Dështimi Laktazna


 • Dështimi Laktazna
 • Trajtimi lactase mangësi

 • Dështimi Laktazna

  Që nga ditët më të hershme, madje edhe orë të jetës së fëmijës të porsalindur thelbësor shqetësim për nënën e tij është të ushqyerit. Ndoshta të gjithë e di se ushqimi më i mirë për fëmijë - prind
  qumësht. Ai është unik në përbërjen dhe pronat e saj dhe, përveç kësaj,
  është produkt i përgatitur steril që e ka të nevojshme
  temperatura.


  Megjithatë, ka situata ku një fëmijë është i privuar nga kjo e paçmueshme
  ushqim. Zakonisht kjo është për shkak të shkaqeve të tilla si të rëndë
  sëmundjet e nënës, largimin e saj papritur, një rënie të mprehtë të laktacionit, etj
  E pra, këtu është thënë, asgjë nuk mund të bëhet, ne kemi

  përkthehet në shishe me gji një fëmijë.

  Por shpesh raste kur refuzimi i ushqyerjes me gji
  lidhur me praninë e fëmijës shpeshta lirshme stol - diarre, ose ne
  përdorur për të thirrur atë - diarre.

  Shumë moms kjo situatë është e njohur: fëmija bëhet i shqetësuar%
  D1? M
  burps, bark i fryrë në të - tregon se ajo dhemb, stools më të shpeshta
  10-12 herë në ditë, kështu që fëmija nuk është shtuar në
  peshë, dhe në raste të rënda, ka edhe disa humbje peshe.

  Natyrisht, në këtë rast, shikoni një doktor! Vetëm
  mjeku kryer testet e nevojshme, të specifikojë natyrën e zorrëve


  çrregullime dhe për të gjetur se çfarë e shkaktoi atë - infeksionin e zorrëve apo shkaqe të tjera.

  Nëse fëmija nuk është i shoqëruar me diarre ethe,
  Testi i gjakut nuk tregon ndryshime inflamatore, dhe jo feces
  patogjene zbuluar mund të supozohet natyrën infektive
  diarre. Kjo është shpesh shkaku i shqetësimit ngritur
  fryrje, dhimbje barkut, fron i shpeshtë lirshme në foshnjë
  është për të zvogëluar aktivitetin e lactase - një enzimë që prishet
  sheqer qumësht (lactose). Kjo sëmundje quhet edhe dështim laktaznoyu. Reduktuara aktivitet i enzimë të çon në lactose tepërt patrazuar, që ajo shkakton diarre e fëmijës.

 • Mungesa e plotë e aktivitetit lactase është jashtëzakonisht i rrallë dhe është kusht kongjenitale. Shumë më të zakonshme hypolaktazyya - e pjesshme
  ulur veprimtarinë e lactase. Hypolaktazyya mund të jetë për shkak
  shumë faktorë që shkaktojnë dëme në strukturën e mukozës
  cipë e zorrë e vogël në furçë thekë - e drejtë ku
  lactase bën të aktivitetit të saj enzimatik (dmth prishet
  lactose - sheqer qumësht). Në mesin e këtyre faktorëve dallohen: intestinale akute
  infeksion;
 • hypoxic, dmth shkaktuar nga mungesa
  oksigjen, dëmtimi i trurit (i quajtur perinatale
  encefalopati);
 • atrofik (që është i shoqëruar me një rënie në sipërfaqe) ndryshimet në mukozën e zorrëve të vogla;
 • intoksikimet e ndryshme;
 • Efektet mjekësore;
 • parakohshmëri.

 • Simptomat tipike e mangësi lactase është "fermentimi"
  diarre që ndodh në një sfond të temperaturës normale
  dëshmi të natyrës së tij jo-infektive, e karakterizuar nga shpeshta
  (8-10 herë në ditë ose më shumë) të lëngshme, fron i mbuluar me shkumë me një ujë i madh
  spot dhe erë e thartë dhe bloating, rumbling, dhimbje
  dhimbje abdominale (dhimbje barku), belching. Këto simptoma zakonisht shfaqen ose
  përforcohet gjatë ose menjëherë pas ushqyerjes me gji. (Nga rruga
  tha diarre është vetëm tipike, por jo i detyrueshëm
  simptomë hypolaktazyya. Në disa fëmijëve me dështimin laktaznoyu
  Në anën tjetër, nuk ka karrige të pavarur, ata vuajnë nga kapsllëk, dhe

  pas enemas ose tubave të avullit ata nisen shkumëzuar të bollshme
  stol të lëngshme).

  Nëse dyshoni se një mangësi lactase për konfirmim
  kryejnë diagnoza laboratorike e fekal projektuar për të identifikuar,
  A ka rritur lirimin vëren feçe lactose.

  Çfarë, atëherë, janë veprimet e mjekëve dhe prindërit nëse diagnoza
  konfirmuar dhe fëmija do të laktazna dështim? Para
  Unë dua të siguroj të gjithë prindërit: mos e humbni shpresën, sëmundje
  mosha nuk është rritur, por dobësuar mjaft dhe humbur -
  si piqen foshnjen enzimë "maturohet" dhe aktiviteti i saj
  rrit. Një qasje moderne në trajtimin e kësaj sëmundjeje të sigurojë

  mundësi për të ruajtur në dietën e qumështit të fëmijëve të gjirit,
  kështu që ka shumë të ngjarë që ju nuk do të duhet për të transferuar në artificial
  ushqyer edhe fëmijën më të vogël.


  Trajtimi lactase mangësi

  Nëse deri kohët e fundit trajtim kryesor për lactase
  dështimi ishte përjashtimi i pjesshëm apo i plotë nga dietë
  qumësht fëmijë (duke përfshirë gratë), produktet e qumështit dhe përzierjet dhe
  zëvendësimi i soje - të ulët-lactose ose - produktet baby
  ushqim, ajo tani ka zhvilluar një ilaç të ri dhe
  Metodat dietik e korrigjimit të kësaj gjendje, duke lejuar që të vazhdojë
  ushqyerit natyral.

  Trajtim, regjimi i të ushqyerit dhe fushëveprimi
  intervenimi mjekësor do të përcaktohet shkallën e parë
  ashpërsia e gjendjes së përgjithshme të fëmijës.

 • Nëse fëmija në sfondin e simptomave "fermentimi" diarre
  mbajti një oreks të mirë, ai ndjehet mirë, dhe duke fituar peshë
  zhvillimi i tij fizik nga mosha-e duhur, ju mund të vazhdojë
  ushqyer qumështin e gjirit tuaj baby, edhe pa përdorimin e
  droga. E vetmja gjë me vlerë duke bërë - është që të
  duke filluar për të shprehur qumështit të gjirit para 20-50 ml, v. për të. "rear"
  Qumështi i njeriut përmban më shumë yndyrë dhe më pak lactose.
 • Nëse
  ankthi i shënuar në fëmijën gjatë të ushqyerit, rritjen

  fryrje, dhimbje barku, diarre 8-10 herë në ditë, por ritmi
  zhvillimi fizik dhe mosha-e përshtatshme, ju mund të
  në konsultim me pediatrit, të mbajtur dhënien e gjirit, duke përdorur
  droga "lactase" ("Ushqime Natyra Way", SHBA) ose "Enterol" ("Sanofi"
  Francë). Këto barna mekanizëm i ndryshëm i veprimit, "lactase" shton fëmijën mangësi enzimë vet, "Enterol"
  ka një efekt stimulues në veprimtarinë e lactase dhe ka
  aktivitet antimicrobial. Në përputhje me rrethanat, regjim i ndryshëm dozimin
  duke marrë këto barna: 1-2 kapsula "lactase" Shkrihet 6-7 teaspoons
  lugë ujë të valë dhe të lejojë fëmijën për 1 h. l. para çdo ushqyerit

  për 2-3 javë; "Enterol" është përdorur 0,5-1 kapsulë 10-15
  min. të ushqyer 3 herë në ditë.
 • Eshtë e panevojshme të thuhet se fëmija i zgjedhur drejtë medikamentet mund një mjek.

  Studimet i kryer në departamentin për të sapolindur NTSZD
  RAMS, ku unë punoj, në 2000-2001 ka konfirmuar efektivitetin ..
  Efekti i këtyre barnave për fëmijët gjatë muajve të parë të jetës, të cilat janë
  qumësht gjiri.

 • Nëse fëmija është një znachytel% D
  0? E ulur aktivitetin
  lactase, shprehu "fermentimi" diarre dhe mungesën e rritjes në peshë
  Trupi duhet të kufizojnë sasinë e lactose hyn përmes pjesshme
  zëvendësojnë qumështin e gjirit (nga një i tretë në gjysmën e vëllimit të çdo

  ushqyerit) për të specializuar përzierje e qumështit bezlaktoznuyu. Në
  Rams Studimet NTSZD mirë-provuar përzierje e "Al-110"
  ("Nestlé", Zvicër). Përzierje është dhënë para se të aplikoni në gjoks, duke filluar
  10-20 ml dhe gradualisht rritjen e volumit te numrit dëshiruar, atëherë
  Kjo është, sa kohë që nuk ka rënie fryrje, është restauruar
  Frekuenca normale stol dhe qëndrueshmëri.
 • Kështu, edhe në qoftë se mangësia lactase fëmijë
  Ju mund të, pas rekomandimeve të mësipërme, të vazhdojë të ushqyerit
  qumësht të gjirit, dhe ruajnë këtë produkt të çmuar në dietë
  porsalindur pa dyshim kanë një ndikim pozitiv në shëndetin e tij.

  Do ta mbajë atë
  largoj fëmijën nga gjiri, kur ai vënë diagnoza "lactase
  dështim "! Provoni aleate me mjekët të bëjë gjithçka,
  jo për të privuar atij gji. Ju do të keni për të
  shumë përpjekje, por më besoni, është e vlefshme.

  Informacion nga artikullin "Për të ushqyer apo jo për të ushqyer?"