Fëmijët Konyunktyvit


 • Shkaqet e konjuktivit
 • Konjunktiviti në të sapolindur
 • Simptomat
 • Probabiliteti i infeksionit
 • Parandalim
 • Trajtim
 • Kur të thirrur mjekun

 • Konjunktiviti na frikëson, sepse sytë e kuqe shpejt. Megjithatë, sëmundja nuk e dëmtojnë pamjen. Nëse një fëmijë duket e kuqe, është e nevojshme për të treguar mjeku menjëherë. Një lloj konyuktivita shkoj vetëm, dhe tjetri kërkon ndërhyrje mjekësore.


  Shkaqet e konjuktivit

  Konjunktiviti mund të shkaktohet nga infeksioni (bakteret apo virus), alergji apo feta, shell nervoz.

  Bakteret dhe viruset që shkaktojnë ftohjet dhe infeksioneve të tjera, duke përfshirë edhe infeksionet e veshit, infeksionet sinus, fyt i lënduar, infeksionet seksuale, klamidia dhe gonorrea, mund të shkaktojë konyuktivit.  Gjithashtu konjuktivit mund të shkaktohet nga alergjitë. Është shumë e shpeshtë, sidomos në mesin e fëmijëve që vuajnë reaksione alergjike si ethe hay. Këtu është një listë e disa patogjenëve, barin, ragweed polen, pezmatim të kafshëve, marimangat që jetojnë në pluhur shtëpiake.

  Gjithashtu mjedis grimcë mund të irritojë membranën sytë, të tilla si kimikateve shtëpiake, klor, sapun, tymit të duhanit, tymi dhe tymi.


  Konjunktiviti në të sapolindur

  Bebet janë veçanërisht të pambrojtur. Nëse e majta konjuktivit të patrajtuar në porsalindur, ajo mund të zhvillohet në një sëmundjeje të rëndë.

  Nëse nëna në ofrimin ishte i sëmurë sëmundje seksuale, bakteret apo virus mund të merrni në me kohë të plotë të ushqyer fëmijën.


  Në raste të tilla, mjeku pika sy ose krem ​​trajton me antibiotik menjëherë pas lindjes. Ndonjëherë krem ​​ose pika të shkaktojë konjuktivit kimike, por ai shpejt kalon.

  Shumë fëmijë janë të lindur me një kanal të ngushtë apo bllokuar lotsjellës. Ajo shkon në vetvete, por ndonjëherë mund të shkaktojë konjuktivit.


  Simptomat

  Llojet e ndryshme të sëmundjeve të shkaktojnë simptoma të ndryshme. Ajo gjithashtu mund të jenë të ndryshme për çdo fëmijë.

  Një nga simptomat më të zakonshme - është siklet në sy. Ndjenja mund të ngjajnë praninë e rërës. Skuqem shtresa e brendshme e syrit. Ka shkarkimit okulare, duke rezultuar në drejtim të grumbullimit sytë në mëngjes.

  Disa fëmijë qepallë shtohet dhe sytë e tyre janë të ndjeshëm ndaj dritës.

  Në rast të pruritit alergjik konjuktivit dhe tearfulness - simptoma të shpeshta.


  Probabiliteti i infeksionit

  Konyuktivit ngjitëse infektive dhe alergjike dhe mekanike - nuk ka.

  Një fëmijë mund të infektohen duke prekur pacientin apo mënyrën e pacientit, të tilla si një pecetë. Summer infektuar fëmijë not dhe vytyrayuchys një peshqir. Sëmundja është përhapur edhe përmes kollitjes dhe teshtitjes. Fëmijët me konjuktivit infektive, duhet të lihet në shtëpi kështu që ata nuk do të infektojnë të tjerët.

  Nëse një sy është i sëmurë, dhe jo tjetri, atëherë ju keni nevojë për të parë për kontakt të mos infektojnë sytë të shëndetshme.
  Parandalim

  Mësojini fëmijët tuaj që të lajnë duart shpesh me ujë të ngrohtë dhe sapun. Ato gjithashtu nuk duhet të ndajnë sendet personale të tilla si pika sy, napkins, shami, kozmetike për sytë, washcloths, peshqir dhe pillowcases me njerëz të tjerë.

  Mos harroni të lani duart tuaja pas veten e tyre duke prekur fëmijën sy e pacientit dhe hedhin përdorur pambuk ose garzë. Peshqir të pastër dhe linens përdorura nga fëmijë të sëmurë në ujë të nxehtë veçmas nga gjëra të tjera.

  Nëse një fëmijë vuan nga konjuktivit alergjik, të mbyllur dritaret gjatë bimëve lulëzuar, provoni pluhurave në shtëpi më shpesh.


  Nëse pacienti është shtatzënë apo lënduar ndonjëherë infeksionet seksuale, ajo ka nevojë për të shkuar trajtim perevirytysya apo këshilla mjekësore.
  Trajtim

  Në disa raste, konjuktivit nuk kërkon trajtim, por në qoftë se mjeku dyshon se sëmundja është shkaktuar nga bakteret, ai do të përshkruajnë pika ose krem ​​antibiotik.

  Shpesh fëmijët rezistojnë pika. Në këtë rast, pikoj një rënie në cep të syrit të mbyllur. Kur sytë hapur një fëmijë - droga të rrjedhin brenda. Nëse jeni të lodhur rënie pikoj, atëherë pyes për ointments Dr që mund të aplikohen në qepallë, ajo shkrihet dhe hyn në sy.

  Nëse një fëmijë ka conjunctivitis alergjik, mjeku juaj do të përshkruajnë barna antihistamine në pika tabletë, të lëngëta, ose të syrit.

  Fasha të ftohta ose të ngrohta, Acetaminophen ose ibuprofen mund të ndihmojë fëmijën tuaj të gjeni rehati.

  Fshini qoshet e syve të pacientit për të parandaluar vështira.


  Kur të thirrur mjekun

  Konsultoni mjekun tuaj menjëherë pas zbulimit të simptomeve të përcaktuar shkakun dhe të përshkruajnë trajtim të duhur.