Bimeve për trajtimin dhe parandalimin e sëmundjeve sechokamyanoyi


 • Mjetet juridike popullore trajtim

 • Mjetet juridike popullore trajtim

  Por çdo gjë e krijuar ilaçe dhe pajisje të reja, ilaç bimor ka qenë dhe do të mbetet përgjithmonë toka e mjekësisë gur-së qymyrit çdo moshe.
  Vetëm të jetë i sigurt që të konsultoheni me mjekun tuaj për të marrë një tarifë të duhur.

  Në Rusi, ka kohë që janë marrë nga gurë "bar petrosilevoy" - infuzion e bimëve kopsht majdanoz: "Nëse dikush e sheh ujin Toe për 3 ose 4 javë, në mëngjes dhe në mbrëmje, 6 ose 9 gram, dhe gurit nga fshikëza dhe veshkat kishte dëbuar, dhe lehkostno Kalimi Urin krijon dhe mëlçisë tregon dobësi dhe të çon brashno ëmbëlsi. "

  Një valvul - 4,26 gram. Është e lehtë për të numëruar se sa infusions kishte për të marrë - është në lidhje me konjak ose gotë verë. Ajo nuk specifikon në çfarë proporcione duhet të insistojnë majdanoz. Në receta më moderne Tradicionale rekomandoj 4 teaspoons njëpasnjëshëm rrënjët derdh 100 ml ujë të vluar, të lënë gjatë natës (8-10 orë) dhe pini një lugë gjelle 3-4 herë në ditë për gjysmë ore para ngrënies. Lugë gjelle përmban 25 gramë, 6 gram është përgjegjës. Mbetet për të shtuar se në qoftë se është e mundur, është e këshillueshme që të përdorni rrënjë të freskëta. Në dimër, sigurisht, ajo shkon në formë të thata.

  "Shumica e njerëzve të ndikojë gurë në veshka, yndyrë, ndërsa njerëzit që vuajnë nga gurët e fshikëzës, kryesisht hollë - podme-pasme të kohës së tij Avicena.


  - Gurë në veshka Starikov të ndikojë më shumë sesa një gur në fshikëz, dhe fëmijët dhe ata që janë të afërt në moshë, situata është e kundërta ... Fëmijët shpesh gurët formohen për shkak të lakmi e tyre dhe se ata janë duke lëvizur në një stomak të plotë dhe të z 'qumësht yut dhe për shkak të ngushticës së kanalit në fshikëz dhe në të moshuarit është për shkak të tretje të dobët. Hipokrati, për më tepër, ka thënë se gurët në pashërueshme moshuarit ... E di se vajzat dhe gratë janë të rrallë gurët e fshikëzës ... E di gjithashtu se gurë në veshka dhe fshikëz -. Një nga sëmundjet që janë të trashëguara "

  Në Avicena shumë mësime të rëndësishme që mund të përdoret sot. Nuk ka asnjë dyshim se "si pjekur, pjeprat papjekur dhe urina ndjekje dhe ndihmë nga gurët në veshka dhe fshikëz nëse gurët janë të vogla; Ato janë veçanërisht të dobishme nga një gur në veshka ", por ajo duhet të mbahet mend:". Melon duhet të hani ushqim pas një tjetër, sepse në qoftë se ajo nuk duhet të jetë për diçka tjetër, ajo mund të shkaktojë të përzier dhe të vjella "

  Në kalë dori "grimcuar rrënjët nëse do të pijnë verë, gurë grimcuar në veshka." Është e mundur që të përdorin si një shtëpi dhe duke parë lëpjetë tjetër. Me bimët e kopshtit mund të përdoret për mbjellëse Nigella "Kjo i jep të pijë me mjaltë dhe ujë të nxehtë nga gurët në fshikëz dhe veshkat, dhe ajo i sjell ata."

  Dhe një tjetër mënyrë interesante, "rrënjë Ash lakër thyen gurët në veshka."

  Me bimë e gjetur në Rusi qendror, zbatohen poruchaynyka gjethegjerë "Ai drejton periudha dhe thyen up urinës dhe veshka gurë e nëse për të ngrënë ajo papërpunuara ose të ziera, dhe ndihmon ulcerat në zorrë." Bimore është aromatike, me një erë të këndshme. Ajo rritet në bogs në ujërat e ndenjur larg bregut. Rrënjët janë helmuese.

  Është me vend të përmendim këtu podorozhnykova chastuha që ka aftësinë për të shkatërruar gurë në veshka.

  Një tjetër recetë efektive: përdorin për të trajtuar rrënjët e egra u rrit, cocklebur - asgjë përveç gjetheve, knotweed, bearberry.

  Rrënjët gërmoj egra u rrit në shtator, kur letër të kuqe të ndezur fillon të bie poshtë nga shkurret. Shkurre të mëdha nuk e prek atë, shikoni për pasardhësit e ri të vetëm brenda një rrezeje prej dy deri në tre metra. Ata janë në drejtime të ndryshme, dhe me siguri në një shkurre të madhe të shtrihet kabllot shumë të gjata drurë nëntokësore. Shumë përpjekje duhet të shpenzojnë vidkopuyuchy dhe duke tërhequr ato. Nga ana tjetër ata butësisht kthyer rozë, derdhje një erë të këndshme.

  Hips më të mira të vendeve të mendojnë ata që merren më kodrave shkëmbore dhe malet. Në lymore lagësht fushore apo në uremia të trashë, e cila është gjithmonë e plotë të egra u rrit, mund të marrë vetëm lule dhe manaferrat.

  Nëse dikush nuk pajtohet, le të i kushtoj vëmendje për sjelljen e egra u rrit rrënjë në mesin e gurë; sjellja e tyre nëntokësore dhe plotësimin drejt ranor ose me gur gëlqeror, ai paguan për anën, kur është tokë pomyahche, dhe shkon drejt, shembet rreth tij në pluhur rok . Mos e prishni, ose gurët në të njëjtën mënyrë në trupin e njeriut?

  Në dita në 6 lugë rrënjë copëtuar në tri gota e ujit që ata duhet të vlim për 15 minuta. Pini menjëherë një gotë 3 herë në ditë, pas ngrënies.

  Pas njëzet minuta më vonë, i dehur gjithashtu 3 herë në ditë një gjysmë filxhan lëng mishi bearberry. Ajo kërkon 3 lugë në 3 gota e ujit të noton dritat kanë kohë deri sa do të ketë dy të tretat e vëllimit origjinal.

  Duke ngrënë knotweed bar ekstrakt është marrë: 1 lugë gjelle për gotë me ujë të vluar, të mbajë kapakun për për 1 orë, pini një të tretën e kupës.

  Pastaj, në intervale prej 5 - 10 minuta para ngrënies, gjithashtu, nevojë për të pirë një zierje e lë durnishnika. Ajo është e përgatitur që më parë për natën. Një lugë gjelle derdh një gotë të plotë me ujë të valë, kuzhinier saktësisht një minutë, hiqni nga të nxehtit dhe të lënë të qëndrojnë deri në mëngjes. Pini një gjysmë gotë me të mëngjesit dhe të mbrëmjes - 2 herë në ditë. Më të lë durnishnika - merret nga mesi i gusht.

  Kombinimi i bimeve mund të jenë shumë të ndryshme. Besohet se kontesteve dhe bërxolla gurë vetëm në rërë.

  Ai është shumë i mirë jo vetëm në gurë, por kur nefrit, pyelonephritis, cystitis, fshikëz papillomatosis, megjithatë diuretik atë të dobët. Prandaj, suksesi më i madh mund të arrihet duke përdorur një bimë e përhapur në mënyrë të barabartë - patë Potentilla bar dhe rrënjët. Qumësht supë ka zierje shumë më energjike e ujit. Një përzierje e bimëve dhe rrënjët, i marrë 1 lugë gjelle, vlim dy gota me qumësht për 5 minuta, të lejojë të freskët në temperaturën e dhomës dhe pini gjatë ditës për të ngrënë në doza në rënie, në mëngjes rreth 150 ml, drekë - 100 - 120 në mesditë - 70-80 - në gjysmën e një gotë, pjesa tjetër para darkë.

  Në një pako me knotweed dhe Potentilla inkurajuar të propozojë pluhur e gjethet e thara Boudreau një e katërta lugë çaji të pritjes apo të ujit infuzionit të dy teaspoons e barishte per filxhan me ujë të valë - dozë ditore.

  Shpërndajë gurë në veshka dhe mëndafshi misri: 2 teaspoons per 200 ml ujë të vluar, të pini fytin e vogël çdo 3 orë. Megjithatë, vetë-kërkesë shumë të rrallë produktiv. Ajo mund të jetë i lidhur cocklebur dhe supë trashë rrjedh Repeshko pastrohen nga gjethet - 5 lugë në 0,5 litra ujë, vlim për 15 minuta. Merrni 150 ml 3 herë në ditë.

  Bimeve të ndryshme kanë për të lidhur atë përbërje të ndryshme kimike ka gurë - oxalate, fosfat, urate dhe të përziera.

  Kundër tyre, nuk ka mjete të vetme universale, sa herë qasje të pacientit duhet të jetë individual. Bimët gjithashtu manifestohen në mënyra të ndryshme. Për shembull, manaferrat thata e malit hirit më shumë se treguar për gurë në veshka dhe lule me urolithiasis.

  Njerëzit pijnë infuzion e gurë lule u rrit, pirja e dy teaspoons në një filxhan me ujë të valë. Ajo ka kohë që janë përdorur rrënjë rodhe: 2 lugë të ziera për gjysmë ore në 6,5 litra ujë, të hahet një gjysmë gotë 3-4 herë në ditë. Ekziston një mendim i fortë se rodhe dërrmues gurë.

  Gurë daljes dhe rërë shpesh i shoqëruar nga dhimbje të forta. Pra, është e nevojshme të marrin në konsideratë jo vetëm "shkatërrimtar" pronat e bimëve, por edhe aftësinë për të shuar dhimbjen.

  Në kompleksin mjekësor do të përfshijë piper ujit, dhimbje e shurdhër. Të thata herbs copëtuar dhe të vënë 2 lugë për gotë me ujë të vluar, të ndarë në tre pjesë infuzion dhe pini gjysmë ore para ngrënies.

  Ajo zbut lule infuzion guri ose zierje e rrënjët e alte. Cvetkov nevojë 10-12 copë në filxhan ujë të valë dhe vlim rrënjët për ngrohje të ulët për 15 minuta në normën e 4 lugë për 0,5 litra ujë. Unë pajtohem gramë në një gjysmë filxhan të nxehtë 3-4 herë pas ngrënies.

  Kur shkarkimi i dhimbshëm i gurëve janë shumë të dobishme banjot Mugwort barishte me: tre grushta e barit me majat ziera në tre litra ujë për 5 minuta, ngjyhet në të ngrohtë 4 orë, pastaj shtoi në banjë terapeutik.

  I saj i kombinuar me infusions medicinale orale bimor.

  Informacion nga artikullin "Të gurë në veshka dhe fshikëz."