Këshilla të dobishme në këmbë diabetik


 • Foot diabetik në Diabetes
 • Këshilla të dobishme për pacientët me diabet

 • Foot diabetik në Diabetes

  Diabetes - një sëmundje serioze që ndikon në gjithë trupin. Ka dy lloje të diabetit, më e zakonshme është të tipit 2, i cili ndodh në të rriturit dhe është e lidhur me mungesën e hormonit insulinë në pankreas. Reduktuara insulinë çon në glukozë që është e nevojshme për të pushtetit të gjitha qelizat, nuk vijnë për ta, dhe shkrin në gjak. Kjo është arsyeja pse analiza e glukozës në gjak (sheqeri) rrit. Ndryshimi glukozë dëmton punën e të gjitha agjencive, dhe në veçanti, nervat dhe enët e gjakut.

  Shkelja e nervave quhet nevropati. Shpesh shkelje të tilla duket mpirje në këmbë ose nuk kujdeset për shkak se ajo çon në një rënie në ndjeshmëri e lëkurës. Nëse ju prekni thembra apo këpucë me majë laps, ndjenja është delikate dhe i paqartë. Prandaj çdo këpucë shqetësim apo objekt i vogël i huaj që mori nën këmbë, mund të mbetet pa u vënë re dhe të shkaktojë veshin rëndësishëm.

  Shkelja e qarkullimit të gjakut në enët e vogla të këmbëve që çojnë në uljen e oksigjenit për muskujt, lëkura, eshtra. Kjo manifestohet me konvulsione ose dhimbje në muskujt viç, ënjtje në këmbë të ulët dhe këmbë, lëkurë të thatë.


  Por më i rrezikshëm është shërimi i dobët i ndonji abrasions, scratches ose abrasions e lëkurës, duke rezultuar në të mund të formojnë gjatë plagë jo-shëruese, të quajtur ulçerë ushqyese.

  Kursi i gjatë i diabetit çon në përçarje e strukturës kockore, dhe pastaj nyjet këmbë që kanë filluar këmbë nenexhik është e sheshtë, ka deformim, i quajtur "këmbë Charcot."


  Këshilla të dobishme për pacientët me diabet

  Çdo ditë duhet të inspektojë këmbët tuaja për të zbuluar në kohë blisters, shkurtime, gërvishtjet dhe dëme të tjera, të cilat mund të depërtojnë përmes infektimit. Mos harroni të shqyrtojë boshllëqet midis gishtërinjve. Tabanët e këmbëve mund të lehtë të shqyrtuar duke përdorur një pasqyrë.

  Larja e përditshme e këmbëve dhe butësisht fshij me një peshqir pa fërkim është parandalimi i sëmundjeve kërpudhore. Mos harroni për larje dhe tharje hapësira të plota interdigital.

  Para se ju këmbët më të ulët në një tas me ujë, të jetë i sigurt për të kontrolluar temperaturën e saj. Që nga këmbët ndjeshmëri thyer, ju nuk mund të ndjeni se pellgu uji ishte shumë i nxehtë.

  Duke u përpjekur për të hequr calluses, në çdo rast nuk mund të përdorni një brisk, gërshërë të mprehta dhe të bëjë diçka të mprehtë. Corneum shtresë e tepërt dhe këpucë me majë lejohet nehruboy pastrim shtuf. Mos u mundoni të shuaj të gjithë lëkurën e drejtë përafërt.

  Çdo ditë dhe gradualisht largimin hyperkeratosis, ju mund të sigurtë të arritur rezultate të mëdha.

  Është e rëndësishme të çorape të përditshme ndryshimit ose stockings. Veshin të lejuara vetëm stockings duhura madhësi apo çorape. Ju nuk mund të veshin çorape darned ose çorape me band të shtrënguar elastike. Nëse këmbët janë të ngrirjes në natën para se të shkojnë në shtrat është më mirë të mos vishni çorape.

  Është rreptësisht e ndaluar të veshin këpucë në këmbët e zhveshur, i veshur me sandale ose sandale me një rrip që shkon në mes të këmbëve, dhe të shkojnë zbathur, sidomos në një sipërfaqe të nxehtë.

  Mos përdorni insoles terapike apo profilaktike, jo të destinuara për pacientët me diabet.

  Profili i tyre nuk mund të përputhen me këmbë dhe të çojë në formimin e ulcerat presion.

  Kur lëkura e thatë duhet të vajos këmbët e tyre (jo hapësirat ndërmjet) të ulët-yndyrë krem. Për lëndimet - jod, "mangan" alkoolit dhe "të gjelbërta të mrekullueshëm" kundërindikuar sepse dubyascheho veprim. Bruises, shkurtime, etj Peroksid hidrogjeni proces më i mirë (3% solucion) ose veçanta mjete (Dioksydyn, furatsilin) ​​dhe aplikoni një fashë sterile. Pastaj shpejt të kthehet në një specialist.

  Informacion nga neni "diabetit. Foot diabetik "