Kurë për verën e përbashkët të ftohtëArsyeja kryesore për të ftohtë e verës - hipotermi. Rraskapitur nga të nxehtit, kemi për qëllim të qetësohem dhe të marrë së bashku hipotermi lokale ose të përgjithshme. Është e vështirë për t'i rezistuar tundimit për të ngrënë obzhihayusche krem ​​të ftohtë akull dhe të pirë pije të akullt në një kohë kur trupi dhe pikiatë në ujë të ftohtë, edhe pse shumë të ftohtë. Ne gëzohemi kur dritarja nxehtë autobusit është fllad i hapur dhe i ngrohtë na defekt. Zyra dhe conditioners ajrit automobil i ftohtë lumturinë premtim, i cili duket të pushojnë, të marrë një pushim nga të nxehtit dhe të kapur një të ftohtë ... sa më shumë në dimër mbi. Gjë është një dallim i madh i temperaturave - nxehtë / ftohtë.

Është e vështirë për të trupit tonë dhe mundësi të favorshme për zhvillimin e ftohtë të përbashkët.

Për të shmangur marrjen e sëmurë në një kohë kaq të bukur të vitit, të mjaftueshme për të vëzhguar orientime të thjeshta.
Mundohuni të veçoj veten nga të gjitha llojet e drafteve. Nëse zyra juaj është ajër të kondicionuar, të ulen në mënyrë që ju të mos surrat. Kondicionuar Automobilistikë ajër është më e mirë për të përdorur sa më pak të jetë e mundur. Për të produlo e rrugëve, dritare të hapur makinë në një anë. Në transportin publik nuk ulem në dritare të hapur. Pije akullta ose të pini menjëherë - jap një pije pak të ngrohtë dhe të ftohtë - një. Pas mbinxehje në diell nuk nxitojnë hidhet menjëherë në ujë të ftohtë, për të filluar Austin në hije.


Siç mund ta shikoni, asgjë e komplikuar: shmangur temperaturave ekstreme, ju zahyschayetesya e ftohjet verës.

Kur simptomat e para të një të ftohtë, dhimbje fyti, kongjestion në hundë dhe dobësitë e drogës antivirale të hyjë në fuqi. Për shembull, Anaferon. Është e rekomanduar për parandalimin dhe trajtimin e infeksioneve respiratore akute virale (e cila në jetën e përditshme quhen "të ftohtë"). Mekanizmi i veprimit bazohet në anaferon stimuluar reagimin imun. Si rezultat, antitrupat që shkatërrojnë viruset dhe shpejtuar procesin e shërimit. Fëmijët formojnë i drogës - fëmijët Anaferon - edhe më të vogël rekomanduar, medikamente mund të jepet për fëmijët e vegjël, duke filluar nga një muajsh.

Trajtimi duhet të fillojë kur simptomat e para të përbashkët të ftohtë. Filloni me "shoku" doza anaferon - 1 tabletë çdo 30 minuta gjatë para 2 orëve të. Pastaj gjatë ditës, të marrë 3 tableta ende. Si rezultat i kësaj, ju merrni 8 tableta në ditën e parë të trajtimit. Të nesërmen, të marrë 3 tableta në ditë. Trajtimi zgjat për 5-7 ditë ose derisa shërim të plotë. Vini re se ju nuk duhet të gëlltitni tableta dhe të shpërndarë. Kjo është e përshtatshme, veçanërisht nëse ju jeni në rrugë apo në zyrë - nuk ka nevojë për të kërkuar, çfarë kërkon tabletë.

Shumë preferojnë të vetë-trajtojnë të ftohtit të butë. Megjithatë, në disa raste, kërkoni këshilla mjekësore ende kanë.

Arsyeja mund të jetë: dhimbje të rënda në fyt dhe pamjen e pllakatë dhe filma, ethe, kollë, dhimbje gjoksi, djersitje e harlisur. Ne trajtimin e ftohjes mirë tregojnë kujdes ekstra sesa humbjen fillimin e një sëmundjeje më rëndë.

Ne dëshirojmë një verë të mirë!