Fibrosing Alveolite Përmbledhje


 • Shkaqet dhe mekanizëm i Alveolite fibroziruyuscheho
 • Manifestimet fibroziruyuscheho Alveolite
 • Diagnoza dhe trajtimi i Alveolite fibroziruyuscheho
 • Alveolite Parandalimi

 • Shkaqet dhe mekanizëm i Alveolite fibroziruyuscheho

  Pse apo pse atje fibrosing Alveolite, është ende i panjohur. Vetëm se çfarë është ajo dhe çfarë zakonisht përfundon. Inflamacion në mushkëror (traktit respirator i fundit, ku ndodh shkëmbimi i gazit) të çon në faktin se muret janë organ i trashë delikat dhe malopronyknyh. Një frymë e ajrit dhe oksigjen të hyjnë në gjak ajo është shumë e vështirë dhe të gjitha doza më të vogla.

  Nëse sëmundja zhvillohet gradualisht dhe ndodh vetëm në rritje gulçim, vështirë se dikush realizon në kohë për të parë një mjek. E tij duke u shpjeguar si ai mund (të hedhura në sport, në punë i lodhur, mëndjemadhësisë), por jo sëmundjen.
  Kur frymëmarrja bëhet sëmundje shumë e vështirë është e vështirë të kundërt, ndryshimet që po ndodhin në alveole, i pakthyeshëm.


  Manifestimet fibroziruyuscheho Alveolite

  Akute Alveolite fibroziruyuscheho "i mirë" për befasi të saj dhe një grup të pasur simptoma që janë të vështirë të heqin dorë - një ethe, kollitje, gulçim. Ne duhet të shkoni te mjeku dhe për të kuptuar se çfarë po ndodhte.


  Megjithatë, diagnoza e vërtetë është shpesh e nevojshme javë të hetimeve të pafrytshme dhe trajtimin e sëmundjeve të tjera. Dy probleme: pajisje të varfër të spitaleve ruse me pajisje dhe Alveolite moderne ngjashmëri me numrin e madh të sëmundjeve të tjera.


  Diagnoza dhe trajtimi i Alveolite fibroziruyuscheho

  Në bazë të anketës vetëm, komente, dëgjoni absolutisht e pamundur për të diagnostikuar "Alveolite" e pacientit. Vetëm kur të gjitha provimet zhvillohen dhe të përjashtuar sëmundje të tjera, ne mund të supozojmë këtë sëmundje.

  Alveolite trajtojnë rreth 9 muaj me doza të mëdha të hormoneve glukokortikoideve, me vetëdije pranuar efektet e mundshme anësore të barnave.

  E gjithë koha e nevojshme mbikëqyrje mjekësore dhe respektimin rigoroz të trajtimit të butë, sepse dozat e larta të hormoneve të reduktuar imunitetin dhe pacienti është i ekspozuar ndaj infeksioneve. Kjo nuk do të thotë që ju keni për të qëndruar në shtëpi i kyçur, por udhëtime më të gjatë, fluturime, duke vizituar vendet publike duhet të braktiset. Nëse trajtimi është dhënë dhe rezultati mbeti ndryshime të vogla fibrotike, jo më mirë duhet të ëndërrojnë.

  Nëse pas 3 muajve të trajtimit Glukokortiksoteroide përmirësime pa u vënë re, turistik nga droga seri citostatik (duke ndaluar rritjen e qelizave) dhe të vlerësuar efektin e trajtimit në 30 ditë. Nuk ka efekte anësore në këtë rast, gjithashtu, nuk mund ta bëjë, por le të më mirë ata janë se paepur plotë Alveolite me këtë trajtim.

  Në fund të fundit, në qoftë se ju nuk ndihmojnë as steroid ose agjentët cytotoksike T., mund të lehtësojë simptomat vetëm, dhe kjo - Jeta thithin ajër me përmbajtje të lartë të oksigjenit. Jashtë vendit pacientët e tilla transplantuar mushkëritë. Në transplantimit kryesore vështirësi, si zakonisht, të holla, ose më mirë, mungesa e tij.


  Alveolite Parandalimi

  Ne e dimë se njerëzit e sëmurë Alveolite kryesisht femra të reja dhe të moshës së mesme vuajnë më shpesh. Verës është pothuajse pa diagnozë të tillë vënë.

  Pikëpamje më e favorshme për formën e sëmundjes - alergjik - duket të disa mbytje alergjen. Eliminuar këtë alergjen - vporayeshsya e Alveolite.

  Dëmi ind dëmtimi i mushkërive nuk është eliminuar, sepse të gjitha varet se sa kohë ka qenë në alergjen për veprimtari shkatërruese. Ai jeton në papagall familjar, njeri i shëndetshëm, dhe gruaja e tij nuk ka asnjë ide se shortness saj fryma e lidhur me alergji në jashtëqitjet e papagall. Nëse ajo do të apelojë për një mjek menjëherë, në vend se duke anulluar shortness në rritje të frymëmarrje, lodhje, ajo mund të shërohet. Përndryshe, për një duzinë vjet, ajo jetoi në një apartament me një zog, ajo fillimisht duket sëmundje të favorshme me dështimin për të eliminuar alergeneve të çojë në probleme serioze me mushkëritë. E vetmja gjë që mund të mbrojë kundër pasojat e Alveolite prenepryyemna - është për të dëgjuar për shëndetin e tyre dhe për të zbuluar "problem" me mjekun e tij.

  Informacion nga nenet A. Dyubankovoy "Alveolite - maskuvalnyky keqe"