Flokët e brishtë do të ndihmojë të shpërndarë dietëFlokët e brishtë? Silicon ndihmë

Silic, Silicone, harrows, karbonit, Kizel, strall - i quajtur kështu një nga më të zakonshme në elemente të kores së tokës.

Silic (silicium) mund të quhet element i të rinjve. Pronat e saj medicinale kanë njohur gjatë. Silicon mësoi muret e puseve, të cilat ndihmuan për të ruajtur freskinë e ujit. Një bukur kyç i lashtë Egjipt për të lëkurës dhe flokëve të shëndetshme sallon besohet maskë balta e silikonit.

Flokët e brishtë dhe thonjtë, lëkurë të thatë - një tregues i qartë i mungesës së silikonit në trup. Ky element është thelbësor për biosintezën e keratin, lidhës dhe kërc. Nga përmbajtjen e saj varet rinjtë dhe elasticitetin e flokëve të lëkurës, e cila përqendrohet më e këtij elementi.

Veçanërisht, brunettes flokëve përmbajnë më shumë silikon sesa flokët flokëverdhë, pothuajse dyfishuar.

Silicon është e nevojshme për flokët të shëndetshëm, lëkura dhe thonjtë. Përveç kësaj, ai është përgjegjës për formimin e kolagjenit, mbështetjen e elasticitetit të enëve të gjakut dhe thithjen e kalciumit në formimin e kockave. Silicon stimulon sistemin imunitar dhe ngadalëson plakjen. Problemi kryesor qëndron në faktin se ajo është e zhytur në doza të vogla, rreth 4% e të gjithë silikonit hyrë në trup. Në total, trupi i njeriut përmban 1-1,5 m. Silicon kërkesë e tij e përditshme është 30-50 mg.


Mungesë ekuilibri e silikonit - probleme shëndetësore


Me një përmbajtje të ulët të silikonit mund të përjetojnë simptoma të mëposhtme:

 • Kockat e brishtë (osteoporozën, thyerje të shpeshta)
 • Dobësia e ligaments dhe kërc,
 • atherosclerosis dhe pllakë kolesterolit,
 • sëmundjet e stomakut dhe sistemit bronko-pulmonar,
 • thyerje dhe humbjen e flokëve.
 • Simptomet që tregojnë një mungesë e silikonit është dobësi dhe irritim, konfuzion dhe paaftësia për t'u përqëndruar, ndjeshmëria ndaj zhurmës. Lëkura e thatë dhe i butë, thonjtë pako, humbje e flokëve.

  Ndër shkaqet kryesore të mungesës silic përfshijnë: futje e pamjaftueshme, metabolizmin crregullime dhe shpenzimet gjatë rritjes aktive ose gjatë tendosje intensive fizike.  Rritur përmbajtjen silikoni në flokët gjithashtu mund të tregojnë probleme në trup. Në veçanti shkeljet e metabolizmit-ujë kripë dhe sensibilitet urolithiasis. Por shpesh, u rrit përqendrimi i silikonit thotë sekretim i tij i shpejtë nga trupi.


  "Silicon" menu

  Plotësoni rezervat produktet e silikonit të ndihmuar trupin me një përmbajtje të lartë të elementit. Para së gjithash, ajo është e perime rrënjë dhe fruta të pasura në fibra. Të tilla si qepë, karrota, panxhar, bell peppers, fasule, arra, trangujve. Gjithashtu: kajsi, banane, qershi, rrush, fiq. Lakër, lulelakër, kohlrabi. Oriz ngjyrë kafe, kafe alga deti, fara germinated kokrra, kënaqur, krunde gruri, misri.

  Pajtohem bërë "silikon" menu ka shumë për të zgjedhur.

  Dhe kjo nuk është e tërë lista, silic mund të gjenden në luleradhiqe, pastinak, horsetail, hithrat. Këto bimë (ekstraktet e tyre) mund të jetë një bazë e madhe për maska ​​e flokëve.

  Duhet të theksohet se pas pastrimin dhe përpunimin e produkteve një pjesë e madhe e silikonit shkatërruar. Pra, hani perime dhe fruta në vend të "gjallë". Ose të marr ndihmën e komplekset vitaminë-minerale. Megjithatë, gjatë shtatzënisë dhe laktacionit, futje silic është i kundërindikuar.

  Informacion nga artikullin "brishtë e flokeve? Silicon ndihmë »