Lentet e kontaktit mitet dhe gabimet e 1


 • Numri Miti 1
 • Numri Miti 2
 • Miti numër 3
 • Numri Miti 4
 • Numri Miti 5
 • Numri Miti 6
 • Numri Miti 7
 • Miti numër 8

 • Miti № 1. lentet e kontaktit të pakëndshme

  Lentet e parë e kontaktit pasur shumë vite më parë, por në vitet e fundit në materialet e përdorura për prodhimin e lenteve të kontaktit, ka pasur një revolucion.

  Për krahasim, mbani mend se çfarë është bërë progres në vitin e kaluar në fushën e teknologjisë kompjuterike. Fenomene të ngjashme janë vërejtur vitet e fundit në fushën e lente kontakti.

  Lente brez i ri i jashtëzakonisht i butë, i hollë, fleksibël dhe, më e rëndësishmja, të gjatë të mbetet i lagësht, duke siguruar rehati për përdoruesit.

  Material dhe dizajn të lentet e kontaktit lejon atyre për të plotësuar formën individuale të syrit.

  Lentet e kontaktit zëvendësuar rregullisht nga i ri, kështu që ata janë gjithmonë të pastër, të freskët dhe të rehatshme. Ata janë aq të rehatshme që prania e tyre është thjesht nuk ka!


  Miti № 2. Unë nuk dua të futur diçka në sy

  Ky është një reagim normal për ata që kurrë nuk e kemi trajtuar me lentet e kontaktit. Fenomen madje ka një emër shkencor - "pokafobiya" ose frikë për të prekur në sy. Çfarë i panjohur në fillim gjithmonë frymëzon dyshim, por frika zhduket shpejt. Mjeku do të tregojnë se si të vënë në dhe të marrë jashtë lentet e kontaktit dhe ju do të shihni se ajo nuk është më e vështirë se të vënë në dhe të marrë jashtë këpucë.


  Miliona njerëz të shpejt të zotëruar shkencën e trajtimit me lentet e kontaktit, kështu që pse nuk ju? Try it - dhe të shohim.


  Miti № 3. Lentet e kontaktit të çojë në infeksion të syve

  Vetë lentet e kontaktit nuk shkaktojnë infeksion. Inflamim mund të shkaktojë patogjene listuara në sytë me sipërfaqe të pista lente. Vetëm mungesa e higjienës ose trajtimit jo të drejtë të lentet e kontaktit mund të shkaktojë probleme të ngjashme.

  Në qoftë se ju ndiqni udhëzimet për kujdesin e një lente okulist dhe mos harroni dezinfektimin e rregullt të lente, ju mund të gëzojnë komoditetin dhe përfitimet e veshur me lentet e kontaktit pa ndonjë shqetësim.

  Është e rëndësishme të mbani mend se më shumë ju të ndryshojë lente, aq më mirë është për shëndetin e syrit. Lente Shpeshta zëvendësim zvogëlon gjasat e depozitave të reja organike të yndyrave dhe proteinave që gjenden në film lotsjellës, i cili është një terren ushqyes për mikrobet. Për sa kohë që ju duhet të kujdeset për lentet pastrohen, dezinfitsiruete ato dhe në kohë të zëvendësojë të re, patogjene nuk kanë asnjë shans për të mbijetuar dhe për të marrë në sy.


  Miti № 4. lentet e kontaktit të dëmshme për sytë

  Lente moderne janë bërë të biocompatible (nuk shkakton probleme nga ana e indeve të trupit) analoge materiale janë përdorur gjerësisht në shumë fusha të mjekësisë.

  Pronat e këtyre materialeve të lejojë lente për të kaluar oksigjen të mjaftueshëm për të kornesë për shkak të mungesës së oksigjenit ndërsa veshur lente moderne kanë në të kaluarën.

  Lentet e kontaktit, i pajisur siç duhet okulist, nëse kujdes të zbatimit të veshin regjim dhe grafika opsione, është e rehatshme dhe të shëndetshme vizion sy mjet korrigjim. Mos harroni se lentet e kontaktit që lidhen me pajisjet mjekësore, kështu që ata duhet të përdoret si drejtohet nga mjeku juaj.


  Miti № 5. lente Kontaktoni nuk lejojnë sytë tuaj për të "frymë"

  Për syrin shëndetësor kërkon që një sasi e caktuar e oksigjenit arrin kornea, pra, Comte lente ktnye duhet të kalojë oksigjen të mjaftueshëm për syrin.

  Sasia e oksigjenit ndryshon në varësi të faktit nëse ju përdorni lente gjatë ditës ose vetëm xhiruar ato edhe gjatë natës.

  Okulist do të zgjedhin lentet e kontaktit janë më të mirë të stilit tuaj dhe të sigurojë korrigjimin e nevojshëm vizion, dhe, në bazë të rekomandimeve të mjekut, ju mund të jeni i sigurt që sytë tuaj nuk do të vuajnë nga mungesa e oksigjenit.

  Edhe pse materiali lente kontakti është jashtëzakonisht i rëndësishëm për furnizim të duhur oksigjen corneal, por furnizimi me oksigjen për syrin varet nga faktorë të tjerë.

  I rëndësishëm duket kujdesin e duhur për lentet e kontaktit. Çdo depozitat mbi sipërfaqen e bllok lente kalimin e oksigjenit, kështu që ju duhet të duhet të pastër dhe dezinfektoj lente.

  Kujdesit të duhur dhe zëvendësimin në kohë lentet e kontaktit të ju lejojnë të gëzojnë përfitimet e moderne korrigjim vizion kontakt.


  Miti № 6. lente Kontaktoni mund të zhvendosur nga kokërdhok

  Lentet e kontaktit nuk mund të fizikisht të marrë në orbitë. Lente janë në sipërfaqen e përparme të syrit ose në rastin e animit gjatë shekujve. Sy ka një pengesë natyrore mbrojtëse që mbulon sytë e bardhë dhe rrethon kokërdhok në qepallat e sipërme dhe të poshtme, parandalimin e lente depërtimin në brendësi të syrit.


  Miti № 7. Me një lëvizje të shpejtë të lente mund të bien

  Për shkak të anatomisë së syrit të njeriut lentet e kontaktit të buta nuk mund të praktikisht të bien nga sytë.

  Kjo mundëson përdoruesin të kontaktoni lente të bërë ndonjë sport. Forca që mban lente kontakti në kornesë varet nga diametri i lente kështu diametër vështirë lente është zakonisht rrinë më pak i keq në sy.

  Në të kundërtën, të pajisur siç duhet lentet e kontaktit të buta shumë rrallë bien jashtë - kjo është një tjetër arsye për të vizituar një okulist për përzgjedhjen profesionale të lente.


  Miti № 8. Kujdesi i lentet e kontaktit merr kohë

  Kujdesi i duhur lente është shumë e rëndësishme për shëndetin e syrit. Për fat të mirë, zgjidhje moderne për shumë qëllime janë thjeshtuar ndjeshëm trajtimin dhe ruajtjen e lente.

  Duration kujdes lente varet nga mënyra e veshin.

  Mënyra më e mirë për të dezinfektoj dhe të pastër lente - një rënie e tyre gjatë natës në një zgjidhje të veçantë që do të bëjë të gjitha "punë" e ndërsa ju gjumin. Sigurohuni që të ndiqni udhëzimet në zgjidhjen lirshme multifunksionale.

  Nëse ju preferoni për të reduktuar problemet e kujdesit në minimum, ne rekomandojmë që ju të zgjidhni një të lentet e kontaktit zëvendësim përditshme.
  Çdo mëngjes ju do të veshin një palë të reja të lente të pastra dhe në mbrëmje për të hedhur lente përdoren pa shqetësuese në lidhje me trajtimin e tyre.

  Lexo më shumë