Contagiosum Molluscum në fëmijët


 • Si të njohin Molluscum contagiosum
 • Mos kini frikë për të trajtuar
 • Sapun dhe ujë të ndihmojë kurë molluscum contagiosum

 • Trupi i brishtë i fëmijës është shumë e ndjeshme ndaj infeksioneve. Njohin lejojë ethe sëmundje, letargji, oreks të dobët. Megjithatë, në qoftë se fëmija është i infektuar me gocë deti ngjitëse, nuk ka simptoma të tjera, përveç skuqje të lëkurës, ju nuk do të gjeni.


  Si të njohin Molluscum contagiosum


  Butak lehtë merr mbi thërrimet tuaja të lëkurës pas kontakt të ngushtë me një fëmijë - ose një zgarë duke përdorur rrobat e tij dhe lodra. Por se fëmija është i infektuar, ju do të dini menjëherë, sepse periudha e inkubacionit të sëmundjes zgjat prej dy javëve deri në disa muaj.

  Nëse sëmundja ende fëmijë i impresionuar përmes të cilave - ndërsa në lëkurë duken të izoluar, dhe pastaj nodules shumëfishta apo mishin rozë me një zgavrën në qendër. Ata mund të jetë madhësia e një kokërr mel, dhe atje - një bizele (1 - 15 mm në diametër).

  I nxituar më shpesh ndodhin në duar, fytyrë, qafë (në shuplaka dhe shputa nuk ndodhin në të gjitha). Manifestime të tjera të infeksionit atje. Në mënyrë tipike, këta fëmijë nuk shkaktojnë vula siklet dhe të zbuluar praninë e tyre mund të jetë vetëm një rishikim tërësor. Edhe pse nganjëherë në nodules mund të ndihet itchy lehtë. Ngatërrohet shpesh skuqje amtare që u shfaq si rezultat i infeksionit gocë deti ngjitëse, me ato të fruthit të qenësishme, rubeolës, lisë së dhenve.


  Si për të dalluar? Nëse ju klikoni në rruzull mushkërive (mundësisht me piskatore) lëshoi ​​një masë të bardhë i butë, këtë gojë.


  Mos kini frikë për të trajtuar

  Diagnoza dhe trajtimi i kësaj sëmundjeje mbart një mjek - një dermatolog. Së pari, ai do të shqyrtojë fëmija do të përcaktojë numrin e nyjeve në trupin e vendndodhjen e tyre. Pastaj hiqni çdo pako piskatore (lëshohet) vyskoblit ose lugë të mprehtë Folkmanna. Morning formuar Grease zgjidhje alkoolike të jodit. Procedura bit e dhimbshme. Por rritur zakonisht në mënyrë të vazhdueshme fëmijët tolerojë atë. Nëse njolla është shumë, mjeku do të përdorë lehtësim dhimbje. Shënim: të marrë medikamente me gojë është e nevojshme.  Një pikë e rëndësishme

  Ndonjëherë i nxituar të shkojë pa trajtim. Por e kundërta ndodh dhe, përfundimisht nodules vetmuar mund të shkrihen në një gojë gjigand. Pra, kontaktoni mjekun tuaj menjëherë!


  Sapun dhe ujë të ndihmojë kurë molluscum contagiosum

  Gjatë trajtimit me kujdes të veçantë dhe prostiryvayut proprasovuyte shtratit dhe veshjeve të pakta. Vlen për të larë të gjitha lodrat. Për të parandaluar përhapjen e infeksionit për të mbrojtur fëmijën nga të komunikuar me fëmijët e tjerë. Nëse fëmija juaj ndjek kopshtin domosdoshmërisht raportoni së edukatorit sëmundje. Në kopshtin e fëmijëve janë të nevojshme për të shqyrtuar me kujdes fëmijët me të cilët kontaktuar Foshnja tuaj.

  Por kjo nuk do të imponojë sëmundje karantinë. Parandalimi patogjene gojë thjeshtë: higjienë të rreptë personal.

  Informacion nga Irene neni Goriachev "Daun, gojë!"