Mënyra Molluscum contagiosum për të sulmuar dhe teknikat e mbrojtjes


 • Tip 1. Të kujdeset për sistemin tuaj imunitar nga një moshë të re
 • Tip 2. Më mirë se trajtimi zasterehtysya
 • Tip 3. Sigurimi imunitet
 • Tip 4. Merrni një piskatore
 • Këshilli 5. Nëse dyshoni se SIDA - një mjek menjëherë

 • Tip 1. Të kujdeset për sistemin tuaj imunitar nga një moshë të re

  Molluscum contagiosum - është, të thuash të drejtën, një virus të ngjashëm me virusin e lisë. Shenjat e para të infeksionit (nodules vogla pa dhimbje rozë dhe portokalli, si pimples ose puçrra fytyre) shfaqen në kofshë, prapanicë, barkut dhe organeve gjenitale gjashtë javë pas infektimit. Karakteristikë e tyre karakteristik është tip sedeftë. Klikuar mbi të qëndron tvorozhystaya tape, e cila mund të shihet të rrumbullakëta (mollyuskoobraznye) qelizat specifike.

  Në fakt, për këtë sëmundje mori emrin e tij.

  Disa vjet më parë kjo sëmundje virale vuajtur kryesisht fëmijë. Sistemi i tyre imunitar është ende në zhvillim dhe për shkak se trupi nuk është në gjendje për t'i rezistuar infeksionit. Por sot, në shumë rriturit statusi imunologjik është i varfër. Kjo dhe "gëzojnë" molusk ngjitëse. Të gjithë ata që për një ose një tjetër arsye, një sistem të dobësuar imunitar, atëherë bie në rrezik.

  Rreziku kryesor i gocë deti që ajo në mënyrë të qëndrueshme shkatërron trupin, sistemi pidtochuyuchy imunitar. Dhe në qoftë se ju të heqë dorë në dorën e tij (të themi, nuk ka dhimbje, nuk ka kruarje! - Dhe në rregull), Disa vjet mund të bëhet një grumbull gërmadhash.

  Tip 2. Më mirë se trajtimi zasterehtysya


  Infeksioni mund të ndodhë në dush ose pellg. Mjafton të dikujt tjetër për të përdorur një shtupë apo fshesë si një pako të vogël të ngjyrës rozë-perla, madhësi nga 1 në 5 mm, lehtë mund të jetë në trupin tuaj. Pra, nuk do të bisedoj higjienës personale.

  Butak i gjithëpranishëm mund gjithashtu të presë për ju në palestra dhe klube palestër, viruset nga një person i infektuar mund të merrni në trajnim.

  Pra, nuk e injorojnë masat themelore të sigurisë. Shkoni në palestër - sjell dezinfektues ose alkool të rregullt dhe fshij imitues, i cili do të angazhohet.

  A nuk do të turpërohet rreth më mirë të tërhequr vëmendjen për saktësinë e saj se sa kujdesin e pacientit. Pas trajnimit, të jetë i sigurt për të marrë një dush të me djersë dhe pluhur larë jashtë lëkurës u infektuar.

  Virusi transmetohet dhe seksualisht. Pra, në qoftë se "hulnuly" dhe jo i sigurt partner, thikë trajtojnë drogës antivirale "panavir."


  Tip 3. Sigurimi imunitet

  Kështu, garanci kryesor i shëndetit tuaj dhe të sigurimit tërësisht në pronësi nga disfatës - një imunitet të lartë. Këtu janë pesë rregulla të thjeshta për të ndihmuar sistemin imunitar për t'i bërë ballë molusqet:

 • të përfshijë në dietë sa më shumë fruta dhe perime që përmbajnë vitaminë C (limon, lakër, etj);
 • mëngjes çdo ditë të pini një gotë shtrydhur fllad portokalli, mollë ose lëng karrote;
 • çdo natë para se të krevat duhet të ecin në ajër të pastër të paktën gjysmë ore;
 • uji mëngjesit oblyvaytesya në temperaturën e dhomës;
 • blerë në një farmaci ose Echinacea drogës nuancë "Immunal" kurseve dhe pije për një muaj dy ose tri herë në vit.

 • Rregulla të thjeshta dhe një rezultat i madh.


  Tip 4. Merrni një piskatore

  Nëse jeni ende gjendet në një gojë patogjene, të përpiqen për të hequr atë vetë me piskatore. Bëni të lehtë, procedurë pothuajse pa dhimbje.

  Por të jenë të kujdesshëm dhe mos harroni se trajtimi në shtëpi është e lejuar vetëm pas konsultimit me një dermatolog. Sepse butak lehtë mund të ngatërrohet me tumore beninje ose malinje, papilomat dhe tundimet ngjashme.

  Boil në një tenxhere smalt gjilpërë të vogël dhe piskatore. Pastroni lëkurën e rruzull steril shtupë pambuku zhytur në tretësirë ​​të Calendula.

  Needlepoint marr me kujdes anën e lëkurës të nyjë dhe butësisht të tërheqë atë. Pastaj kap një nyjë në bazë të piskatore dhe shtrydh përmbajtjen. Pas procedurës, trajtojnë mëngjes pambuk steril shtupë zhytur në tretësirë ​​të Calendula.

  Pas trajtimit, ju duhet të ndryshojë të gjitha veshjeve, në shtrat, procesin e të gjitha objektet të cilat u përdorën gjatë sëmundjes që nuk ka ndodhur reinfection. Gjatë tre ditëve të ardhshme nuk do të thith mëngjes dhe lyej me jod. Tre ditë më vonë, në vend "vrarë" gojë kore është formuar. Tani prekur zona e pesë ose gjashtë herë në ditë për të lyej antivirale melhem oksolinovuyu tillë ose aerosol "epigenome" në shërim të plotë.  Mos harroni se nodules të reja mund të shfaqen për një tjetër dy-tre muajve. Ata gjithashtu duhet të hiqni me piskatore siç përshkruhet më sipër.

  Nga rruga, çdo mënyrë - qershi. Në Season mbledhë më shumë gjethe, shtrydh lëng nga to dhe dyqan në frigorifer në një shishe të mbyllur fort. Plagët lëng qershie Grease mbetura pas largimit të gocë deti - kjo ata të shëruar shumë shpejt, vetëm 2-3 ditë.

  Por në qoftë se sëmundja ka filluar, shtrydh butak padobishme. Ne do të duhet të shkoni në spital. Ata do të kuptojnë virusin shumë shpejt, zonat e prekura do të përpunojë azotit të lëngshëm.

  Megjithatë, për fat të keq, ajo nuk ka gjithmonë të prodhojë rezultatin e dëshiruar, sepse virusi mund përkohësisht "gjumë", dhe pastaj pryymetsya dëm me një zhurmë.

  Pastaj përdorni të djegurit lazer ose të azotit të lëngshëm kombinuar me coagulator plazma. Një përcëllues të tilla të mjaftueshme për të shkatërruar dhe të jashtme, dhe të fshehura manifestimet e sëmundjes.


  Këshilli 5. Nëse dyshoni se SIDA - një mjek menjëherë

  Nëse molluscum contagiosum ndodhin me AIDS, atëherë ai karakterizohet nga karakteristikat e mëposhtme:

 • vend i nodules në fytyrë, qafë dhe lëkurë e kokës;
 • Nyje bashkim;
 • Madhësia e madhe e nodules.
 • Në këtë rast, nuk do të përpiqet trajtim i vetëm, dhe menjëherë të kontaktoni personin, sepse ju keni nevojë për ekzaminim të veçantë dhe trajtim.

  Nga rruga, molluscum contagiosum - një shënues i shumë sëmundjeve, sëmundjet seksualisht të transmetueshme.

  Prandaj, në qoftë se jeni të sëmurë, kjo ka kuptim për t'u testuar për praninë e patogjenëve infeksionet e transmetueshme seksualisht i madh (gonorea, sifilizi, klamidia, Trichomoniasis, dhe kështu me radhë. F.).

  Informacion nga artikullin "molusk ngjitëse."