Këshilla të dobishme pacientëve radiotherapy


 • Këshilla të dobishme në emërimin e radioterapi
 • Vlera e të ushqyerit e duhur gjatë rreze rrezatim

 • Këshilla të dobishme në emërimin e radioterapi

  Reagimi për radioterapi individ. Por në çdo rast procesi i terapisë rrezatuese paraqet një barrë të rëndësishëm në trup. Prandaj, trajtimi mund të zhvillojë lodhje. Në këtë drejtim pacienti ka nevojë për më shumë pushim. Mjekët rekomandojnë para se të shkojnë në shtrat. Ndjeheni i lodhur zakonisht zgjat 4 - 6 javë pas përfundimit të trajtimit. Por ne duhet të shmangin të gjitha aktivitet fizik që rrit mbrojtjet e trupit dhe rezistencë ndaj ndikimeve të dëmshme.

  Gjatë trajtimit duhet të ndjekin disa rregulla të thjeshta për të ndihmuar në parandalimin e shfaqjes së efekteve anësore të korrigjuar sëmundje themelor. Gjëja kryesore për të pacientit - një dietë e mirë. Pacienti duhet të përpiqet për të ngrënë një dietë të ekuilibruar (raportin e proteinave, yndyrave dhe karbohidratet 1: 1: 4). Së bashku me ushqim duhet të marrë 2,5-3 litra në ditë (lëngje frutash, ujë mineral, çaj qumësht). Ajo duhet të braktiset, të paktën për periudhën e trajtimit, zakone të këqija (pirja e duhanit, të pijshëm). A nuk veshin rroba që janë të shtrënguar në zonat e rrezatuar. Ajo është e gjëra të padëshirueshme nga pëlhura sintetike dhe leshi.


  E gjërë, veshje më të mirë të vjetër pambuku. Nëse është e mundur, lëkura e ekspozuar duhet të mbahen të hapura. Pacienti duhet të vizitojë më shpesh jashtë atë shumë gëzim dhe për të përmirësuar shëndetin e përgjithshëm. Deri në fund të trajtimit në disa raste zona të trupit të ekspozuara mund të jetë shumë zmochitsya (veçanërisht në nyje). Kjo në masë të madhe varet nga ndjeshmëria individuale ndaj rrezatimit. Aplikoni në trup rrezatuara sapun, kremra, deodorants, krem, kozmetike, parfume, talk ose mjeteve të ngjashme mund vetëm këshillën e një doktori. Mos e fshij apo furçë rrezatuara të lëkurës.

  A nuk imponojnë mbi vete të ngrohtë ose të ftohtë artikujve (të ngrohta, akull). Bazuar jashtë, për të mbrojtur obluchaemuyu e lëkurës nga dielli (veshje të lehta, një kapelë me një grykë të gjerë).


  Vlera e të ushqyerit e duhur gjatë rreze rrezatim

  Pas një kursi të rrezatimit radioterapi zakonisht nuk shkakton të përzier dhe të vjella. Megjithatë, mund të ketë humbje oreksi. Për riparimin e indeve të dëmtuara duhet të konsumojnë ushqim të mjaftueshëm. Edhe nëse nuk ka uri, dhe duhen bërë përpjekje për të siguruar ushqim të lartë të energjisë të lartë me proteina. Ajo do të përballen më mirë me efektet anësore dhe për të përmirësuar rezultatet e trajtimit të kancerit.

  Disa këshilla mbi të ushqyerit gjatë radioterapi:

 • Hani një shumëllojshmëri ushqimesh shpesh, por porcione të vogla janë të nevojshme nëse dëshironte, pa i kushtuar vëmendje të përditshme
 • duhet të rritet futje kalori - shtoni në dietë më shumë sasinë e gjalpë
 • për të rritur oreksin mund të përdorin një shumëllojshmëri të sauces
 • në mes të ngrënies ngrënë kos, qumësht përzierje me gjalpë dhe sheqer, kos
 • duhet të marrë shumë lëngje, mundësisht lëngje
 • gjithmonë kanë një furnizim të vogël të nravyaschyhsya ushqim (të autorizuar për ruajtje në klinikën në të cilën për të trajtuar) dhe është kjo kur ka një dëshirë për të ngrënë diçka
 • ushqimi të përpiqen për të krijuar kushte që rrisin disponimin (përfshin ushqimet televizion, radio, dëgjoni muzikën tuaj të preferuar)
 • nganjëherë rekomanduar me ushqim për të rritur oreksi pini një gotë birrë
 • nëse ka ndonjë sëmundje që kërkon një dietë të caktuar duhet të konsultoheni me mjekun tuaj rreth asaj se si për të diversifikuar dietë
 • Pas kursit radioterapi është e rëndësishme që të kontrolloni periodikisht rezultatet e trajtimit të tij. Duhet t'i nënshtrohen provimeve të rregullta follow-up në radiolog apo mjeku i cili dërguar për trajtim. Con parë të emërojë një mjek në shkarkimin.

  Orari ndjekin-up klinikë ose mjeku do punishte barnash në spital. Këto specialistë nëse është e nevojshme të emërojë trajtim të mëtejshëm apo rehabilitim.

  Simptomat në të cilat është e nevojshme për të parë një mjek, jo duke pritur për kon ardhshëm:

 • e dhimbjes që nuk shkon më larg tyre brenda pak ditësh
 • vjellje, diarre, humbje e oreksit
 • ethe, kollë
 • paraqitja e tumorit, ënjtje, skuqje të lëkurës të pazakontë
 • zhvillimi i gjymtyrë ënjtje në anën e rrezatimit
 • Pacientët duhet të paguajnë më shumë vëmendje për të pushuar. Përfundimisht përsëri fuqi, kështu që nuk do të kthehet në aktivitet fizik në mënyrë të plotë menjëherë.

  Teatro, ekspozita dhe ngjarje të tjera ndihmon të rivendosur trupin pas trajtimit. Bëjeni një rregull pacientët duhet stërvitje çdo ditë në natyrë (ecje në park, në pyje). Specialistët fizike terapi do të ju ndihmojë të zgjidhni një aktivitet adekuate fizike (gjimnastikë rekreative) dhe na tregoni se si për të kapërcyer stresin.

  Informacion nga artikullin "Çfarë është terapi rrezatimi, pse dhe si është bërë"