Pezmatim i fytit, trajtim


 • Cilat janë simptomat e pezmatim i fytit
 • Si është trajtimi i pezmatim i fytit

 • Pezmatim i fytit (pezmatim i fytit, grek. Laring,
  laryngos fyt + -itis) - inflamacion të laring. Nuk janë akute dhe
  laringjit kronik. Më shpesh kjo është një nga simptomat e SARS-it,
  Gripi, ethe flakë të kuqe, kollë e mirë.


  Cilat janë simptomat e pezmatim i fytit  lidhjet me pezmatim i fytit humbin aftësinë e tyre për të vibrimit zë
  njeriu bëhet i ngjirur apo humbur krejt. Frymarrja bëhet
  i vështirë dhe i dhimbshëm dhe ka fishkëllimë "leh" kollë.
  Bllokim i rrugëve të frymëmarrjes nganjëherë mund të jenë shumë serioze, veçanërisht
  fëmijët në këto raste flasin për të ashtuquajturën imët guri rreme.

  Ajo mund
  ndodhin si një sëmundje të pavarur - me overvoltage
  Zëri, frymëmarrja e ajrit, avuj me pluhur irrituese dhe gazeve
  pirja e duhanit, abuzimi me alkoolin. Në pezmatim i fytit akute
  hyperemic laryngeal Mukoza dhe edematous, shënuan
  trashje dhe mbyllja e pjesshme e litarët vokale (folds vokale). Në
  Gripi i gjakderdhje të dukshme në mukozën e laring
  (Hemorragjike pezmatim i fytit).

  Inflamacion mund
  mbuluar gjithë rreshtim të laring ose të pjesëve të tij individuale
  (Pezmatim i fytit izoluar). Pacientët ankohen për pezmatim i fytit të thatë,
  fyt ashpër, nganjëherë dhimbje kur gëlltitjes. Kollë, fillimisht thatë, dhe


  Takimi dhe shkarkimi i gëlbazë. Zëri është
  i ngjirur, i përafërt ose i humbur. Pezmatim i fytit akute mund të vazhdojë me
  dhimbje koke, ethe të lehtë.
  Kohëzgjatja e saj është zakonisht më pak se 7-10 ditë. Rrezik
  përfaqëson podsvyazochnoho akute pezmatim i fytit (podskladochnoho)
  hapësirë, i shoqëruar nga stenozë e laring. Disa kimike
  substancë nga inhalimi mund të shkaktojë inflamacion të mukozën
  laring.

  Në foshnjat inflamacion fëmijë të vegjël
  mund të ndodhë aq shpejt se ënjtje e mukozës mbivendosjet membrana
  Qasje e ajrit në laring (imët guri të rreme). Në këto raste, frymë e thyer;

  frymëmarrja bëhet e zhurmshme, baby qarë, i shqetësuar. I rëndë
  raste, mungesa e oksigjenit mund të shkaktojë keqfunksionim të trurit
  madje deri në pikën.

  Kjo sigurisht kërkon hospitalizimin e menjëhershme në Ent apo një spital pediatrik.


  Si është trajtimi i pezmatim i fytit

  Trajtim
  për qëllim eliminimin arsyet që shkaktuan fytit. Pacienti nuk e bëri
  rekomanduar për 5-7 ditë, diskutim me zë të lartë i ndaluar
  duhan, pini alkool, ushqimi duhet të përjashtohen nga i mprehtë
  enët.

  Pacienti duhet të mbani zërin e tij, ndërsa nuk
  bisedoni dhe të përpiqen për të ajrit të thithur ishte i ngrohtë dhe i lagësht;
  natyrisht në këtë rast rekomandohet inhalimi me avull, e cila

  duhet të bëhet në 15-20 minuta çdo 2-3 orë. Ajo gjithashtu duhet të jetë e
  të shmanget në ajër të ftohtë apo një dhomë me tym dhe
  të dalë në mjegull.

  Cakto pije të ngrohtë
  (Qumësht, uji mineral), gargling zierje e kamomil ose të urtë, të ngrohtë
  inhalimi alkaline, zakonshëm dhe fasha ngrohjen qafë, nxehtë
  banjot këmbë. Aplikoni agjentët antitussive dhe
  fizioterapi (UHF, electrophoresis i novokaina në rajon
  laring).
  Kronike hyperplastic hypertrophic laringjit
  Fushat e mukozës thaj 3-5% nitrat argjendi ose
  hequr kirurgjike.

  Në pezmatim i fytit kronike atrophic
  duke përdorur zgjidhje alkali dhe mbytje vaj lyej fyt
  Jodi në glicerinë. Për shkarkimin më të mirë të crusts caktuar
  enzimet proteolitike (hymopsyn, kimotripsin, etj) si
  aerosols.

  Prognoza e akute pezmatim i fytit i favorshëm; ndonjëherë
  një tranzicion të pezmatim i fytit kronike. Rezultati i pezmatim i fytit kronike
  varet formën e saj. Në kronike hypertrophic dhe atrophic
  shërim pezmatim i fytit i plotë nuk do të ndodhë. Qëllimet e parandalimit
  për të eliminuar faktorët shkakor.

  Informacion nga artikullin "pezmatim i fytit".