Korrigjimi i rosacea


 • Format e rosacea
 • Trajtim
 • Trajtimet kryesore për rosacea dhe teleanhioektaziy
 • Fixing efekt të trajtimit


 • Format e rosacea  Ndërhyrja në kohë dhe Procedurat e zgjedhura siç duhet nuk mund të reduktojnë ndjeshëm vetëm defektet ekzistuese, por edhe për të parandaluar zhvillimin e mëtejshëm të rosacea.

  Trajtimi i sëmundjes varet nga faza e saj, lloji dhe madhësia e rrjetë vaskulare. Rosacea është origjina e ndryshme (arterial, kapilar dhe venoz) dhe manifestimet e model vaskulare (lineare, Tree, arachnids dhe vend).


  Ndonjëherë proces është e theksuar kështu që është e nevojshme për t'u marrë me të për vite me rradhë. Më herët trajtimi fillon, më mirë rezultatet do të jenë.
  Ajo përdoret për të se rosacea - një sëmundje e pashërueshme. Për më tepër, kjo ishte menduar që nuk mund të korrigjohet në shtëpi.


  Tani nuk janë produkte të forta kozmetike që të ndihmojë në uljen dhe / ose të përballen me rosacea madje edhe në shtëpi.


  Nëse problemi është i rëndë, kozmetike dhe kujdesit në shtëpi nuk janë të efektshme, duhet të konsultoheni me një dermatolog, cosmetologist.
  Trajtim


  Mjekët përshkruajnë një trajtim gjithëpërfshirës:

 • Ajo rezulton problemin e rosacea. Nëse shkaku është i njohur, është më mirë për të eliminuar ose të paktën të minimizuar ndikimin e saj. Për të gruas gjinekologu i rëndësishëm këshillimor dhe endokrinolog.


 • Korrigjimi i ushqimit.
 • Administrimi i barnave që forcojnë enët e gjakut.
 • Duhet emëruar vitamina P (flavonoids, të rritur enët e rezistencës, të reduktuar brishtësinë kapilar dhe pėrshkueshmėrisė), C (forcon muret e enëve të gjakut, ka vasoconstrictor dhe anti-edemë efekt) dhe K (redukton vaskulare pėrshkueshmėrisė).
 • Përshkruesit dhe shtojcave me ekstrakte bimore, konfirmohen dhe rigjeneruese enët (ekstrakt farë rrushi të naftës, gështenjë kali, Arnica, murriz, hips, etj).


 • Trajtimet kryesore për rosacea dhe teleanhioektaziy


  Nëse rrjetë vaskulare është në këmbët e tij, duhet të shkoni të konsultoheni me një kirurg vaskular (fleboloha).

  Ndihmë specialist të eliminuar sëmundjet e venave dhe të ndihmojë në përcaktimin e trajtimit.


  Aplikoni:


  Sklerozë vaskulare - Për "bashkim" venules zgjatet (diametër 2 mm). Në enët speciale hyrë sklerozyruyuschee stuff.


  Mikroskleroterapiya - futja e kurorave nënlëkurës që përdorin gjilpëra e hollë të veçantë zgjidhje - ". Spayuyutsya" sklerozanta, duke e bërë kurora Brenda 5-7 ditëve pas procedura është e rekomanduar që të veshin stockings llastik apo çorape (fashë compression). Pas hematoma sclerotherapy të mundshme (mavijosje) scars.


  photocoagulation (phototherapy) - Trajtimi (moxibustion) dritë - metoda më efektive e sigurt e heqjes anijeve në fytyrë apo trup.

  Me një blic të ndritshme e impuls i dëmtuar enët e lehta të gjakut. Kjo metodë është i pafajshëm - pasi nuk formojnë plagët dhe zhvishem. Ndonjëherë ka skuqje vetëm për orë të tëra.


  Ky lloj trajtimi ka punuar mirë në adresimin birthmarks vaskulare dhe tumoret (hemangiomas, "Njollat ​​e verës" nevi vaskulare, etj).


  Koagulimit Radiowave - Anijet Burning duke përdorur valët e radios. Është e rekomanduar për të eleminuar anije të rënda. Metodë Utility për të hequr teleanhioektaziy.


  Ozon - Përdoret për të hequr enët e vogla të këmbëve, të cilat nuk mund të hiqen nga një sklerozë procedurë (më pak se 2 mm në diametër).

  Pas terapisë së ozonit mbetet dhëmbëza dhe pigmentim.


  Terapi Laser - Korrigjimi i llojeve të ndryshme të lazer rosacea (pulsin, veprim të vazhdueshëm, ngjyrë, etj) në varësi të llojit të rosacea. Kjo metodë ka disa disavantazhe. Pas trajtimit, ju mund të përjetojnë djegie të lëkurës, plagët, bruises dhe procesin neovascularization - formimin e një anije të re rrjetë histori.


  Electrocoagulation - Qime të djegurit elektrodë teleanhioektaziy. Megjithatë, pas kësaj seance mund të formohet plagët gishtin dhe pika të moshës.
  Fixing efekt të trajtimit


  Pin trajtuar dhe për të parandaluar shfaqjen e venave të reja merimangë dhe rrjetet ndihmojnë procedurën e mëposhtme:

 • Terapi microcurrent - përmirëson microcirculation dhe limfatik kullimit, redukton ënjtje të indeve.
 • Mezoterapia - futja e barnave në lëkurë, e cila forcon enët e gjakut dhe për të përmirësuar gjendjen e përgjithshme të lëkurës.
 • Masazh limfatik kullimit - eliminon puffiness e lëkurës, nxit largimin e shpejtë të toksinave dhe toksinave nga lëkura.
 • Efekti Protivokuperoznym i vajrave thelbësore të rozmarinë, trumzë, borzilok, rigon, sherebelës, ca balsam, oe limon. Përdorimi duhet të jetë në cosmetologist konsultimit, duke shtuar vajra ushqyese (ulliri, farë rrushi, avokado, macadamia, etj).


  Procedurat kozmetike për të forcuar veshje e guaskës dhe enët e gjakut të lëkurës, të rivendosur qarkullimin normal.
  Për këtë qëllim, të gjitha llojet se të ruajnë të dobishme, hidratues dhe antikuperoznye procedurë.


  Masazh klasik është i kundërindikuar!

  Në Salons ofrojnë maska ​​me vitamina komplekse (C, P dhe K), aditivëve terapeutike (rutin, Escin, ekstrakt Arnica, gështenjë kali, magjistare te kalter, etj), aditivëve ushqimore dhe hidratues (badiava, sojë dhe vaj buckthorn detit, vaj avokado , vaj jojoba, vaj farë rrushi, glycine, fruktoza, etj).


  Në shtëpi inkurajohen gjithashtu që të përdorni krem ​​me efekt antikuperoznym .

  Mbani në mend se rosacea kërkon trajtim afat-gjatë, dhe pas korrigjimit - procedurat mbështetës.

  në komunitet