Kjo kërcënon infarkti


 • Llojet cardiosclerosis
 • Kjo kërcënon infarkti
 • Diagnoza dhe trajtimi cardiosclerosis

 • Llojet cardiosclerosis

  Sipas arsye mjekët janë dy lloje cardiosclerosis:
  arterosklerotik (ateroskleroza e arterieve të zemrës) dhe
  miokardytychnyy (pas pësimit të një inflamacion miokardit).

  Diagnoza postinfarction cardiosclerosis vënë pacientët,
  infarkt miokardi pasi ajo ishte plotësisht
  dhëmbëza, dmth 2-4 muaj pas infarktit të miokardit (në zgjatur,
  i përsëritur dhe më vonë).

  Kjo ndodh në praktikën klinike, diagnozën e "aterosklerotike
  kardio "gjithashtu ka një të drejtë të ekzistojnë.

  Një numër i pacientëve në
  Sepse shpesh të përsëritura dhe të gjatë ishemi rrjedhin
  zhvillim lezione vogla miokardial, e karakterizuar nga
  scars postinfarction, por përfundimisht të çojë ndonjëherë për të njëjtën gjë
  pasojat dhe postinfarction kardio - dështim
  qarkullim, aritmi të ndryshme dhe përçueshmëri.


  Kjo kërcënon infarkti

  Ka të dhëna që sugjerojnë mundësinë e rezultatit cardiosclerosis e zgjatur infarkt dehje alkoolit. Cardiomyopathy alkoolike përfundimisht të përfundojë cardiosclerosis, dobësi të zemrës.

  Ne nuk mund të prishë faktin se kardiologët janë gjithnjë e nevojshme për të përdorur termin "të zemrës i trashë."


  Në njerëz, zemra mbipeshë rrethuar dhe depërtuar nga yndyra. Natyrisht, forca e saj shtrëngohet është reduktuar në masë të madhe. Kjo zakonisht ndodh në njerëz të hahet në mënyrë uniforme që preferojnë mish, ushqime të yndyrshëm, është përdorur në perime dietë, fruta dhe ushqime të tjera të pasura me vitamina ..


  Diagnoza dhe trajtimi cardiosclerosis

  Identifikimi infarkti në fazat e para nuk është e lehtë. Fakti që ai shfaq simptoma të ngjashme në shumë sëmundje të tjera. Ata mund të zbulohet nga electrocardiography, ultratinguj, X-ray studimeve. Ndoshta në mënyrë të qartë vetëm siguron praninë kardio e arrhythmia.

  Në periudhën fillestare të cardiosclerosis zakonisht nuk ka trajtim të veçantë është e nevojshme. Ne kemi nevojë për të ngrënë të drejtë, të qëndrojnë jetë aktive, më shumë për të shpenzuar jashtë. Nëse atje aritmisë, dështimit të zemrës, pacienti duhet të jetë nën mbikëqyrje sistematike mjekësore.

  Caktuar nga trajtimi synon të zgjasë periudhën e progresion vonesë kompensim. Kjo në masë të madhe varet nga pacienti.

  Vuajtja cardiosclerosis kryesisht të kufizuar në dietë e yndyrave shtazore, proteina është mjaft produkteve (qumësht, djathë, Omelets proteina, mish, shpezë, peshk, fasule), perime dhe fruta.

  Ne do të duhet për të krejtësisht të heqë dorë alkoolin dhe duhanin. Ne duhet të përpiqemi për të hequr qafe paund shtesë sepse ato mbingarkojnë zemrën.

  Për aktivitetin normal të zemrës është i rëndësishëm dhe sistematik, i moderuar, toni përkrahës të ngarkesës së tij. Kjo gjimnastikë në mëngjes, stërvitje, ecin në ajër, duke luajtur badminton, pingpong, por pa elemente të konkurrencës. Sa kohë duhet të trajnojë? Unë nuk do rreptësisht të rregullojë atë, të gjitha varet nga buxheti juaj kohën dhe përpjekjet tuaja. Një mjaft pesë minuta, një tjetër - gjysmë ore. Disa më shumë si në këmbë, të tjerët - not. E pra, kur trajnimet e kryer në mënyrë sistematike dhe të kënaqshme, ajo bëhet më e dobi.

  Disa fjalë rreth modës këto ditë të rrjedhshëm. Kjo është një lloj i mirë i ushtrimit fizik. Ajo është, sipas mendimit tim, duhet të fillojë në adoleshencë dhe vazhdojnë në moshën e rritur. Por imagjinoni një njeri të moshës së mesme apo kanë dalë në pension nga mosha, e cila është për të forcuar shëndetin e tyre pa ndonjë trajnim whatsoever papritmas fillon për të kandiduar. Kjo është e rrezikshme! Ndodh që njerëzit e moshuar që vuajnë cardiosclerosis vijnë pas këtij eksperimenti në klinikë me një infarkt miokardi.

  Gjëja kryesore në trajnimin - zgjedhjen sistematik dhe ngarkesës nuk e kalon kapacitetin e pacientit. Çfarë është të jenë të ngarkesës tuaj, konsultohuni me mjekun tuaj.

  Përgjigje Monitor ndaj stresit fizik mund të jetë subjektiv dhe në bazë të dhënave. Nëse ngarkesa është në përputhje me mundësinë e zemrës, njeriu nuk ndjehen të lodhur, kjo nuk duket gulçim dhe norma zemra gjallëron pas shkollës jo më shumë se 10-15 rrahje në minutë.

  Kështu, organizimi racional i dietë, punë, pjesa tjetër është një kurs strategjik i veprimit që vuajnë cardiosclerosis që duhet ndjekur për vite për të ruajtur vitalitetin e mirë dhe të performancës.

  Informacion nga artikullin "cardio".