bashku me të tjera
  kuruar ankth dhe ilaqet kundër depresionit: qetësues i tyre
  veprim mund të përmblidhet me rezultate të paparashikueshme.
 • Valerian dhe bimëve të tjera qetësues nuk është e rekomanduar për të marrë me antihistamines.

 • Biloba xhinko.
  Kjo barishte lashtë kineze përmirëson qarkullimin kapilar dhe rrjedhjen e gjakut në tru, përmirëson vëmendjen dhe kujtesën.

 • Droga nuk duhet të marrë xhinko së bashku me anticoagulants
  (Substancat hedh lëng gjak): Efekti i tyre i kombinuar mund të çojë
  hollim i tepërt i gjakderdhje të gjakut dhe hemorragji.
 • Kjo mund të jetë kombinim i dëshirueshëm xhinko dhe drogës, MAO inhibitorët për trajtimin e depresionit.


 • Wort Shën Gjonit. Në Shën Gjonit Wort është përdorur gjerësisht në një shumëllojshmëri të sëmundjeve, në
  Perëndimi është konsideruar kryesisht një mjet për depresion dhe nervor
  tension dhe është pjesë e shumë preparateve qetësues.

 • Wort Shën Gjonit nuk duhet të merret me medikamente që shkaktojnë
  ndjeshmëri, të tilla si disa antibiotikë, ajo mund
  rritur këtë efekt.
 • Mos pini Wort Shën Gjonit në qoftë se ju jeni duke marrë ilaqet kundër depresionit,
  të ndikojë në përmbajtjen serotonin: Efektet mund të shtoni deri me
  Rezultatet e paparashikueshme.
 • Njerëzit që marrin drogë anticonvulsant, nuk e pi
  Wort Shën Gjonit, pa pëlqimin e mjekut tuaj. Sipas studimeve, këto

  droga mund bashkëveprojnë me njëri tjetrin.
 • Sipas disa burimeve, Wort Shën Gjonit mund të zvogëlojë efikasitetin e pilula e kontrollit të lindjes, dhe disa lloje të drogës kundër astmës.
 • Xhensen. Ilaç popullor bimor për të përmirësuar tonin.

 • Ginseng ndihmon thinners gjakut, kështu që nuk duhet të merret
  në lidhje me kardiak, antihipertensive dhe antidiabetike
  do të thotë.
 • Kombinimi i xhensen dhe MAO inhibitorëve në disa raste mund të shkaktojë psikozë maniak.
 • Kombinuar me kafe dhe caffeine drogës të shkaktojë nervozizëm.
 • Ephedra. Ajo është përdorur për të trajtimin e një shumëllojshmëri të kushteve - nga ftohjet në astmë.


  Përbërës kryesor aktiv - i pranishëm ephedrine në shumë automjete
  nga ftohtë, si edhe droga për humbje peshe.

 • Mos e merrni Ephedra dhe të përfshijë atë me drogë
  Agjentët hypo- dhe hypertensive (bearish dhe rritje
  presion), si ajo rrit presionin e gjakut dhe rrit frekuencën
  norma e zemrës.
 • Shmangni Ephedra ato duke marrë medikamente që rregullojnë nivelin e sheqerit në gjak, ajo ndërhyn me veprimet e tyre.
 • Kombinuar atë me ZKA frenuesit rrit rrezikshëm presionin e gjakut.
 • Kombinuar me një zemër të thotë Ephedra mund të shkaktojë një rrahje zemre të parregullt.
 • Pyrethrum. Ajo është përdorur për të parandaluar sulmet migrenë.

  Mos
  e përdorin atë para ose menjëherë pas operacionit, si
  Kjo mund të shkaktojë gjakderdhje të rënda.

  Jamball. Rrënja e shurup jamball dhe kjo shpesh të përshkruara për ftohjet, SARS me
  kollë dhe Ulçera në stomak dhe për lehtësimin e simptomave të menopauzës.

 • Mos e merrni jamball nëse jeni duke marrë barna antidiabetike: ajo mund të parandaluar veprimet e tyre.
 • Jamball depleting rezervat e kaliumit në trup dhe mund të shkaktojë zemrën
  aritmia, veçanërisht në pacientët që marrin disa kardiopreparaty.
  Gjithashtu mos kombinojnë atë me diuretics sepse humbjet
  kalium rritur në mënyrë dramatike.
 • Jamball redukton aktivitetin e gjëndrës tiroide dhe për këtë arsye mund

  nevojë për të ndryshuar doza të ilaçeve, stabilizues prodhimin e tij
  hormonet.
 • Mos lakrichnyk e barnave antihipertensive - ajo zvogëlon efektivitetin e tyre.
 • Droga Lakrychnyka nuk janë të rekomanduara në rast të problemeve me veshka dhe fshikëz.
 • Psillium. Përdoret gjerësisht si laksativ.

 • Mos e merrni atë së bashku me laxatives tjera.
 • Psillium mund të ndërhyjë në absorbimin e hekurit, kalcium, zink, vitaminë B12 dhe droga të caktuara.