Ditë kritike pa dhimbje


 • Si për lehtësimin e tyre?
 • Pse po ndodh kjo
 • Lëvizja - Jeta
 • Më shumë vitamina
 • Ndihmon masazh
 • Në ngrohtësi dhe rehati
 • relaksohuni!
 • Duke kërkuar për tableta? Zgjidhni korrekte
 • Kujdesuni për veten!
 • Herbs lehtësojë dhimbjen

 • Si për lehtësimin e tyre?

  I menjëhershëm
  të shkaktojë dhimbje menstruale - kontraktimet e muskujve të mitrës shkaktohet
  prostaglandin tepërt të hormoneve. Ndjesi të pakëndshme
  keqësuar në kohët e stresit, siç është vrull muskujve që
  intensifikon dhimbje. Shumica e grave vuajnë stoikisht dhe me këto manifestime
  Horror duke pritur për muajin e ardhshëm, e cila përsëri disa ditë "Off"
  me jetën e tyre normale. Megjithatë, ka shumë mënyra për të lehtësuar dhimbjen,

  dhe pa absorbimit pjesë të vogël të pilula të ndryshme.


  Pse po ndodh kjo

  Shëndetlig
  mujore (algomenorrhea) vuan çdo grua tjetër
  mosha riprodhues. Dhe rreth 10% e grave menstruacioneve
  kështu shoqëruar nga dhimbje të forta dhe gjendja e keqe e përgjithshme që
  të privuar nga aftësia e tyre për të jetuar një jetë normale dhe të punojnë - të ketë për
  ditë qëndrojnë në shtëpi dhe gëlltitje ilaçe, ndjenja të sëmurë
  dhe të pafuqishëm.

  Algomenorrhea primar shpesh vërejtur në
  vajza e re dhe nuk është i lidhur me strukturën e dëmtuar ose të punës
  organet e brendshme. Në mënyrë tipike, mujore NUK bëhen të dhimbshme
  menjëherë, por pas një viti ose dy pasi ata të fillojnë.


  Më pak të kënaqshme është
  dita e parë e ciklit janë cramping dhimbje në natyrë, mund
  i shoqëruar nga dobësia e përgjithshme, vjellje, stools lirshme. Zakonisht jo
  anomalitë Struktura e organeve gjenitale femërore, dhe inflamator
  sëmundje nuk është zbuluar gjatë ekzaminimit, dhe arsyeja kryesore
  simptomat e mësipërme janë rritur prodhimin
  prostaglandins. Ky lloj Algodysmenorrhea në shumicën e rasteve
  mbajtur vetë, shpesh pas lindjes.

  I mesëm
  algomenorrhea shoqëruar me sëmundjet e organeve gjenitale femra:
  Endometrioza, endometritis, fibromatous nyjet gjinekologjik
  operacionet dhe sëmundjet inflamatore.

  Dhimbja është e dhemb në natyrë,
  shpesh i jep në mënyrë të konsiderueshme në rajonin e mesit. Ka arsye të tjera -
  kjo tregon një ekzaminim të detajuar. Diagnoza ka të drejtë të kërkojë vetëm
  vetë mjek i papranueshëm. Terapia Algodysmenorrhea i mesëm
  kryerjen, drejtuar përpjekjet në trajtimin e sëmundjes themelor.


  Lëvizja - Jeta


  ditët kritike shumica prej nesh duan të fshehur në një qoshe dhe
  nuk lëvizin, por është krejtësisht i gabuar. Leviz - dhe ju do të
  shumë më e lehtë! Nuk është e nevojshme për të drejtuar dhe hidhen deri sa të bjerë, kështu që ju mund të
  vetëm forcuar dhimbje spastik dhe gjakderdhje. Për të arritur
  efekti i dëshiruar analgjezik është mjaft shumë e thjeshtë

  Aktiviteti rehatshme dhe fizik.

  Shtrihen ushtrime
  çlodhur dhe për të forcuar muskujt e legenit dhe të mesit, qetësimin
  sistemit nervor. Më të mirë të bërë ato çdo ditë për
  disa minuta, por në qoftë se rregullsia nuk është për ju, provoni
  të fillojnë të angazhohen të paktën disa ditë para menstruacioneve:

 • Rrjedh
  i drejtë, vendin duart tuaja në rripin. Mos hap këmbët e djathtë përpara, bëj gjunjët
  dhe obiprysya në atë me dorën e tij. Merrni këmbën e majtë prapa, shpjegoj. Jo
  bust, butësisht përkulem këmbën e djathtë më shumë. Mban kështu
  10-20 sekonda. Ngadalë të kthehet në pozicionin e fillimit dhe të lëvizjes të përsëritur,
  Këtë herë përkulur mbi këmbën e majtë;
 • Ulem këmbëkryq, të marrë në

  top palme. Ngritja duart tuaja deri, duke tërhequr trupin, si mund nahylysya
  përpara më tej. Supet dhe bust duhet të formojnë një linjë të vetme;
 • Ulem
  top i madh (diametër prej rreth një metër) dhe mbështetjen duart e tij gënjeshtër
  mbi kurrizin e tij në mënyrë që topi zuri gjumi kundër ijët. Slide dhe shpjegoj
  këmbët, të armëve të pushojë nga dyshemeja dhe të përpiqet të shtrirë mbi topin në këtë pozicion,
  të mbajtur ekuilibrin;
 • mësime shumë të dobishme në ujë - në
  ujërat natyrore ose në pishinë. Por ata nuk mund të mbahen
  drejtpërdrejt gjatë menstruacioneve për shkak të rrezikut goxha i madh
  Ruaj këtë infeksion.
 • Më shumë vitamina

  Zoom out
  dietë nervor dhe fizike stresi do të ndihmojë.

  Efekt zbutës
  ka një magnez gjurmë mineral, si dhe serotonin hormon. Konsumoj
  Produktet që rrisin prodhimin e këtij hormoni: makarona me ngurta
  gruri, biskota e tërë gruri, drithërat dhe perimet. Në nervor
  sistem ndikon pozitivisht vitaminë B6 - ato janë të pasura me maja, mish dhe
  nga-produkteve (veçanërisht të mëlçisë), embrion gruri dhe arra. Shumë
  ushqim deti i dobishëm, peshk, vaj vegjetal - përmbajnë shumë
  vitamina (A dhe E) dhe acide yndyrore polyunsaturated.

  Është vërtetuar se një dietë e pasur në këto produkte, nëse ka përdorur atë
  në gjysmën e dytë të ciklit, ndihmon mbajnë shumë më e butë
  mujore. Është e rekomanduar për të krejtësisht të braktisur këtë herë nga i ëmbël

  pije të gazuara, kafe, djegëse dhe ushqime të skuqura.


  Ndihmon masazh

  Masazh bark relakson muskujt, zbut nervat dhe
  ndihmon në zvogëlimin e dhimbjeve. Përdorni për masazh 4-5 pika
  eukalipt, mayoranovoho rozmarinë ose vaj esencial (Aplikueshëm
  zbutës) tretur në lugë vaj ulliri. Stroking
  Abdomen ishte lëvizjet e butë dhe delikate (clockwise).


  Në ngrohtësi dhe rehati

  Ngrohjes thatë ndihmon në lehtësimin
  Tensioni i muskujve dhe zvogëlon kontraktimet dhimbshme. Ju mund të bëni
  të barkut të ngrohtë (por jo nxehtë) bllok ngrohje ose peshqir vogël
  lagur me zierje të ngrohtë e rozmarinë. Shënim: në rast të rëndë
  ngrohja mujore fasha absolutisht kundërindikuar, që nga ajo

  forcuar më tej gjakderdhje.


  relaksohuni!

  Çlodhje
  ka një efekt pozitiv në të gjithë trupin, ndërsa dobësimi
  Periudha e sëmundshmërisë.
  Bath me vajra aromatike - ideal, por nën
  menstruacione duhet të zëvendësojë atë me një dush. Hidh aromalampu
  disa pika të naftës (të tilla si livando, heranyevoho, anise)
  dhe fundosur atë për disa orë para gjumit. Për të shpëtuar, të punës këndshme start
  punët: Lexoni, dëgjoni muzikë, dhe moti i mirë gjithmonë të dalë
  për një shëtitje.


  Duke kërkuar për tableta? Zgjidhni korrekte

  Nëse dhimbja është shumë e fortë, ndoshta keni nevojë për ilaçe. Dhe është e rëndësishme të mos lënduar veten!

  Kohë

  Herë pas here, kur dhimbja është shumë i lodhur, ju mund të pini një qetësues
  do të thotë. Për të drogës kishte një efekt dhe jo shkakun
  efekte anësore, është e nevojshme për të zgjedhur të drejtën. Gjatë
  dhimbje menstruale është drogë mirë-krijuar të tilla si
  Nospanum (përfshin drotaverine - vepron në muskujve të mitrës zbutës) dhe
  Ibuprom (ibuprofen përmban - redukton prostaglandin sekretim).
  Shpesh, tri ditët e para të mjekëve hënor përshkruajnë vitaminë E. Në
  menstruacioneve dhimbshme homeopati po aq efektive, mjekësi bimore,
  akupunkturë.

  Mjeku do të zgjedhë të përshtatshme drejtpërdrejt
  ju do të thotë për lehtësimin e dhimbjeve dhe të reduktuar parehati gjatë

  periudhë. Gjëja kryesore është të mos përzihen në trajtimin e panevojshme.

  Nëse
  Metodat Pets nuk ndihmojnë, kthehet Ti përdorur gjinekologun.
  Të jetë i sigurt për të shkuar te mjeku kur menstruacioneve është shumë e dhimbshme, too
  bollshme ose, mjaft disa zgjedhje. Ky është një sinjal se
  organ që diçka është e gabuar.


  Kujdesuni për veten!

  Gjatë muajit staraysya kryejë rrugën e butë të jetës:

 • nuk aktivitet zahoplyuysya fizik, veçanërisht të lidhura me ngarkesën mbi muskujt e barkut dhe prapa;
 • lehtësisht vishem, veshje duhet të jetë e lirshme dhe nuk shtrydh trupin, sidomos abdomen;
 • ndjekin regjimi të përditshme, plotësisht të pushoni;
 • Win ushqimin tuaj siç duhet dhe të pini lëngje të mjaftueshme për të shpëtoj trupin e të gjithë të panevojshme.

 • Herbs lehtësojë dhimbjen

  Nga
  menstruacionet e dhimbshme është reale për të përballuar pa mjekim.
  Përdorni infusions bimor dhe teas - dhe dhimbje me siguri do të shkojnë:

 • 2
  c. l. selino i grirë derdh një gotë me ujë të ftohtë.
  Pas 2 orësh tendosje përmes napë. Merrni filxhan tretë të 3 herë
  ditë;
 • 2 tbsp. l. grimcuar lë piper ujit zaley 0,5 l
  ujë të valë. Zier për 10 minuta, i ftohtë dhe tendosje. Pini 100 ml 3 herë në ditë;
 • rrënjë
  sanëz, gjethe nenexhik dhe lulet e përzierjes kamomil në raport 1: 1: 2, zaley
  filxhan ujë të valë dhe të insistojnë 30 minuta në një vend të ngrohtë, atëherë
  Tendosje. Pini 2 lugë. l. 3 herë në ditë pas ngrënies;
 • 2 tbsp.

  l. Melissa lë zaley dy gota me ujë të zier për një orë. Pini një gjysmë gotë 3 herë në ditë para ushqimit.