Korrigjim vizion Laser


 • Laser korrigjim vizion - History
 • Vizion Excimer-lazer korrigjim
 • Metoda e PRK
 • Metoda LASIK
 • Laser korrigjim vizion - History


  Problemi i mbulimit të plotë të interesit për shkencëtarët në mesin e shekullit të 20-të. Ajo pastaj filloi të jetë operacioni i parë në kornea e syrit. Përdorur gjerësisht ashtuquajtura "metodë Fedorov" kur kirurg-okulist me instrumente të veçanta microsurgical shkaktuar ndërprerje të vogla dhe pikë në membranën e syrit dhe kornea. Ajo shpejt u bë e qartë se, pavarësisht efektivitetin e kësaj metode të shërimit është një probabilitet shumë të lartë të komplikimeve postoperative. Fakti që gjatë operacionit ushkodzhuvalasya seriozisht kornea, e cila shpesh çoi në përkeqësim dhe nganjëherë humbjen e syve.


  Vizion Excimer-lazer korrigjim

  Megjithatë, hulumtimet në fushën e kirurgjisë sy vazhdoi. Në vitet 1980 ka pasur një shpikje unike - lazer excimer. Në bazë të një teknologji të re - vizion Excimer-lazer korrigjim, e cila është larg nga metoda më efektive të shërimit. Rreze lazer është e kontrolluar nga një programi kompjuterik, për një ndryshim të dhënë formën e kornesë, heq defektet sytë lente optike dhe zbut në sipërfaqe në mënyrë që rrezet e dritës janë projektuar lente, të fokusuar qartë në retinë.

  Sot, dy metoda e përdorur gjerësisht për korrigjim vizion lazer: PRK (PRK - keratectomy photorefractive) dhe LASIK (Laser Keratomileusis).


  Metoda e PRK

  Metodë PRK është përpjekja e parë për të përdorur excimer laser për qëllime mjekësore. Thelbi i kësaj metode të shërimit është për të eliminuar pabarazitë e indeve corneal nga avullimi. Kjo metodë është quajtur jo-kontakt, pasi që as ophthalmosurgeon as ndonjë nuk mjetet në kontakt me sipërfaqen e syrit. Në korne ndikon vetëm rreze lazer. Megjithatë, metoda PRK disa të meta: dëmtim i vogël që janë shfaqur gjatë operacionit, shërohet brenda dy ditësh. Kështu pacienti ndjen dhimbje.

  Metoda LASIK

  Metoda LASIK - një kombinim i ekspozimit mikrosurgjikale dhe teknologji Excimer-lazer.

  Kjo ju lejon të ruani shtresat anatomisë e kornesë, e cila në mënyrë të konsiderueshme zvogëlon siklet e pacientit gjatë rehabilitimit pas operacionit. Gjatë vizion korrigjim lazer metodë LASIK përdorur pajisje microsurgical auto që shkurtimet off shtresa e lartë e kornesë, të hapjes qasje rreze lazer tek shtresat më të thellë. Një shtresë corneal leveling është e ndarë dhe pastaj përsëri në vend dhe është fiksuar nga kolagjenit, substancës së kornesë. Kështu, pa shkurtime dhe qepje dhënë shërimin e plotë të vizionit.

  Diskutoni në soobschest