Lebër manifestim, ekzaminimi dhe trajtimi


 • Lebër
 • Si funksionon lebra
 • Si është studim i lebrës
 • Si është trajtimi i lebrës

 • Lebër

  Lebër - infeksion kronik kryesisht prekin lëkurën, periferik
  Sistemi nervor, sytë dhe disa organet e brendshme.

  Në botën e sotme përbën rreth 2 milionë pacientë lebër, kryesisht
  në vendet në zhvillim. Lebër shpesh regjistrohen në meshkuj (2: 1). Rastet e lebrës mbi fëmijët nën 1 vit janë tepër të rralla. Patogjen - bakteret acid-fast Mycobacterium leprae (Bacillus Hansen - Nayssera).

  Malozaraznoe lebër, duke e bërë të pamundur për të identifikuar në çdo
  Rasti i rrugës së infeksionit dhe burimin e infeksionit.

  Një tank - pacient
  njerëz. Lebër Infeksioni ndodh nëpërmjet kontaktit të drejtpërdrejtë dhe ajrore
  mënyrë. Mundësia e infeksionit intrauterine, por fëmijët e izoluar
  e prindërit të sëmurë pas lindjes, nuk do të ketë të sëmurë.


  Si funksionon lebra

  Lebër padiferencuar mund të transformohet në lepromatoznyy ose tuberkuloidnyy
  lloji. Skuqja karakteristike lëkurës dhe lezione të trungjeve periferike nervore.
  I nxituar duhet të qartë pikëpamjen e spoteve të kufizuara të ngjyrave të ndryshme dhe madhësive; pas
  një periudhë të shkurtër të ndjeshmërisë rritur të bëhet i pandjeshëm.
  Lezione të lëkurës shpesh spontanisht shërohet.


  Por ndoshta progresion
  në më të rënda.

  Tuberkuloidnaya lebër . Ajo fillon me shfaqjen e spoteve slabopihmentirovannym
  me kënde të mprehta dhe ndjeshmëri të reduktuar. Rritje e jashtëzakonshme tipike e granulimit
  ind në lëkurë dhe mukozës, shpesh duke parë një fireplace, e cila është nganjëherë vetëm
  manifestim i sëmundjes. Tuberkuloidnaya Mature lepromy ndjeshmërisë asimetrike
  mungojnë tërësisht, toka e ngritur mbi sipërfaqen e lëkurës. Prekur Rreth
  Fushat reduktuar numrin e gjëndrave të djersës dhe follicles flokët. Atrofi të muskujve
  fillon me muskuj të vogla të dorës; tkurrje më vonë të jetë e mundur e sipërme dhe të poshtme
  gjymtyrët. Ka raste të shërim spontan.

  Lebër Lepromatoznyy . Sëmundjet që prekin lëkurën, mukozës së hundës
  dhe orofaringut, dhoma e përparme e syrit, lëkurë dhe nerva të tjera periferike, veshkave
  dhe testikujt. Lezione të vendosura në anën e pasme dhe gjymtyrë në një simetrik i vazhdueshëm
  vula, me ngjyrë të kuqe-kafe. Pacientët shpesh vërejtur humbjen
  vetullat dhe qerpikët, komponenteve dhe vulat shpesh të sigurojë një shprehje lloj fytyrë
  njohur si "fytyrë luani". Shënim zagushi hundës, nosebleeds,
  hundë shalë merr formën, fytit dhe ngjirurit e zërit. Karakteristikë
  dëmtimi sy, duke çuar në dobësimin e vizionit dhe verbëri.

  Nyjet limfatike,
  veçanërisht femurit, inguinale dhe bërryl, shpesh zgjerohet dhe të përmbajë të rëndësishme
  Numri i parazit. Shpesh shoh mëlçisë zgjeruar dhe mërzi. Në mungesë të
  Trajtimi i sëmundjes është duke përparuar me shpejtësi.

  Kufirit (dyformësh) lebër . Lezione të lëkurës kone më të ndryshme
  dhe pllaka mund të kombinohet me spote. Reduktuar ndjeshmëri është më pak e theksuar
  se lebra tuberkuloidnoy. Shënim earlobes hedh lëng, shtim hundë
  dhe harqe vetull. Lezione të lëkurës më të shumta, por jo simetrik si
  lepromatoznoy me lebër.


  Si është studim i lebrës

  Zbulimi i scrapes Mycobacterium leprae në mukozën e hundës mur ndarës,

  material prekur të lëkurës dhe nyjet limfatike zgjeruar

  Kur diskutueshme Rezultatet - bioassay për derra gini (i ndjeshëm
  Tuberkulozit Mycobacterium dhe lebër ustroychivy të mikoabkteriyam)

  Serodiagnosis: zbulimi i antitrupave në qelizë glikolipidet mur nxjerrë
  fenol; Ndjeshmëria - më shumë se 90% në formë lepromatoznoy dhe rreth
  30% në formë tuberkuloidnoy.


  Si është trajtimi i lebrës

 • Konsultime të rregullta ortoped, kirurg, okulist dhe mjek.
 • Veshur këpucë pajisur siç duhet dhe të përdorni dressings ngjitës
  parandalimin e shfaqjes së ulçerës në thembra.
 • Formimi i contractures e gjymtyrë e sipërme mund të parandalohet nga

  ushtrim dhe imponimi i zakonshëm.
 • Çdo dëmtim të syve menjëherë të kryer një korrigjim të përshtatshme.
 • Trajtimi kirurgjik lebre. Duke treguar kirurgji rindërtues - Transplantimi
  nerva dhe tendons, eliminoj kontrakturave dhe operacione të tjera që përmirësojnë funksionalitetin
  mundësitë dhe adaptim social.
 • Droga e zgjedhjes. Dapsone 100 mg / në ditë dhe rifampicin 600 mg / dite. Në kufi,
  kufitar dhe lepromatoznoy dhe lepromatoznoy lebër shtesë - Ethionamidum 250-500
  mg / ditë.
 • Kohëzgjatja e terapisë drogës, dhe tuberkuloidnaya padiferencuar
  lebër - 3 vjet dapsone, rifampicin - 6 muaj. Border-tuberkuloidnaya lebër - dapsone

  5 vjet, 6 muaj rifampicin. Lebra Border - dapsone 10 vjeç, rifampicin 2 vjet
  Ethionamidum 10 vjet. Border-Lepromatoznyy lebër dhe lebër Lepromatoznyy -
  dapsone jetës, rifampicin 2 vjet Ethionamidum jetën.
 • Periudha e inkubacionit të sëmundjes zgjat jashtëzakonisht të gjatë - një mesatare prej 4-6
  vjet, shpesh të zvarritet për 10-15 vjet ose më shumë.
 • Informacion nga artikullin "lebër".