Mënyrë e thjeshtë për të Stop Smoking


 • Rreziqet refuzim i cigareve
 • Xhiruar, kështu që hedh
 • Faza përgatitore
 • Faza kryesore - jo duhani
 • Ndihmëtarë dhe psevdopomoschniki
 • Metoda alternative të ndalohet pirja e duhanit

 • Rreziqet refuzim i cigareve

  Pra, ju keni vendosur për të pjesë me një cigare. Ju mund të shkoni humor të keq, ju mund të bëhet nervoz, ndjenja simptomat e depresionit dhe ankthit. Sepse gratë janë më të prirur ndaj stresit se burrat edhe më e vështirë për të lënë ata. Ju mund të fitojë peshë pak ...

  Simptomat e para të tërheqjes ju ndiheni pas disa orë pas cigares së fundit. Në ditët e para ata do të rritet, dhe pastaj gradualisht të bëhet.

  Është e rëndësishme të qëndrojmë dhe nuk thyejnë dy javë para. Pas muajit të parë të shqetësimit të zhduken krejtësisht, por pasi që ju herë pas here do të tërheqë tym. Por, tashmë dy orë pasi të keni ndaluar pirjen e duhanit, nikotina do të eliminohen nga trupi ditë pas sistemin tuaj kardiovaskular do të shërohen në dy javë ju do të përmirësojë sistemin e qarkullimit të gjakut dhe ju lehtë mund të ecin ose të kandidojë. Gjatë vitit, trupi juaj samoochystytsya të përmirësojë në mënyrë dramatike shëndetin dhe pamjen, cilësia e jetës në masë të madhe të rritur.


  Xhiruar, kështu që hedh

  Shumë filloni duke hedhur tym që gradualisht të zvogëluar numrin e cigareve të pira në ditë.


  Ju mund të rrisë intervalet midis pushimit, duhan një cigare vetëm gjysma (më afër filtër përmban më shumë tar dhe nikotinë). Por kalimi në një varieteteve të dobëta të cigareve nuk është i justifikuar: së pari, ata nuk janë domosdoshmërisht substancave më pak të dëmshme dhe nikotina, dhe së dyti, pirja e duhanit cigare dobët, burrë i fortë forcuar instinktivisht dhe substanca të dëmshme janë më thellë në mushkëri.

  Metoda e shkrirjen nga pirja e duhanit gjithashtu duket e pashpresë. Është e mundur për të filluar në qoftë se ju pini duhan një shumë (një pako ose më shumë në ditë). Really lë në qoftë se ju mund të mbledhë vetëm vullnetin e saj për një grusht dhe një ditë të refuzojë cigare herë dhe për të gjithë.

  Conventionally, procesi i ndalohet pirja e duhanit mund të ndahet në dy faza - përgatitore dhe themelore.


  Faza përgatitore

  Detyra e kësaj faze - për të zhvilluar një motivim bindëse për veten tuaj pse ju doni të lë. Vendos në letër Arsyet pse ju duhet të ndaluar pirjen e duhanit:

 • dëshirën për të forcuar shëndetin e tyre,
 • dëshirë për të vazhduar jetën e tyre
 • dëshirë për të jetuar një jetë të plotë,
 • detyrimet ndaj familjes,
 • Nevoja për të privuar fëmijët tuaj këtë zakon të keq,
 • mundësi për të kursyer para
 • dhe avantazhe të tjera të jetës pa pirjes së duhanit
 • Hang këtë pjesë në një vend të dukshëm dhe lexoni atë çdo ditë.

  Mblidhni bishtat e cigareve në një kavanoz me ujë.

  Mbajeni këtë qelbur, të errët, të lëngshme me vaj para syve të mi dhe të mendojnë për atë që po ndodh në mushkëritë tuaja.

  Gratë fillojnë të heqin dorë nga pirja e duhanit më mirë një ditë vetëm pas menstruacioneve të ovulacionit (këtë herë në gjakun e grave hormonet më të favorshme dhe të lejon më mirë qëndroj maturi nikotina dhe simptoma të mundshme depresive).


  Faza kryesore - jo duhani

  Varësisë për pirjen e duhanit është e përmbajtura shkak në nikotina e duhanit. Kjo substancë ka një qetësues dhe zbutës, kështu që njerëzit të mbështeten në pirjen e duhanit për t'u çlodhur pas një punë e vështirë për të qetësuar nervat tuaja në qoftë se ata ndjehen ankthin ose stresin, të merrni më shumë kënaqësi nga ushqimi, vetëm nga mërzitje.

  Pas disa kohe, truri i njeriut është i programuar për të marrë kënaqësi dhe luftojnë me dhimbje fillon që të lidhen ndjesi të këndshme e nikotinës duhanit dhe kërkesës. Prandaj, për të lënë duhanin me sukses, ju duhet jo vetëm të largoj trupin tuaj të nikotinës, por gjithashtu ndryshojnë sjelljen e tyre dhe mënyrën e jetesës. Duke vepruar vetëm në drejtimin e parë, suksesi është pothuajse e pamundur për të arritur.

  Çfarë ju duhet të bëni për të arritur qëllimin e dëshiruar? Përpiqen për të marrë mbështetje emocionale nga të dashurit tuaj. Kështu që ju duhet për të punuar jashtë disa lloj sjellje taktikë për një periudhë fillestare prej ndalohet pirja e duhanit. Megjithatë, disa psikologë janë të këshilluar që të mos flasin me të tjerët për qëllimet e tyre.

  Kur keni ardhur dita ime, ky moment për ju që të jetë asgjë më të rëndësishme se të qëllimit. Tani detyra juaj - për të kapërcyer dëshirë të fortë për të pirë duhan kur ato ndodhin (zakonisht kjo merr jo më shumë se 5-10 minuta). Kur vjen kjo dëshirë, ju duhet ta konfirmoj angazhimin tuaj për veten tuaj për të lënë duhanin dhe të përpiqen për të devijuar vëmendjen e tyre në diçka tjetër.


  Ndihmëtarë dhe psevdopomoschniki

  Ka disa mënyra për të ndihmuar të lënë duhanin. Më e zakonshme e këtyre është përdorimi i zëvendësimit duhanit mjete Nikotynovmisni. Kjo patches nikotinë, çamçakëz, inhalers.

  Mekanizmi i veprimit është i njëjtë: ato ofrojnë qasje në nikotinë në trup, duke mbrojtur popullin nga simptoma të pakëndshme tërheqjes.


  Ky efekt nxitës i nikotinës në sistemin kardiovaskular ruhet, por trupi nuk do të vijnë të përfshira në toksina tymi duhanit. Këto mjete mund të përdoren kohë të mjaftueshme deri mall për cigaret nuk është e humbur.

  Patch nikotina ngjitur në shpatull ose kofshë një herë në ditë dhe siguron futje e dozë të caktuar të nikotinës përmes lëkurës. Kursi zgjat 8-10 javë. Çdo tre javë të ndryshimeve patch mbi dobët. Disa njerëz mund të jetë nën acarim të lëkurës suva. Në këtë rast, herën tjetër ngjit atë në një tjetër vend. Sipas shkencëtarëve, patch nikotina reklamohen është larg nga të përsosur, përveç kësaj, nikotina hyn trupi mënyrë krejtësisht të ndryshme, jo "cigare", duke humbur, padyshim, në rrugë të gjithë të dashur duhanpirësve pronat, dhe në të njëjtën kohë dhe efikasitetit.

  Çamçakëz nikotina (një nga më të famshme - Nikorette) Ofron nikotinë përmes rreshtim të gojës tuaj. Disavantazhi i saj është e pakëndshme për disa shije dhe duhet të gjata, rreth 30 minuta, përtyp dhe për të mbajtur gojën (nëse hlytaty shpejt përtyp dhe efekti i tij reduktuar pështymë). Ndonjëherë ajo shkakton një stomak pa qejf.

  Aparat për thithje ilaçi Nikotina formuar si një cigare dhe thith nikotina lejon. Që nga zbatimi i saj simulon pirja e duhanit një cigare, atëherë duhanpirësit të zemëruar mund të duket më të efektshme për të hequr sindromi mospërdorimit. Megjithatë, ne duhet të bëjmë 80 "puffs" për të marrë një dozë të nikotinës që gjendet në një pjatë, që nuk është gjithmonë i përshtatshëm.

  Një tjetër mënyrë për të ndihmuar të lënë duhanin, është përdorimi i drogave të veçanta (me rekomandim të mjekut). Ato nuk përmbajnë nikotinë dhe ilaqet kundër depresionit janë të rivendosur ekuilibrin emocional në periudhën fillestare të ndalohet pirja e duhanit. Ato ju lejojnë për të hequr qafe palpitations zemrës dhe simptoma të tjera negative që lidhen me konsumin nikotina. E tyre e bën vetëm kuptim për të përdorur duhanpirësit "avid".

  Ajo është gjithashtu zgjidhje të mundshme gargarë veçanta që shkaktojnë neveri për pirjen e duhanit. Ţibana - botë i parë i lirë nga pilulës nikotinës për tërheqje nga pirja e duhanit. Ajo suppresses simptomat e ndryshimeve të trurit në organizëm.

  Tre ditët e para të terapisë duhanpirës merr një pilulë çdo ditë pastaj dy dhe gradualisht të zvogëluar numrin e cigareve.


  Metoda alternative të ndalohet pirja e duhanit

  Për të metodave alternative të ndalohet pirja e duhanit përfshijnë akupunkturë (akupunkturë) dhe hipnozë. Kur hala akupunkturë janë futur në vesh, duke prekur struktura të caktuara të trurit. Si rezultat i kolaps "duhanxhi refleks". Metoda e hipnozë është se duke sjellë pacientin në një gjendje të relaksimit, mjeku sugjeron se kjo është pirja e duhanit i pështirë. Besohet se në kohën e manifestimit të dëshirës për pirjen e duhanit, pacienti "kujton" settings. Faktor sukses, sipas çeqeve është 30%.

  Informacion nga Hanina Nenin e Besimit "mënyrë e thjeshtë për të lënë duhanin."