Rosacea - problemi zgjidhet,


 • Çfarë është rosacea?
 • Pse është ai atje?
 • Luftoni të jetë e mundur!


 • Çfarë është rosacea?

  Rosacea - A është qarkullimi i varfër në
  lëkurës. Zakonisht, rosacea fillon me stagnim
  kapilarët e shtresat e sipërme të lëkurës. Përmes mureve vazhdueshme e anijes ngarkesë
  humbasin elasticitetin e tyre, të bëhet i brishtë, i cili më tej rrit stanjacion
  gjak. Dukje duke filluar me skuqje panatyrshme rosacea
  Lëkura e hundë, cheeks, ballin ndonjëherë. Lëkura ka ngritur
  ndjeshmëri, ka një ndjesi djegie. Më pas bëhen të dukshme
  capillaries, ata krijojnë rrjetë kuqe e enëve të gjakut në fytyrë
  (Telangiektazisë).

  Rosacea - paraqitja në rrjet dukshme fytyrë të enëve të gjakut, ose teleanhioektaziy.

  Ky koncept është i lidhur ngushtë me këtë lloj të lëkurës si të ndjeshme. Një i ndjeshëm, siç e dimë, mund të jetë i lëkurës me vaj dhe e thatë.
  Pse është ai atje?  Para së gjithash, pamja e rrjetit të enëve të gjakut të lidhura me muret e dobëta e anijes. Është vetëm "echo" shtet i organizmit në tërësi sepse kjo patologji është formuar gradualisht dhe jo papritmas lindin.


  Arsyet për zhvillimin e sëmundjes përfshijnë:

 • Lëkurë të ndjeshme me kalimin e kohës. Ky lloj i lëkurës të ndjeshme ndaj çdo stimujve - nxehtit, të ftohtit, dritës (duke iu referuar rrezatimit diellor). Kozmetike për lëkurën e marr ky shumë i vështirë sepse çdo komponent mund të shkaktojë iritim.


  Pronarët e lëkurës të ndjeshme kanë vështirësi në të dy sezonet e ngrohtë dhe të ftohtë. Ndjeshmëria e tepërt mund të jetë një nga faktorët rosacea lidhura.
 • Dobësia e mureve anije. Stanjacioni i gjakut që ndodh në enët e gjakut, duke çuar në tensione vaskulare mur dhe shkelje të elasticitetit të saj. Rrjedhimisht, anija "mbërthyer" dhe është visually shquar.
 • Provokatorë Ushqim ushqimore akute dhe i kripur, alkooli, erëza, fruta agrume në sasi të mëdha. Ushqim i tillë stimulon Mukoza stomakut dhe refleks - përhapje e enët e gjakut personi.
 • Sëmundjet kronike të trupit, duke përfshirë ulcerat, endokrin patologji, stresi të vazhdueshëm, dobësi imunitar dhe të tjerët. • Luftoni të jetë e mundur!  Më të rosacea duket si një të kuqe të disa anijeve të vogla, të lokalizuara në fytyrë. Ajo jep siklet, është nevoja për korrigjim të përditshëm me kozmetikë. Herët ose vonë të vijë një kohë kur është e nevojshme të mendoni për metodat më të rënda të kujdesit të lëkurës.


  Rregullat themelore të kujdesit për lëkurë të ndjeshme dhe të lëkurës me rosacea:

 • Përdorni grim pa përbërësit e ashpër të shënuara vetëm "për lëkurë të ndjeshme."
 • Struktura e kozmetikës duhet të përfshijë komponentët që rivendosjen e hidro-lipidet barrierë mbrojtëse natyrale të lëkurës të tilla si acide yndyrore polyunsaturated (PUFAs).

  Këto acide yndyrore - linoleik dhe linolenic - janë në llojin e lëkurës së "ngjitës" që mban shkallët e veshje e guaskës. Përveç kësaj, acid linoleik i prodhuar në substancat e caktuara që të lehtësojë kruarje, inflamacion, irritim dhe dhimbje. PUFAs gjenden në shumë vajra bimore (vajra të rrushit, butë, vaj rrush pa fara farë, flaxseed, canola, vaj macadamia, etj).
 • Moisturizers komponentet e nevojshme.
 • Komponentet specifike për forcimin murin e enëve të gjakut, ekstraktet bimore të çajit të gjelbër, xhinko biloba, rrushi, majdanoz, u rrit, gështenjë kali, vitamina C, E, K, B5.


  Vitaminat dhe rekomandohet për pritjen shtëpie.
 • Kufizimi i efekteve të temperaturës: luhatjet e temperaturës papritur dhe procedurat që lidhen me temperatura të larta ose të ulëta, sepse enët janë shumë të ndjeshëm ndaj këtij faktori.
 • Ndalohet pirja e duhanit si nikotina dhe disa derivatet tymi të ndikojë negativisht në elasticitetin dhe tonin e murit të enëve të gjakut.
 • Kufizojnë konsumin e ushqimeve që ndikojnë në enët e gjakut, alkool, ushqime pikante, kafe.
 • Kujdes me rrezatimi ultravjollcë diellor si dhe artificiale (diell). Nëse ekspozimi dielli është shtuar dhe efekti i rrezeve infra të kuqe për ngrohje, e cila gjithashtu çon në vasodilatation.

 • Shumë efektive është qime diathermocoagulation elektrodë. Efekti kryesor i kësaj procedure - heqja e anijes. Për të njëjtin qëllim të përdorur lazer dhe terapi ozoni. Pas këtyre procedurave rrjedhën e rehabilitimit të emëruar.