Çështjet e jetës kontracepsioni


 • Kontraceptive oral
 • NuvaRing
 • Postinor
 • Prezervativët
 • Kondomi femëror
 • Qirinj dhe pelte
 • Suva


 • Sipas sondazhit, rusët qasje të përgjegjshme ndaj kontracepcionit, në mesin e 1700 të anketuarve, vetëm 6% nuk ​​është i mbrojtur, 40% të përdorimit të prezervativëve, 21% - kontraceptive hormonale, 18% e praktikuar bashkimin seksual interruptus, dhe 5% - Metoda kalendar.

  Në cilat çështje mund të WHO ï niknut që përdorin kontraceptivë, tha për lexuesit tanë, dhe tre mjekët komentuar në historinë e tyre dhe të informacionit të përbashkët që ju nuk do të gjeni në një udhëzimeve normale e aplikimit.


  Kontraceptive oral

  Sapo kam harruar të pini pilulën, por vendosi të mos panik dhe të lehtë për të pirë me to. Rezultati ishte se unë isha shtatzënë. Sa e rrezikshme për fëmijën që kam vazhduar për të pirë hormoneve gjatë shtatzënisë?
  Irina Suzdal, 26

  Nëse jeni duke marrë kontraceptivë të hormoneve gjatë muajit të parë të shtatzënisë, moti nuk është.

  Së pari, veza e fekonduar nuk e bashkangjitur menjëherë në murin e mitrës, dhe dy javë para të pilula ajo thjesht nuk mund të veprojë. Së dyti, formimi i aparatit gjenital të fetusit, i ndjeshëm ndaj hormoneve fillon vetëm në javën e tetë të shtatzënisë.


  Prandaj, ka gjasa dëm të fëmijëve të kontraceptivëve nuk do të bëjë.

  Besohet se pas refuzimi i pilulave kontraceptive rrit probabilitetin e binjakeve. A është kjo e vërtetë? Alexander Sedov, 25

  Kontraceptive hormonale për një kohë të gjatë të shtypur aktivitetin ovarian. Dhe pas ndërprerjes së tyre në gratë me pjellori të lartë është quajtur nganjëherë efekt rebaunt kur të vezoreve, duke e bërë për kohën e humbur, menjëherë lirimin e dy vezë. Kështu që ju mund të merrni me lehtësi binjakët.

  Unë nuk guxoj të ketë marrëdhënie seksuale në shtatë ditë, kur bën një pushim nga pilulës dhe që vjen muaj. Mund të merrni shtatzënë gjatë kësaj periudhe?

  Elena Surikov, 24

  Pavarësisht nga fakti se ju humbas shtatë ditë hormonet ende veprojnë në trup, dhe vezë lë vezore jo. Prandaj, shtatzënia nuk kërcënojnë ju. Por seksi gjatë menstruacioneve pa kondom ende nuk është e rekomanduar - nuk është higjienike, ajar qafën e mitrës, ju mund paraprakisht infeksionin dhe në këtë mënyrë të fitojnë endometritis.


  NuvaRing


  Sapo kam gjetur se NuvaRing, që unë filloi të gëzojnë me mua ishte zhdukur. Manual thotë se ajo nuk mund të bien jashtë. Kështu që unë - Bermuda Triangle?
  Svetlana Kot, 24

  Ajo mund të jetë që ju thjesht nuk mund të ndjehen unazë, sepse ajo ka depërtuar thellë brenda.

  Por mbani në mend se NuvaRing mund të bien jashtë vetëm e tyre - kryesisht në gratë që kanë lindur në fshirjen e vaginës.

  Me një arush të tillë telash ndodh edhe - për shembull, në qoftë se unazë nuk ishte instaluar si duhet dhe siç duhet fshat në qafën e mitrës, ose nga seksi dhunshme në disa pozicione origjinale.

  Në çdo rast, efekti kontraceptiv Novarinha i ruajtur deri në tre orë pas një humbje, atëherë ju drejtuar rrezikun e gjetjes shtatzënë.


  Postinor

  Kjo kështu ka ndodhur që unë kam për të marrë Postinor dy herë në muaj. Unë them e gjithë kjo nuk duhet të jetë në asnjë rrethanë, dhe kërcënojnë varfëri dhe sëmundje.

  Çfarë saktësisht kërcënuese mani Postinor?
  Marina Shcherbakov, 21

  Këto pilula që përmbajnë ngarkimit dozë Progestogen hormon që pengon ovulacionin. Gjithkush marrjes së drogës - një hormon stresi të fortë, e cila troket cikël.

  Postinor mund të pini vetëm vajzat e reja të moshës 18 deri në 22 vjet, me të rregullt menstrual skrap KQZ ¬ dhe jo më shumë se katër herë në muaj. Kjo është arsyeja pse ajo është quajtur përpara barit "për nuset ushtarë dhe detarë": Ushtarët dërguar në shtëpi për fundjavë vetëm katër herë në muaj.

  Gra të pjekur dhe në shkelje të ciklit Postinor nuk duhet të pranohet, ajo rrit koagulimit të gjakut, dhe abuzimi mund të çojë në mosfunksionim ovarian.


  Prezervativët


  Unë nuk e di se çfarë po ndodh, por ne shpesh shqyer prezervativëve. Dhe madje edhe markave cilësisë më të lartë. Ndoshta se Providence dëshiron që ne të mbështesim demografike e vendit?
  Karina Shtraynih 28

  Prezervativët mund të shpërthejë katër arsye. Së pari - ata vënë gabuar, duke lënë shumë ajër në majë. Dytë - madhësia e gabuar. Ky është zgjidhur, tani në barnatore mund të vini deri kondom e të gjitha madhësive. E treta - marrëdhënie të gjatë seksuale.

  Dhe e fundit, ju nuk keni vajra natyrore, që ju nuk janë prekur. Në këtë rast, ose më shumë kohë të dashuri të mëparshëm, ose përdorni një lubrifikant.


  Kondomi femëror

  Unë ende gëzonte kapele, dhe tani po dëgjoni që ka prezervativët femra. Unë mendoj se ky është më i përshtatshëm. Si ata të duken shumë të ndryshme nga burrat, dhe ku për të gjetur ata.
  Xenia Hryhoryak 31

  Kapele, diafragmave dhe prezervativët femra janë të njëjta: të mbulojë qafën e mitrës, parandalimin e spermës duke marrë brenda. Femër prezervativ - një qese prej 17 cm në gjatësi poliuretani me dy unaza elastike të diametra të ndryshme në skajet. Ashtu si kapak, ajo është futur në marrëdhënie para.

  Prezervativi Blej femër mund të jetë një dyqan seksi. Dhe si të përdorin atë, mjeku duhet të tregojnë: efektiviteti i këtyre barnave dhe kështu është mjaft i ulët, dhe instalimit të pahijshme do të reduktojë rezultatin në zero.


  Qirinj dhe pelte

  Sapo kam vendosur që të përpiqen për të mbrojtur pelte. Në fund ajo ishte mbi të gjitha tmerrësisht Candle shpërbëhet dhe u kthye në një grumbull të nxjerr shkumë nga goja, ne të dy peremazaty frikshme dhe gati u mbytën. I kishte larë së bashku, edhe pse mësimi është i ndaluar. Çfarë kam bërë gabim?
  Alla Semeniuk, 32

  Shanset janë që ju me sasinë e pelte zmadhuar - në këtë rast me të vërtetë vlerë duke pritur shkumë tepërt. Por ishte e pamundur për të larë në çdo rast, qirinj spermicidal pelte dhe të japin vetëm 80% efikasitetin, dhe në qoftë se ju del me të larë shkumë, pastaj edhe më pak.

  Kjo metodë është e rekomanduar në vend të mbrojtur gratë e moshuar, vajza të reja dhe jo me fertilitet të lartë.

  Nëse spermë partnerit tuaj do të jetë i zbatueshëm nëse dhe shkumë deti nuk mund të dëmtojë ata.


  Suva

  Patch ime kontraceptiv pjesërisht vidkleyuyetsya kur unë të lëvizin. Ajo disi ndikon në hormonet që hyjnë në gjak? Pse nuk e rekomandojmë fërkimit suva në të njëjtin vend?
  Sofia Petrova, 26

  Fakti që qoshe vidkleyivsya, nuk ka asgjë të gabuar. Mbi të gjitha, pjesa më e madhe e patch mbetur në vend. Shmangni të njëjtën hapësirë ​​që ju nevojitet që në suva epiteli nuk rinovohet pothuajse, dhe përmes një shtresë e qelizave të vjetra hormoneve janë të zhytur më keq.

  Dhe nuk rrinë me plagët dhe plagët - mos humbasë hormonet indeve lidhës, dhe patch nuk do të japë ndonjë efekt.

  Informacion nga neni "kontraceptivëve: pyetje të jetës."