Ose anal inflamacion dhomë e nëndheshme e sinuseve


 • Kripto
 • Shkakton inflamacion të anale (anale) sinuseve të
 • Manifestim i inflamacion anale (anale) sinuseve
 • Komplikimet e inflamacionit anal (anal) sinuset
 • Diagnoza e inflamacion anal (anale) sinuseve
 • Trajtimi i inflamacionit të anale (anale) sinuseve të


 • Inflamacion i anale (anale) sinuseve të  Crypt - një i uritur, të vendosura në të gjithë perimetrin e anusit në kufi të rektumit tij. Që dhomë e nëndheshme janë xhep të verbër, të hapur për drejtimin e feces, ata janë të përsosur "kurth" për grimcat e feces, bakteret, organeve të dendura dhe të mprehtë të huaj të vogla.

  Që as Crypt ose anal gjëndra dhe kanalet e aparatit kontraktil nuk është siguruar, ata nuk mund të shpëtoj prej tyre perepovnyv përmbajtjes apo trupit të huaj traumatike dhe, në fund të fundit, të bëhet i përflakur dhe malcoj.
  Shkakton inflamacion të anale (anale) sinuseve të  Kontaktoni me përmbajtjen e zorrëve në dhomë e nëndheshme - fenomen është normale, ajo është zakonisht zbrazur mirë, dhe në qoftë se gjendra anal kanalet e kaluar e fshehtë e tyre ndihmon të krijojë një pengesë për depërtimin e florës mikrobike në shtresat më të thella.

  Në disa raste, një proces normal mund të jetë i prishur.

  Nga kjo shpesh rezulton në muret e traumës e përbërësve Crypt ngurta të jashtëqitjen (eshtra, lëkurë, fara, copa të krunde, etj shpohet.  ), Dhomë e nëndheshme Poor kullimit (duke e goditur atë gunga vështirë, ënjtje e mukozën e diarre), dhe anal pengim gjëndër kanal.

  Kështu që çdo përçarje e zbrazjes rektum, ose shumë trauma minimal mund të shkaktojë ndryshime inflamatore në të njëjtën dhomë e nëndheshme, dhe në kundërshtim me gjëndra anale, mbyllje e inflamacionit të tyre lumen mund të përhapet në shtresat e thella të murin e zorrëve dhe shkaktojnë paraproctitis .
  I përpunuar
  është inflamacion i anale (anale) sinuseve të


  Kryesor manifestime kriptita është një dhimbje në anus, rëndë nga jashtëqitjes dhe parehati, nganjëherë shënuar djegie, ndjesi të trupit të huaj në rektum.

  Shfaqja e gjakut në formën e shtojcave të feces shumë shpesh. Në prani të shkarkimit purulent shënuar kruhet zonë perianale. Fever zakonisht nuk është treguar.


  Nëse në faktor akute eliminuar që çoi në shfaqjen e sëmundjes - themeluar kullimit dhomë e nëndheshme dhe gjëndra anale - shërim ndodh. Në disa raste, inflamacion mund të përhapet në crypts fqinje dhe rektumit overlying. Shpesh, të ardhurat e procesit në valët, në inflamacion Crypt më kalon, por disavantazhi përsëritet përsëri.
  Komplikimet
  inflamacion i anale (anale) sinuseve të  Nëse jepet rrjedhë të pavarur apo nën ndikimin e konservatore absces trajtim Crypt jo, shpalosur në lumen të rektumit, inflamacion mund të përhapet në dhomë e nëndheshme ngjitur, ekziston një mundësi e purulent proctitis, por shpesh të komplikuara përhapje kryptyt e infeksionit me qasje në kletchatochnye hapësirë ​​të thellë konsideruar tashmë të dy paraproctitis akute.


  Në rastet kur dhomë e nëndheshme abscesi-zbrazur në zorrë, por kullimit është faktorë joadekuate ose eliminuar që çuan në kriptita (kapsllëk, microtrauma për shkak të stresit të zgjatur, fissures anal, hemorroide mëdha që shkelin crypts kullimit, etj). inflamacion në dhomë e nëndheshme bëhet kronik me periudhat e acarimit.

  Kjo mund të çojë në mbresë deformimit të dhomë e nëndheshme, për të formuar një pjesë të fistula brendshëm zorrës së trashë. Me përhapjen e inflamacionit të crypts fqinje, në disa raste, inflamacion kronik është lloji i produktiv dhe pastaj në të tretën e sipërme të kanalit anal, ku është fund e dhomë e nëndheshme, një mbresë ind i dendur - pektenoz. Shqiptohet pektenoz kur mbresë ka një gjatësi prej më shumë se një kanalin anal rrethi katërta, reduktuar elasticitetit indeve dhe aftësinë për të shtrihet kalimin e bolus fekal, që çon në përçarje të zbrazjes rektum.
  Diagnozë

  inflamacion i anale (anale) sinuseve të


  Pas përcaktimit të ankesave të pacientit, vlerësim të përgjithshëm të gjendjes së tij për rishikimin e jashtëm të perineum, prekje perianale, studimi dixhital i plotë i rajonit anal kanalit të crypts dhe anomalive skajor rektale dhe sigmoidoscopy. Kjo - shuma e kërkuar ekzaminimin e pacientit. Ultrasonografia Nëse është e nevojshme, studimi mund të plotësohet (Sonda rektal) proktohrafiey, biopsi (për keqdashje të dyshuar).


  Nëse procesi është i kufizuar nga dhomë e nëndheshme në ekzaminimin e jashtëm të anusit, zakonisht janë vërejtur ndryshime. Me të kërkimit manual mureve anale kanalit në të tretën e sipërme të saj dhe prekje në të njëjtën dhomë e nëndheshme janë dhimbje lokal dhe pastoznost.

  Shfletoni nëpër anoscope lejon në disa raste për të zbuluar edemë dhe hyperemia në dhomë e nëndheshme, fibrinë, nganjëherë me presion nga dhomë e nëndheshme mund të ketë një shpatull rënie. Ndonjëherë nuk anoscope shoh në sfondin e shtyer dot të ndritshme të kuqe, e cila korrespondon me kanalet nxjerrës e gjëndra anale. Për fat të keq, Recto-anoscope dhe nuk mund gjithmonë të shohin pjesën e poshtme të crypts.

  Sigmoidoscopy ju lejon për të vlerësuar gjendjen e mukozën e rektumit dhe sigmoid skajor dhe sunduar nga shkaqet e tjera të mundshme të dhimbjes dhe shkarkimit të parregullt nga anusi.
  Trajtim
  inflamacion i anale (anale) sinuseve të

  Kryptyt pakomplikuar trajtohen konservative.

  Designed me dietë përjashtim kripur, pikante, alkoolit. Ushqimi duhet të jetë vëllimi i mjaftueshëm për të shmangur vonesat karrige, të ligët dhe me gatim të mirë. Laxatives nuk duhet të merret kur kapsllëk është më e mirë për të pastruar zorrës së trashë tuaj duke përdorur enemas. Laxatives e pranimit të çon në dobësim të përmbajtjes zorrëve, akt mnohomomentnoe e zbrazje, duke kontribuar iritim dhe ënjtje e mukozën e rektumit.


  Ne duhet me kujdes të kryejnë masat higjienike: slaborozovym banja me Permanganat kalium me temperaturën e ujit 37-38 ° C për 10-15 min, kërkohet anus podmyvaniya i ulur pas jashtëqitjes gjatë natës për 7-10 ditë microclysters 30-40 ml 0, zgjidhje 3% Collargolum.

  Emëruar qirinj zorrës së trashë.


  Me dështimin e trajtimit konservativ zakonisht ndodh si një komplikacion i paraproctitis akut ose gyp formuar pjesë të rektumit. Dhe në të dy rastet trajtim kirurgjik. Trajtimi kirurgjik është treguar dhe dhomë e nëndheshme kronik. Një transaksion Gabriel ndërsa heqja e papilla dhe subjekt dhomë e nëndheshme. Operacioni Gabriel është një heqje të plotë të çarjes anal me një sipërfaqe trekëndore të lëkurës përreth plas.


  Prognoza për akute kur zbrazjes absces Crypt Crypt, në zorrë të favorshme. Është e rëndësishme pastaj për të eliminuar të gjithë faktorët që nxisin ri-kthimin e inflamacionit akut ose kronik proces.


  Nevoja për kohë dhe të saktë trajtimin e kriptita akute të stresit në vijim deklaratë: "burim i sëmundjeve pothuajse të gjithë infektive dhe zona anorectal perianal është prekur dhomë të nëndheshme të" kryptyt që mund të quhet "sëmundje e madhe pak në proctology."